Nowa instalacja dla...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Nowa instalacja dla budynku jednorodzinnego proszę o sugestie

19 Wpisów
4 Użytkownicy
2 Reactions
2,986 Wyświetleń
(@bohman)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

Witam wszystkich, jestem tu nowy chodź już jakiś czas śledzę tematy inteligentnego domu .

Jestem w trakcie budowy domu, 80% prac wykonuję samodzielnie i jestem właśnie na etapie elektryki. Już jakiś czas planowałem ją skrupulatnie by wcielić tam elementy automatyki.

Chciałbym podzielić się z wami moimi założeniami by je zweryfikować gdyż w tym temacie dopiero raczkuje i nie mam żadnego doświadczenia.
Nie wiem również jak podejść do niektórych kwesti dlatego liczę na waszą pomoc i wsparcie.
Ale do rzeczy.

Założyłem by cała instalacja wykonana była tak by można było w łatwy sposób powrócić do "tradycyjnych" metod sterowania budynkiem, a to dlatego że często nie ma mnie w domu i chciałbym by w razie jakiejkolwiek awarii każdy w miarę kumaty elektryk, którego np wezwie żona będzie mógł sobie poradzić z przywróceniem normalnego stanu rzeczy. Poza tym dobrze mieć w razie czego alternatywę.

1. Cały system planuje postawić na malinie z wgranym domoticzem. (malinka już zakupiona i system wgrany więc udało mi się oswoić z interfejsem)

2. Sterowanie oświetleniem postanowiłem rozwiązać za pomocą włączników sonoff touch. Posiadam już parę takich zabawek i dla próby wgrałem na jednego z nich espeasy. Wszystko śmiga jak powinno, chodź nie próbowałem jeszcze innych firmwerów takich jak Supla czy AFE może ktoś podzieli się informacją co było by stabilniejsze w korzystaniu na codzień? Rozważam również moduły shelly ale nie wiem czy się w nie pakować skoro sonoffa już sprawdziłem, boje się jedynie o awaryjność tej płytki dotykowej w sonoffie że mogą przysparzać problemy lub się psuć.

Zawiesiłem się trochę przy włącznikach schodowych gdyż z tego co wstępnie zbadałem to zrobić to na sonoffach jest bardzo kłopotliwe. Początkowo stwierdziłem że włączniki schodowe czy krzyżowe wysteruje przez przekaźniki umieszczone w szafie oraz przez arduino i że wystarczy teraz że pod każdą puszkę z włącznikiem schodowym pociągnę dodatkowo przewód 2 żyłowy by w tym miejscu podłączyć łącznik dzwonkowy a oczywiście cała magia wykonywała by się w rozdzielni.
Niestety tę część pracy już wykonałem i teraz myślę sobie że mogłem pociągnąć tam skrętkę kat 5e zamiast przewodu 2x0,5. Otóż boję się że na przewodzie może odkładać się jakiś potencjał gdyż idzie on równolegle do kabli 230V, przy skrętce podobno nie ma tej obawy.
Macie może jakieś jeszcze pomysły jak najlepiej wykonać włączniki schodowe tak by w razie czego wrócić bez problemu do tradycyjnej instalacji a i móc wszystko bez problemu wysterować w domoticzu?

3. Postanowiłem wykonać multisensory takie wykonał pewien użytkownik youtube szmalu
https://www.youtube.com/watch?v=x_2QL5G70xs&t=486s
z tą różnicą, że planuje pociągnąć skrętkę do czujek przez którą podam napięcie 12v dla czujki ruchu oraz 3.3v dla czujnika temperatury oraz podepnę pozostałe przewody sygnałowe które w rozdzielni łączyć się będą z arduino, i ominę tym samym korzystanie z esp8266 jak to jest pokazane na filmiku.
Początkowo obawiałem się że temperatura przy suficie będzie się różnić z tą na wysokości około 1 metra ale przeprowadziłem test w mieszkaniu i o dziwo nie ma żadnych wahań.

Czujki planuje wykonać w praktycznie każdym pomieszczeniu gdyż będą one spełniać funkcję nie tylko alarmu ale np. zapalania swiatła w pomieszczeniach przesciowych czy spiżarni, by obniżać temperaturę w pomieszczeniach, w których nikt np długo nie przebywał planuję również by po wykryciu ruchu w łazience czy wc załączała się pompa obiegowa do wody ciepłej, pompę kupić praktycznie najzwyklejszą bez żadnego programatora i podpiąć ją pod esp.

