Witam
Mam już trochę urządzeń sonoff planuje zakupić więcej pewnie docelowo będą ich miał kilkadziesiąt i się zastanawiam ile energii te urządzania pobierają i czy jest to w ogule zauważalne np. w skali miesiąca.
Urządzenia pracują głównie po WiFi który nie jest jakoś bardzo energooszczędny.
Na ile energooszczędny jest 433 w porównaniu np do WiFi czy Zigbee
ok 5zł rocznie
jedna sztuka? np. sonoff basic?
tak
czyli w średnim domu wychodzi powiedzmy 20zł za pobór prądu miesięcznie...dużo....
a jak by zrobić np xiaomi zigbee?
na plus zigbee bierze podobno 100000 razy mniej prądu od wifi
xiaomi ma Cube multi switch, mechaniczne wyłączniki ścienne czujnik zalania, czadu dymu itp...
czujnik ruchu tez wykrywa podczerwień (human body sensor to to?)
na minus wszytko w xiaomi działa na baterie wiec każdego tygodnia trzeba biegać po domu wiecznie jakaś bateria jest do wymiany, sonoff ma 4ch,basic th16 i inne fajne tanie urządzenia, sonoff jest wyraźnie tańszy i chyba bardziej skalowalny... xiaomi ma standardy chińskie, chińskie puszki, wtyki itp....
Mi to wychodzi trochę inaczej, chociaż nigdy się nad tym nie głowiłem to dziś to sobie pomierzyłem i tak np sonoff basic w stanie czuwania pobiera 0,3- 0,4 W w stanie aktywnego przekaźnika wzrasta pobór do 0,6- 0,7 W . Przyjmując że moduł pracuje pół doby a drugie pół czuwa, średnia wychodzi 0,5 W x 24h x 365 dni wychodzi około 4,4 kWh . Jeżeli 1 kWh kosztuje około 60 groszy to koszt roczny wychodzi coś około 2,70 zł . Mając 10 takich modułów to 27 zł rocznie , teraz trzeba by zadać sobie pytanie ile zaoszczędzi się energii dzięki tym modułom ?
Sonoff basic przy załączonym przekaźniku 24h na dobę, za cały rok zapłacimy około 2,7zł
@aroonio - nie wiem jak to policzyłeś, ale 20zł miesięcznie będzie kosztowało Ciebie 50 sonoffów
w stanie spoczynku kosztuje 2.7zł (ROCZNIE) - dodałem raze tyle na momenty kiedy łączy się do WiFi, wysyła dane i 5zł będzie bezpiecznym rocznym kosztem utrzymania takiego sonoff.
zastanawiam sie ile kosztuje energia do zasilania zdalnych przełączników (inteligentny dom to dla mnie coś innego) Ja mam pewnie z kilkanaście czy 20 urządzeń, przełączników czujek sterowników itp...a jeszcze nawet nie wybrałem systemu w jakim chce wszystko zrobić...
Moim celem jest żeby KAŻDY włącznik, gniazdko, czujnik ruchu w każdym pomieszczeniu, okap, czajnik, oczyszczacz powietrza, wentylacja, czujnik temperatury,zawory wody i gazu, grzejniki itp...były podłączone do sieci IOT...
50 czujek to mało a ceny prądu w ostatnim czasie mnie trochę przerażają...
50 czujników do tego to mało
Cały czas zastanawiam sie jak zaprojektować system tak żeby był intuicyjny oraz domownicy używali go podświadomie.
Kiedys liczylem wychodzilo okolo 5 zl rocznie. Srednio liczylem 0.5 wata poboru.
Ale za komfort sie placi i tak uwazam ze to najtanszy sposob w porownaniu do gotowych profesjonalnych urzadzen np moja malina bierze 4waty. Zawor grzejnikowy 3waty w pozycji open ( w pozycji close 0 wat.
