UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Witam. Dzisiaj połowę dnia próbowałem obejść problem połączenia asystenta przez wifi. Ale od początku. Jestem dość świeżym użytkownikiem maliny 4 b i żadnym orłem linuksowym. Pytanie jest proste. Jak połączyć Home assistenta z wifi. Po instalacji bezpośrednio na karcie karta jest podzielona na 4partycje z czego do 1 nie mam dostępu nie ma jak w poradniku partycji hasso-boot więc nie mogę dodać pliku. Próbowałem na Rasbianie zrobić kontener według kilku tutorialów z internetu. I niestety chyba za głupi jestem bo dochodzę do polecenia "hass" i nie znaleziono polecenia. Czy ktoś zna metodę na wifi z "ręki" w sensie z wiersza poleceń ha lub Łopato-logicznie wytłumaczył mi co robię źle przy instalacji kontenera.
1. Jak włączyć wifi w HA https://www.youtube.com/watch?v=pdtU35l2mYQ&t=234s
2. polecenia "hass" - wydaje mi się że powinno być " ha "
1.No właśnie że nie. Imager nie tworzy partycji boot gdzie tworzysz ten plik.
2. Spróbuję ale wszędzie jest polecenie hass.
Poradnik 2
"8. Teraz czas na kolejny krok czyli ustawienie danych potrzebnych do połączenia Home Assistant z WiFi. Otwieramy dysk hassos-boot. UWAGA! Jeśli nie widzimy dysku hassos-boot to musimy przejść do Zarządzania komputerem –> Magazyn –> Zarządzanie dyskami (lokalny) i w tym miejscu aktywować wolumin hassos-boot przypisując mu literę dysku."
https://wilde.pl/konfiguracja-supla-dla-home-assistant-przez-mqtt/
Na Rasbianie nie ma czegoś takiego. Partycja boot jest potrzebna przy 1 uruchomieniu wtedy malina sama robi partycje przy pierwszym uruchomieniu w Rasbianie jest to niewykonalne gdyż karta przy wgrywaniu systemu już zostaje podzielona na odpowiednie partycje.
Ok inaczej
Tylko jeśli chcesz skonfigurować WiFi lub statyczne IP (wymaga pendrive’a): Sformatuj pamięć USB do FAT32 z nazwą woluminu CONFIG . Utwórz folder o my-network w katalogu głównym nowo sformatowanej pamięci USB. W tym folderze utwórz plik o nazwie my-network bez rozszerzenia. Podłącz pamięć USB do HA. Wyłącz i włącz HA
HA ->Supervisor ->Host -> 3 kropeczki -> Importuj z USB
Dobra może źle tłumacz. Nie mam możliwości żeby się fizycznie podpiąć kablem do routera więc z samym ha nie mogę się połączyć przez przeglądarkę. Mam na stanie tylko malinę z Rasbianem dostęp do neta przez wifi czytnik i 2 karty pamięci (w sumie 3 bo 1 w malinie). Czyli zostaje albo polecenie z wiersza albo modyfikacja jakiegoś pliku na zainstalowanym fizycznie ha. Jestem na zadupiu gdzie psy dupami szczekają i mam dostęp do neta tyle o ile od sąsiada tylko po wifi