4. Najwięcej problemu sprawia mi chyba sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Ma być w całym domu na dole jak i na poddaszu. Zastanawiam się jak je rozwiązać stosując jakieś gotowe rozwiązania tak by w razie czego móc to robić tradycyjnie i jedyne co znalazłem to system od firmy Honeywell i regulator Evohome HCC80R, działa on bez problemu z domoticzem oraz niezależnie, niestety jego cena jest dość zaporowa i bardzo ciężko dostępny w Polsce.
Znalazłem również coś takiego https://www.tiasystem.pl/produkt/bezprzewodowa-centralna-listwa-sterujaca/
Podobno działa w komunikacji bezprzewodowej 433MHz i zastanawiam się czy zadziałało by to z RF linkiem.
Macie może jeszcze jakieś pomysły? Wiem że najprościej by było elektrozawory podłączyć pod przekaźniki (chodź i ta metoda podobno ma wielu przeciwników bo podłogówka przecież ma dużą bezwładlność cieplną i załączanie jej na zasadzie on/off nie ma większego sensu) ale tracimy tu możliwość tradycyjnego sterowania w razie awarii systemu.

Co do samego sterowania piecem i rekuperatorem też mam pewne wątpliwości ale mam nadzieję że uda mi się z tego wybrnąć korzystając z opentherm w który większość piecy i wentylacji mechanicznych jest wyposażona. Jako ciekawostkę dodam to:
http://ihormelnyk.com/opentherm_thermostat
Myślicie że można to wykorzystać?

5. Bramą garażową oraz wjazdową zamierzam również sterować z przekaźników. Myślicie że wystarczy pod te miejsca doprowadzić napięcie oraz skrętke? Jeszcze nie wiem jakich producentów bramy będę korzystał.

6. Pod furtkę oraz drzwi wejściowe planuje poprowadzić przewód 12v pod elektrozaczepy i w szafie podpiąć pod przekaźniki które obsługują 12V.

7. Cała reszta chyba bez większej filozofii jak czujniki otwarcia okien, sterowanie roletami, czujki dymu, gazu czy przewody pod kamerę ip chyba że można tu popełnić jakiś głupi błąd to proszę o sugestie:)

Z góry dziękuje za wszelką pomoc i sugestie 

 

 
Dodane : 14/12/2018 5:35 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Cześć  @bohman

Jeżeli sercem twojej automatyki ma być malina+ domoticz , zadbaj o stabilność systemu.

Zamień kartę SD na dysk SSD , doinstaluj i skonfiguruj monit lub  watchdog-a tu masz wskazówki do tego drugiego

https://wiki.domoticz.com/wiki/Setting_up_the_raspberry_pi_watchdog

Zadbaj o porządny zasilacz stabilizowany do zasilenia maliny , dołóż radiatory i wiatrak dla dobrego chłodzenia .

AD 2 Bazowanie na sonoff Touch jeśli chcesz żeby system był szybko odwracalny to raczej średni pomysł 

Pomyśl co zrobi nawet rozgarnięty elektryk jak padnie taki sonoff .

Pomysł z Shelly moim zdaniem jest dużo lepszy , raz że możesz montować dowolny osprzęt co na pewno doceni twoja ładniejsza połowa , dwa że zamontowanie go w układzie schodowym nie jest problemem, a w razie awarii wystarczy przepiąć dosłownie jeden przewód i wszystko będzie działać . Zobacz ten temat  https://www.smartnydom.pl/forum/shelly/czy-shelly-1-mozna-wykorzystac-przy-wlacznikach-schodowych/

Co do wyboru firmware to SUPLA i Domoticz to nie ta bajka albo jedno albo drugie , EspEasy , Tasmota czy AFE musisz wybrać sam . Każdy ma swoje plusy i minusy . Mi np bardzo odpowiada AFE ma bardzo rozbudowany panel konfigu , jest to nasz rodzimy soft przy tworzeniu którego możesz brać czynny udział.  

 

 

 
Dodane : 14/12/2018 8:59 pm
adrian reacted
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

Idąc za radą kolego @isom planuję w instalacji wykorzystać moduły sonoff 4ch do sterowanie oświetleniem. Testowo zakupiłem dwa załadowałem oprogramowanie AFE i sprawdziłem działanie jak na razie na stole warsztatowym jest ok. Do przycisków dolutowałem przewody i wyprowadziłem je na zewnątrz obudowy wygląda to tak:

image15
 
Pod złącza wago planuję podłączyć obwody przycisków dzwonkowych sterujących lokalnie oświetleniem.Ciekawe tylko jak będzie to działać jesli dojdą długości przewodów od Sonoff do łączników.
Obwody do przycisków wykonam standardowym przewodem 1,5 aby w przypadku awarii lub niesprawdzenia się systemu mieć możliwość przeróbki w tradycyjny sposób. Sonoff-y 4ch planuję wykorzystać do każdego punktu świetlnego.
 