Ale np jako zawory staram sie wykorzystywac takie ktore pobieraja prad tylko w stanie przelanczania. Bo mysle jak nazbieram tych zabawek , to chociaz zawor nie bedzie pobieral pradu polowe dnia
nie liczyłem nie sprawdzałem.
zrobiłem sobie małą centralkę w garażu aby do ogrodu wypuścić przedłużacze. mam pewność ze nie będzie zwarcia jak przewód leży w śniegu czy kałuży jeśli zapomnę go zwinąć. A jeden przedłużacz mam do auta aby (tak jak teraz w zimie) zagrzać auto przed wyjściem do pracy. sonoff z oryginalnym softem zaprogramowany na odpowiednią godzinę i ciepło w aucie.
w takim wypadku, patrzmy na wygodę użytkowania.
ok ale tak na prawde to tylko timer, fajnie by było zintegrować go z np ustawianiem budzika, myślę ze można by to zrobić jakoś np przez IFTTT. Do tego IFTTT ma dane pogodowe, jakbyś użył TH 16 to od razu załatwi nam to sprawę temperatury, przegrzania itp... to samo robi basic z softem i czujką Adriana
jak grzejesz auto ?
i o co chodzi z tymi przedłużaczami w kaluzy?
Kiedys liczylem wychodzilo okolo 5 zl rocznie. Srednio liczylem 0.5 wata poboru.
Ale za komfort sie placi i tak uwazam ze to najtanszy sposob w porownaniu do gotowych profesjonalnych urzadzen np moja malina bierze 4waty. Zawor grzejnikowy 3waty w pozycji open ( w pozycji close 0 wat.
Ale np jako zawory staram sie wykorzystywac takie ktore pobieraja prad tylko w stanie przelanczania. Bo mysle jak nazbieram tych zabawek , to chociaz zawor nie bedzie pobieral pradu polowe dnia
Czy możesz coś więcej napisac co to za zawory?
Jak używasz ich z głową i masz poprawne polisy uwzględniające obecność domowników, to na pewno wychodzi na plus.
Ja bawię się w automatykę na OH, mam reguły od września na wyłączanie wszystkiego co się da gdy nie ma nikogo w domu oraz na monitorowanie zużycia energii z licznika PGE. Z moich obserwacji wyłączanie wszystkich urządzeń, które i tak są energooszczędne (TV, amplituner, BR, audio w kuchni, oświetlenie globalnie, komputer, monitor, ...) powoduje oszczędności na rachunkach miesięcznych za prąd około 15zł i to są tylko te wszystkie wampirki!!! Co więcej jest to obserwacja z licznika, więc już uwzględnia zużycie prądu przez wszystkie Sonoffy i Raspberry z OH!
Przedluzacze mam na całym podwórku (4sztuki) aby podpiąć np kompresor, myjkę, klucze elektryczne i inne których używa się w ogrodzie. Teraz gdy jest zima ani w ogrodzie ani na podworku nie robi się nic. W centralnej kliknąłem wyłącz sonoffy - jeden przycisk dzwonkowy wlutowany do pinów oryginalnego przycisku. I nie muszę zwijać przedłużaczy leżących na działce jeden ma 50m i nie zbyt mi się chce go co chwilę zwijać. Więc stoi sobie a inne leżą i czakaja aż będzie potrzeba ich użycia.
W aucie przy grillu mam wtyczkę na 230v. I system Webasto. Grzeje mi chlodnice, której termostat jest automatyczny. Nie zgłębiałem tajników działania. W środku mam grzałkę też 230v to samo zasilanie z termostatem ustawionym na 25stopni. Zazwyczaj potrzeba ok 20minut przy zerze aby zagrzać do 25stopni wnętrze.oraz 40 minut przy -10.
Sonoff załącza mi się o 4:50 o o 5.55 wyłącza. Ja idąc do auta 6:00 (auto stoi pod chmurką) odpinam przedłużacz zawieszam go na haku (aby jednak nie mukł - bo jest w ciągłej eksploatacji) odpalam w aucie ciepło i odmrożone, ciepelko wieje z nawiewu. Czasem trzeba tył auta odśnieżyć. Wygodne.