Witam wszystkich chciałbym sterować z poziomu home assistant dwoma wentylatorami w rekuperacji. Wentylatory to ebmpapst K3G190-RG19-19 . Dziękuję za pomoc
Ja bym próbował zaprzęgnąć ESP32 z dwoma wyjściami PWM , i schematem (tym w lewej dolnej ćwiartce z twojego schematu) , albo czymś , z ESP co daje wyjście 0-10V ( np. tu ,ale nie wiem ,czy w końcu jest tam rozwiązanie: https://community.home-assistant.io/t/fan-control-0-10v/276033)
Albo gotowy moduł PWM do 0-10V https://www.youtube.com/watch?v=dt09OkopU6c
Też myślałem o module pwm do 0-10v . Tylko nie wiem czy z ESP nie wychodzi napięcie pwm 3.3 v a konwerter obsługuje 5v na wejściu .
Taki chyba da radę : https://pl.aliexpress.com/i/33005466621.html?gatewayAdapt=glo2pol
Tutaj wystarczy tranzystor i 2 rezystory. 10V masz na pinie nr 3. Nie testowałem tego jeszcze, ale rezystor kolektora 2k, bazy 4,7k.
Ja się przemierzam do wymiany oryginalnego sterownika. ESP32, do tego czujniki temperatury, najprościej dallas i sterowanie bypassem.
Jakby można było jakiś schemat podłączenia nie chciałbym coś uszkodzić
Tutaj wystarczy tranzystor i 2 rezystory.
To samo tylko z izolacją dla esp zrobi transoptor, ale jednak wzmacniacz operacyjny zrobi to lepiej. Zobacz, że taki moduł jak pokazał @mig41 ma na wejsciu transoptor i dalej ten sygnał jest wzmaciany. Swego czasu bawiłem się podobną konstrukcją i przy 15V zasilania otrzymałem na wyjściu 9,7V. Sterował tym zwykły wemos D1 mini
Może coś takiego ? https://www.elecbee.com/en-23646-MOS-FET-F5305S-4-Channels-Pulse-Trigger-Switch-Control-Module-PWM-Input-Steady-for-Motor-LED-Diy-Electronic-Module
Schemat podam jak sam sprawdzę na swoim EBM 230V. Kiedyś sterowałem EBMa ale takiego na 12V zasilania. Schemat według noty katalogowej.
Mogę zastosować taki układ ?
Jako napięcie 10V zastosowałem przetwornicę step-up, podbijającą napięcie 5V do 10V. Sterowanie działa, poniżej 10% wentylatory w zasadzie zatrzymują się.
output: - platform: ledc pin: GPIO16 id: pwm_wywiew frequency: 2000 Hz inverted: true
Nie wiem dlaczego wyjście PWM do sterowania sygnałem 0..10V. Mamy zmieniać napięcie (0..10V) a nie stałonapięciowe wypełnienie sygnału (0..100%).
Chyba, że w jednoukładowcach wyjście AO i PWM to jedno i to samo...
Nie wiem dlaczego wyjście PWM do sterowania sygnałem 0..10V. Mamy zmieniać napięcie (0..10V) a nie stałonapięciowe wypełnienie sygnału (0..100%).
Chyba, że w jednoukładowcach wyjście AO i PWM to jedno i to samo...
Dlatego że producent tak podaje w nocie katalogowej. Poza tym, to zmieniając szerokość wypełnienia, zmieniamy napięcie skuteczne.
Dzień dobry chciałbym podłączyć tacho do esp32
Też chętnie podepne się pod temat, bo póki co jedyne co mierze roznice ciśnień, a w sumie sygnał z tacho byłby zawsze potwierdzeniem czy wentylator się obraca i z jaką prędkością. Tylko jak go obrobić w tasmocie. Może przez wejscie analogowe ?
W esphome pulsecounter. Nie dam przykładu gdyż moje ebmy nie maja wyjścia tacho.
@jarn możesz napisać jak połączyć z przykładem ebma z wątku
Gnd do gnd a tacho pod gpio. W konfiguracji ten gpio jako input_pullup. Trzeba jeszcze zgadnąć ile impulsów na obrót jest.
W dokumentacji widziałem bodajże,że 1 impuls na obrót