Jaki kolego @isom polecasz zasilacz do RBPi ?
Obecnie RBPi z podpiętym SSD zasilam zasilaczem impulsowym 6,8A dokładnie tym: https://botland.com.pl/pl/zasilacze-dogniazdkowe/7354-zasilacz-tracer-4x-usb-5v-68a-bialy-5907512859926.html
 
Dodane : 15/12/2018 10:36 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@daro1003 zasilacz , który masz nie jest zły , jeżeli nie będziesz wykorzystywał GPIO samego RBPi to spokojnie może być.

ja mam zasilacz 12 V  taki https://allegro.pl/zasilacz-impulsowy-na-szyne-din120w-12v-10a-dr-120-i7300384963.html  

Z tego zasilam kamery IP, router  i przez przetwornicę 5V/ 5A  całe RBPi 

 
Dodane : 16/12/2018 12:02 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

Fajny zasilacz bo jest na szynę i zajmuje mniej miejsca.

Pokaż jeszcze przetwornicę 5V/ 5A.

Co do GPIO RBPi sam nie wiem mogę być wykorzystane do sterowania np przekaźnikami czy wpięciu czujek temp ale to wyjdzie w praktyce.

Powoli chcę kompletować sprzęt i testować a Ty już masz sprawdzone elementy u siebie w praktycznym działaniu.

 
Dodane : 16/12/2018 12:13 pm
(@bohman)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

 Zamień kartę SD na dysk SSD , doinstaluj i skonfiguruj monit lub watchdog-a tu masz wskazówki do tego drugiego

gdzieś mi się jeszcze 60gb dysk ssd wala ze starego laptopa i postaram się go odkopac i zobaczymy co da się z tym zrobić:) co do monit i watchdoga to wstyd się przyznać ale dowiedziałem się o tym od ciebie. Dzięki za podpowiedź na pewno skorzystam 

 Zadbaj o porządny zasilacz stabilizowany do zasilenia maliny , dołóż radiatory i wiatrak dla dobrego chłodzenia .

właśnie o zasilaczach też kombinowałem i zastanawiam się nad zasilaczami Mean Well z seri HDR tyle że będe potrzebował do POE jeszcze 48v i nie wiem czy kabinować z przetwornicami czy zakupić 2 lub 3 takie zasilacze. Przeszło mi jeszcze przez myśl zastosowanie zasilacza komputerowego mamy tam przecież 3,3v, 5v i 12V dodatkowo jakiś stabilizator napięcia i teoretycznie powinno śmigać. 

 Bazowanie na sonoff Touch jeśli chcesz żeby system był szybko odwracalny to raczej średni pomysł Pomyśl co zrobi nawet rozgarnięty elektryk jak padnie taki sonoff

Dlaczego? wyobrażałem sobie to tak, że po prostu wymieni włącznik z sonoff na tradycyjny. Co nie zmienia faktu że muszę dla testów zamówić sobie jeden taki moduł shelly. 

A czy te moduły shelly z oryginalnym softem działają na domoticzu? 

Pod złącza wago planuję podłączyć obwody przycisków dzwonkowych sterujących lokalnie oświetleniem.Ciekawe tylko jak będzie to działać jesli dojdą długości przewodów od Sonoff do łączników. Obwody do przycisków wykonam standardowym przewodem 1,5 aby w przypadku awarii lub niesprawdzenia się systemu mieć możliwość przeróbki w tradycyjny sposób. Sonoff-y 4ch planuję wykorzystać do każdego punktu świetlnego. 

Nieźle to sobie wykombinowałeś z tymi wago, u mnie niestety nie upchnąłbym już tych modułów w szafie a jak wiadomo dobrze mieć wszystko w jednym miejscu. Co do przewodu to zapewne i 100m nie będzie żadną przeszkodą bo przecież żadne napięcie nie będzie nim płynęło. Bał bym się jedynie o to że jeśli nie będzie to przewód ekranowany to jeśli będzie on przebiegał w pobliżu jakiś kabli prądowych to może na nim wyindukować się jakieś napięcie. I tu właśnie chyba u siebie popełniłem błąd że dałem zwykły przewód 0,5mm zamiast skrętki do włączników, no ale chyba koniec końców za radą  @isom do włączników schodowych wykorzystam shelly. 

