Powiadomienia
Wyczyść wszystko
Home Assistant
55
Wpisów
4
Użytkownicy
5
Reactions
667
Wyświetleń
ps Zacząłem rozpracowywać ESPHome 🙂
zapewne będę potrzebował pomocy
esphome.io
tu masz dokumentacje, bardzo dobrze wszystko opisane. Na początku zawsze jest trudniej, a później już łatwo. Tak jak Isom Ci napisał, espeasy i HA jest sporo pracy, wszystko trzeba ręcznie wpisać do configu, a jak masz tak dużo to dobrze Ci doradził by podzielić to na osobne pliki. Espeasy było dobre do pracy z Domowicz, który bazuje na idx, a espeasy każdy parametr możesz przypisać do osobnego idx.
Dodane : 02/11/2024 11:03 am
Żeby było jasne, ja nie krytykuję RPI5 , to super alternatywa dla tych co lubią składać klocki, ja wolę gotowe sprawdzone przez producenta rozwiązania z dobrze dobranym pasywnym chłodzeniem w zwartej dedykowanej obudowie.
Sam bardzo długo korzystałem z maliny, ale wtedy stosunek cena - wydajność był na zupełnie innym poziomie. Po prostu malina była tania.
Moim zamiarem było wywołanie dyskusji. Tez nie mam zamiaru nikogo przekonywać na siłe, ważne by wskazać wady i zalety, a potencjalny czytelnik sam wybierze. Przynajmniej będzie mial wskazówki.
Ja zaczynałem od Alix`a, tak były takie małe płyty główne :). Malina jest spoko, mialem na niej Domoticz, jak przeszedłem na HA to malina wymiękła i znalazłem jakiś mały komp. poza. tym dysk na przejsciowce - slabo. Rpi 5 wpadl mi przypadkowo, kolega zmieniał system i postanowiłem przetestować. Ma obslugę Nvme. W pracy mamy ich sporo (3B) i pracują w trudnych warunkach już kilka lat.
Fakt, trzeba wszystko kupowac osobno i jest to nieco upierdliwe. Teraz kupilismy na testy Dell z prockiem Intel 5005. Bardzo mala, solidna obudowa, miejsce na Nvme, na karte sieciową, pasywne chlodzenie i mozliwosc montazu wesa. Jestem za takim rozwazaniem, bo jest znacznie wygodniejszy, malina mnie zaskoczyla wydajnoscią. Plik yaml jaki wziąlem to prosta konfiguracja, i2c i dwa czujniki. Obydwa zestawy pracowaly z dyskami NVME. Roznica jest w pamieci Ram, jednak trzeba pamietac, ze to inna architektura procesora - x86 i arm. W komputerach przejscie z x86 na arm (M1, M2, M3) roznica jest bardzo zauwazalna.
Jak pomyslalem o malinie, to w glowie mialem jak to umocuje w szafie rack, komputer ma miejsce na polce 🙂
Dodane : 02/11/2024 11:29 am
Autor tematu
Zaczynam ogarniać ESPhome
Nauczyłem się już dodać sterowanie przekaźnikiem i odbierać sygnał z kontaktronu.
wpisałem:
binary_sensor: - platform: gpio name: "kontaktron_test" pin: number: 18 inverted: true mode: input: true pullup: true switch: - platform: gpio name: "przekaznik" id: stycznik pin: number: 19 inverted: true mode: output: True #open_drain: True restore_mode: ALWAYS_OFF
za nic nie mogę sobie poradzić z czujnikiem DS18B20
czytam w dokumentacji:
Getting Sensor IDs¶
In order to find the addresses, simply start the firmware on your device with a configured one_wire hub and observe the log output. Note that you don’t need to define the individual sensors just yet, as the scanning will happen even with no sensors configured. For example, you will see something like this:
co zrobić aby wyświetlił się nr seryjny czujnika?
Działam na ESP32 podłączyłem sprawny czujnik z wstawionym rezystorem do pinów 3v3, GND, 22
od czerwca coś pozmieniali w kodzie z dallas zmienili na 1wire sam tego nie ogarnę
już wiem że podpowiedzieliście mi bardzo dobrze z tym ESPhome za co bardzo dziękuję.
Proszę o podpowiedz co wpisać aby był odczyt z DS18B20?
Dodane : 02/11/2024 10:21 pm
To co jest w tej dokumentacji, czyli przed swoim kontaktronem wklejasz
one_wire: - platform: gpio pin: GPIO22
zapisz , instaluj i w logach po instalacji szukasz wykrytego adresu
Dodane : 02/11/2024 11:46 pm
Autor tematu
Dziękuję za podpowiedź poszedłem trochu dalej ale teraz mam taki błąd:
INFO ESPHome 2024.10.2 INFO Reading configuration /config/esphome/testowy-esp32.yaml... WARNING Found '${0x3a3c01f095cd1728}' (see sensor->0->address) which looks like a substitution, but '0x3a3c01f095cd1728' was not declared WARNING Found '${0x3a3c01f095cd1728}' (see sensor->0->address) which looks like a substitution, but '0x3a3c01f095cd1728' was not declared Failed config sensor.dallas_temp: [source /config/esphome/testowy-esp32.yaml:122] platform: dallas_temp Expected integer, but cannot parse ${0x3a3c01f095cd1728} as an integer. address: ${0x3a3c01f095cd1728} update_interval: 60s
tak wpisałem
one_wire: - platform: gpio pin: GPIO22 sensor: - platform: dallas_temp address: ${0x3a3c01f095cd1728} update_interval: 60s
Dodane : 03/11/2024 1:06 am
Dziękuję za podpowiedź poszedłem trochu dalej ale teraz mam taki błąd:
Błąd masz bo źle wkleiłeś adres czujnika.
Może tak, wklej ten kod co poniżej, zawiera już przekażnik, kontaktron czujnik temp i to co można z tym zrobić w samym ESPHome.
To powinno Ci pokazać że automatyzacje w samym HA nie są wcale niezbędne.
Jak nic nie spierniczysz to powinieneś móc dodać do HA to co na foto.
# interfejs web modułu web_server: port: 80 # Synchronizacja czasu z Home Assistant. time: - platform: homeassistant id: homeassistant_time # Obsługa magistrali one_wire one_wire: - platform: gpio pin: GPIO22 # Czujniki sensor: - platform: dallas_temp address: 0x3a3c01f095cd1728 name: Temp Pokojowa unit_of_measurement: °C id: temperatura update_interval: 20s # Czujniki binarne przyciski, kontaktrony binary_sensor: - platform: gpio name: "kontaktron_test" pin: number: 18 inverted: true mode: input: true pullup: true # Przekaźniki switch: - platform: gpio name: przekaznik id: stycznik pin: number: 19 #inverted: True mode: output: True # Termostat climate: - platform: thermostat visual: max_temperature: 35 min_temperature: 15 name: termostat id: termostat sensor: temperatura idle_action: then: - switch.turn_off: stycznik min_idle_time: seconds: 2 heat_action: - switch.turn_on: stycznik min_heating_off_time: seconds: 2 min_heating_run_time: seconds: 2 #Przywrócenie stanu po zaniku zasilania albo ustawienie domyślne 20 st on_boot_restore_from: MEMORY default_preset: default_set preset: - name: default_set default_target_temperature_low: 20 mode: HEAT # Pomocnik Histereza termostatu domyślnie 0.8 st number: - platform: template name: "Histereza " id: "heat_deadband_slider" step: 0.1 initial_value: 0.8 min_value: 0 max_value: 4 mode: SLIDER optimistic: true on_value: then: - lambda: |- id(termostat).set_heat_deadband(id(heat_deadband_slider).state);
Dodane : 03/11/2024 11:19 am
Autor tematu
@isom bardzooooooo dziękuję!!!!!!!!!!!!
To co mi wysłałeś to jest genialne zawsze chciałem mieć taki termostat
Tylko dopytam czy termostat jest samodzielny czyli jest na urządzeniu esp i gdyby to urządzenie straciło zasięg i nie miało dostępu do HA to będzie sterowało tym przekaźnikiem?
Doszedłem do etapu że już jestem gotowy do przejścia na HA
Ale jeszcze mam kilka pytań
Jak mi doradzisz instalować HA od razu z własnym "systemem" czy lepiej system na malinie i w dockerze HA?
Dodam że chciałbym na tym systemie dodać mini stronę internetową (mini bo to będzie tylko html z linkami do różnych stron aby je mieć zawsze pod ręką) zastanawiam się czy będzie to możliwe gdy będę miał HASIO czy musze zwykły system i HO w docker?
Jedynie blokuje mnie trochę że w HA nie mogę zintegrować plota mi-light jak to mam w Domoticzu. Jeszcze popytam na forach może ktoś zna sposób. Jeśli nie będzie to możliwe to pewnie kupię inne 4 żarówki z sterowaniem zigbee tylko muszą być RGB +white które są godne uwagi?
Dodane : 03/11/2024 2:54 pm
czy termostat jest samodzielny czyli jest na urządzeniu esp
Jest samodzielny, nie musisz go nawet dodawać do HA bo możesz wszystko zmieniać w samym ESPHome, zresztą pewnie użyłeś już "Visit"
Co do instalacji HA to takim laikom jak Ty polecam mimo wszystko HAOS czyli wgranie obrazu systemu na dysk.
Taki system sam się pilnuje , wszystkie aktualizacje linuxa są robione razem z systemem HA.
Wirtualizacja jak docker wymusza na tobie dbanie o system we własnym zakresie. Nie mylić z aktualizacją HA.
Kup sobie RPI5 lub terminal dla HA a na tym co masz teraz domoticz zrobisz sobie swoje pierdoły. 🙂
Żarówki polecił już @pawell32 , ja nie korzystam z takich rozwiązań nawet w akwarium mam oddzielne ledy do symulacji świt/zmierzch.
Dodane : 03/11/2024 3:15 pm
Autor tematu
Jest samodzielny, nie musisz go nawet dodawać do HA bo możesz wszystko zmieniać w samym ESPHome, zresztą pewnie użyłeś już "Visit"
Tak wchodziłem przez Visit i właśnie tak mi się wydawało że będzie to samodzielne ekstra to.
Obecnie domoticza mam na RPI3 a na nie używanej RPI4 postawię HA tak jak mi podpowiadasz jeśli będą problemy z wydajmością kupię terminal.
Myślisz że na HAOS będzie się dało zrobić tą mini stronę www? Nie chcę 2 urządzeń 🙂
Jeszcze zapomniałem o temperaturze i obciażeniu procka maliny, jak wyciągnąć do HA te dane?
Dało by aby sterować wentylatorkiem maliny poprzez GPIO RPO4? Aby ustawić zadaną tmp i histerazę jak to mi wysłałeś na ESPHome?
Dodane : 03/11/2024 3:58 pm
To znaczy że masz bardzo niewiele, więc nie masz się co martwić, gdybyś miał tyle co na foto
chyba coś mam nie tak 🙁
Dodane : 03/11/2024 7:58 pm
chyba coś mam nie tak
Może masz dużo więcej niż ja 🙂
No i może więcej danych historycznych, albo jakiś wyciek pamięci. Masz wykres użycia pamięci ?
Jeszcze zapomniałem o temperaturze i obciażeniu procka maliny, jak wyciągnąć do HA te dane?
Jest integracja System Monitor , powinna pobrać większość parametrów.
Dodane : 03/11/2024 9:16 pm
muchac35 reacted
mam dane łącznie bazą influx, do tej pory nie rozkminiałem tego, a widzę że trzeba. Nie mam wykresu zuzycia pamięci. Jak masz zrobiony wslaźnik bazy?
Dodane : 04/11/2024 9:40 am
Autor tematu
Myślisz że na HAOS będzie się dało zrobić tą mini stronę www? Nie chcę 2 urządzeń 🙂
jak opanujesz serwer www to tak.
Jeszcze zapomniałem o temperaturze i obciażeniu procka maliny, jak wyciągnąć do HA te dane?
Glances
Jak to zrobić aby było widoczne w HA?
Dodane : 04/11/2024 9:32 pm
Jak to zrobić aby było widoczne w HA?
ustawienia - dodatki - sklep - glances
Dodane : 04/11/2024 9:34 pm
Autor tematu
włączam i takie coś co tu wpisać?
Dodane : 04/11/2024 10:14 pm
może to spróbuj https://www.home-assistant.io/integrations/systemmonitor/
Dodane : 04/11/2024 10:17 pm
muchac35 reacted
Autor tematu
# interfejs web modułu web_server: port: 80 # Synchronizacja czasu z Home Assistant. time: - platform: homeassistant id: homeassistant_time # Obsługa magistrali one_wire one_wire: - platform: gpio pin: GPIO22 # Czujniki sensor: - platform: dallas_temp address: 0x3a3c01f095cd1728 name: Temp Pokojowa unit_of_measurement: °C id: temperatura update_interval: 20s # Czujniki binarne przyciski, kontaktrony binary_sensor: - platform: gpio name: "kontaktron_test" pin: number: 18 inverted: true mode: input: true pullup: true # Przekaźniki switch: - platform: gpio name: przekaznik id: stycznik pin: number: 19 #inverted: True mode: output: True
# interfejs web modułu web_server: port: 80 # Synchronizacja czasu z Home Assistant. time: - platform: homeassistant id: homeassistant_time # Czujniki binarne przyciski, kontaktrony binary_sensor: - platform: gpio name: "przycisk otwarcia bramy" pin: number: 18 inverted: true mode: input: true pullup: true # Przekaźniki switch: - platform: gpio name: przekaznik otwiera brame id: stycznik pin: number: 19 #inverted: True mode: output: True
Mam wielką prośbę, chciałbym aby ESPhome (esp32) nawet gdy jest offilne dało się otwierać bramę garażową.
Gdy zostanie wciśnięty przycisk "przycisk otwarcia bramy" aby załączał przekaźnik na 1,5 sekundy nawet gdy ktoś będzie trzymał przycisk dłużej to i tak przekaźnik ma się wyłączyć po 1,5sek.
Proszę, dopiszesz mi to w kodzie?
Na bazie tego co mi napiszesz już może samodzielnie pododaję sobie w innych modułach.
Dodane : 11/11/2024 9:26 pm
@muchac35 dostałeś ten kod na zachętę, żebyś się uczył ESPHome. Forum to nie koncert życzeń, nie będę indywidulanie dla jednego użytkownika pisał kodu. Napisz wreszcie coś sam. Najlepiej użyć do tego komponentu cover.
Dodane : 12/11/2024 6:03 pm