 
Dodane : 16/12/2018 1:25 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

Nie jestem pewny ale sterowanie lokalne w tych Sonoff-ach odbywa się chyba po podaniu +5V przez przełącznik. Ale proszę o wypowiedzi innych.

Przewody układane do systemów alarmowych, do domofonów biegną często wzdłuż przewodów zasilających np. gniazdka wtyczkowe no i w sumie nie zauważyłem problemów.

 
Dodane : 16/12/2018 1:56 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@daro1003 nie podajesz 5V , bo szlag trafi GPIO a za nim całe ESP 🙂 , zwierasz GPIO do  GND , jak zrobiłeś w tym swoim 4ch wspólne 5V na tych wago to szybko to przerób.

Co do przetwornicy u mnie to takie zwykłe coś 

https://www.aliexpress.com/item/DC-DC-5A-Digital-LED-Drive-Lithum-Battery-Charger-Module-CC-CV-USB-Step-Down-Buck/32828708351.html

w takiej obudowie  https://allegro.pl/obudowa-na-szyne-din-ec-206c-c-zlacza-srubowe-i7274487391.html

@bohman ja nie napisałem że elektryk sobie nie poradzi 🙂 ale nie łatwiej przepiąc przewód niż wymieniać cały osprzęt ? No i jeszcze trzeba go mieć

Shelly na oryginale nie podziała z domoticzem , ale na AFE działa rewelacyjnie , ze schodowymi też 

 
Dodane : 16/12/2018 2:14 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

Nie nie @isom nie zrobiłem 5V, podlutowałem przewody pod punkty lutownicze przycisków jeden jest wspólny łączący wszystkie przyciski czyli jak piszesz masa. 

 
Dodane : 16/12/2018 2:18 pm
(@bohman)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

 Przewody układane do systemów alarmowych, do domofonów biegną często wzdłuż przewodów zasilających np. gniazdka wtyczkowe no i w sumie nie zauważyłem problemów.

no tak tyle że takie systemy układa się skrętką ekranowana kat. 5e. Poza tym nie ma reguły, przeięcie może wystąpić ale nie musi. Wiadomo że kable teletechniczne powinny iść w osobnych korytkach niż prądowe ale znam przypadki gdzie nikt się tym nie przejmuje i działa.

Nie jestem pewny ale sterowanie lokalne w tych Sonoff-ach odbywa się chyba po podaniu +5V przez przełącznik. Ale proszę o wypowiedzi innych. 

Nie no tak przekażnik potrzebuje sygnału do wyzwolenia, przypuszczam że jest to nie więcej niż 2mA ale przecież to nie włącznik dzwonkowy który jest na końcu tego przewodu podaje napięcie.

 
Dodane : 16/12/2018 2:23 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

@isom w tej obudowie masz tylko przetwornicę czy RBPi i SSD także ?

Kolego @bohman co do tematu budowy instalacje alarmowej na skrętce to systemy Ropam jak najbardziej ale Satel kategorycznie zabrania z powodu możliwości błędnej komunikacji na magistrali tylko przewody teletechniczne. Montując często systemy alarmowe widzę jak przewody teletechniczne od alarmów ułożone są wraz z przewodami elektrycznymi w tych samych peszlach w ścianie. Natomiast przewody do domofonów w blokach biegną w tych samych szybach kanałowych co zasilania mieszkań.

 
Dodane : 16/12/2018 10:21 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@daro1003 w podobnej obudowie do tej mam przetwornicę i moduł z  4 przekaźnikami , RBPi mam w podstawie od takiej obudowy ale nie jest zamknięta od góry , bo mam spory radiator na RBPi a nad nim wiatrak .

Co do instalacji i Satela to nie przesadzaj :), skrętki nie zalecają tylko do magistrali i to na długich odcinkach  wszystkie pozostałe przewody od czujników, sygnalizatorów spokojnie można robić skrętką . Ale to nie to forum więc nie będę się bardziej rozwijał w temacie.

 
Dodane : 16/12/2018 11:19 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

@isom tak masz racje chodzi o manipulatory i ekspandery na odległościach. Nie napisałem dokładnie. Szczerze to nie zdarzyło mi się aby coś się działo jeśli klient miał położoną skrętkę do manipulatorów czy ekspanderów a ja zamontowałem system.

Ale wracając do tematu czy zdarzyły Ci się jakieś problemy z RBPi że zapewniłeś takie chłodzenie ? Obecnie mam na RBPi radiator-ki które były w komplecie i teraz mnie to zastanowiło czy będę musiał coś lepszego wykombinować skoro ma to śmigać 24h a w rozdzielni jest mała zamknięta przestrzeń to ciepło szybko się zrobi.

 
Dodane : 16/12/2018 11:28 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@daro1003 w okresach takich jak jesień zima to chłodzenie rzadko się uruchamia ale w lato pracuje praktycznie non-stop.

Dzięki temu nie mam problemów z przegrzewaniem procka i zwiechami systemu

 
Dodane : 16/12/2018 11:34 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

Mam na strychu starszy komp stacjonarny z radiatorem na procku może się nada do RBPi tylko czy mogę jednym radiatorem ogarnąć obydwa punkty na RBPi ?

 
Dodane : 16/12/2018 11:39 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Ja tak właśnie mam , jeden centralny radiator na całość 

 
Dodane : 16/12/2018 11:42 pm
(@bohman)
Wpisów: 4
Bywalec
Autor tematu
 

A macie może jakieś sugestie na temat sterowania podłogówką w domu? Albo może ktoś z was posiada ogrzewanie podłogowe i podzieliłby się wiedzą jak to rozwiązał? 

 
Dodane : 17/12/2018 2:20 pm
Daro1003
(@daro1003)
Wpisów: 807
Guru Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K23
 

Trzeba by pogadać z jakimś specem od CO. Prymitywne rozwiązanie to zastosowania elektrozaworów na obwody podłogówki. Elektrozawory mogę być sterowane manualnie przez przekaźnik oraz przez czujki temp. z wgranym T1, to mi przyszło do głowy ale może są jakieś specjalne sterowniki.

 
Dodane : 20/12/2018 2:52 pm
(@g_konradolczak)
Wpisów: 1
Świeżak
 
Dodane przez: @bohman

3. Postanowiłem wykonać multisensory takie wykonał pewien użytkownik youtube szmalu
https://www.youtube.com/watch?v=x_2QL5G70xs&t=486s
z tą różnicą, że planuje pociągnąć skrętkę do czujek przez którą podam napięcie 12v dla czujki ruchu oraz 3.3v dla czujnika temperatury oraz podepnę pozostałe przewody sygnałowe które w rozdzielni łączyć się będą z arduino, i ominę tym samym korzystanie z esp8266 jak to jest pokazane na filmiku.
Początkowo obawiałem się że temperatura przy suficie będzie się różnić z tą na wysokości około 1 metra ale przeprowadziłem test w mieszkaniu i o dziwo nie ma żadnych wahań.

Udało Ci się to rozwiązać tak jak chciałeś? 12V bez problemu dasz rade przesłać po takim cienkim kablu ze skrętki? jak daleko masz umieszczone czujki od arduino? Rozumiem, że napięcie przesłałeś osobno z transformatorów a kable sygnałowe do arduino? Masz jakiś artykuł albo schemat, którym się kierowałeś?

 

4. Najwięcej problemu sprawia mi chyba sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Ma być w całym domu na dole jak i na poddaszu. Zastanawiam się jak je rozwiązać stosując jakieś gotowe rozwiązania tak by w razie czego móc to robić tradycyjnie i jedyne co znalazłem to system od firmy Honeywell i regulator Evohome HCC80R, działa on bez problemu z domoticzem oraz niezależnie, niestety jego cena jest dość zaporowa i bardzo ciężko dostępny w Polsce.
Znalazłem również coś takiego https://www.tiasystem.pl/produkt/bezprzewodowa-centralna-listwa-sterujaca/
Podobno działa w komunikacji bezprzewodowej 433MHz i zastanawiam się czy zadziałało by to z RF linkiem.
Macie może jeszcze jakieś pomysły? Wiem że najprościej by było elektrozawory podłączyć pod przekaźniki (chodź i ta metoda podobno ma wielu przeciwników bo podłogówka przecież ma dużą bezwładlność cieplną i załączanie jej na zasadzie on/off nie ma większego sensu) ale tracimy tu możliwość tradycyjnego sterowania w razie awarii systemu.

Szmalu umieścił filmik jak sterować ogrzewaniem podłogowym. Link: https://youtu.be/92-l0iVM3hY

 

 

 
Dodane : 12/05/2020 8:59 pm
Udostępnij: