Nagrałem film, chyba będzie najszybciej.
@geoterm niczego w tym filmie nie udowodniłeś, a już na pewno nie wyjaśniłeś w czym jest problem.
Nowa wersja pzem różni się tylko zespolonymi transoptorami ( jeden układ zamiast dwóch białych) i tolerancją napięcia zasilania stare tylko 5V , nowe 3,3 - 5V , co tylko upraszcza sprawę bo nie trzeba zmieniać rezystora R10 żeby zasilić transoptory z 3,3V ESP.
Adresacja modułów jest możliwa w ESPEasy , Tasmocie czy ESPHome , a dla upartych tu https://innovatorsguru.com/pzem-004t-v3/
Na dole strony z linku jest oprogramowanie pod windows , adres ustawiasz w takiej zakładce
Jak widać moduł musi być podłączony do 230V i koniecznie tylko jeden na magistrali RS, podłączasz jeden ustawiasz adres i odłączasz, potem drugi itd...
W tasmocie adresacja jest banalna podłączasz jeden moduł do RX,TX i do 230V w konsoli tasmoty wpisujesz
ModuleAddress 1
I musisz dostać takie potwierdzenie
Potem dokładnie to samo z drugim tylko zamiast 1 wpisujesz 2
Łączysz wszystko razem stosując dla każdego TX Diodę Schottky np BAT 45 i pociągasz do 3,3V
Master to moduł ESP .
Robiłem też ten układ z diodą Schottkyego wg powyższego schematu - na nowych PZEM - bez skutecznie. W tasmocie też adresowałem. Do dwóch sztuk pzem-ów bez problemowo, i w tasmocie i w ESP Easy więcej jak trzy PZEM-y nie udało mi się zaadresować. Mówię o PZEM-ach w wersji 4.0 być może te v3.0 by poszły bezproblemowo. Stosowałem także ten schemat z diodami Schottkyego. Nie chcę do tego już wracać bo dużo straciłem na tym czasu.
No i jeszcze raz: dwóch PZEM ver4.0 i ver3.0 nie udało mi się też zaadresować na jednym ESP.
Co do mojego schematu. Chciałbym móc mieć taki licznik, który zliczał by w czasie rzeczywistym ilość kwh, która została do sieci wpompowana i pobrana. Nie wiem czy jest to możliwe w Domoticzu, albo czy nie będzie to droga przez mękę.
ESP Easy więcej jak trzy PZEM-y nie udało mi się zaadresować. Mówię o PZEM-ach w wersji 4.0
A chcesz po jednym pzem na oddzielnych portach. Nie rozumiem 🙂
Ale ok przeczytaj co zaznaczyłem na czerwono, będziesz wiedział dlaczego odwodziłem od pomysłu z kilkoma portami szeregowymi i rób jak uważasz.
Masz tam zresztą instrukcję obrazkową jak skonfigurować więcej niż jeden port 🙂
@isom Nie. Chciałem po prostu zrobić na jednym ESP kilka PZEM-ów (6 sztuk, ale max. dwa mi się udało zaadresować, dlatego mam 3 płytki ESP na każdej po 2 PZEM.
Kombinowałem na ESP32 - bo tam są dwa porty UART , ale bezskutecznie - bo myślałem, że na płytkę wcisnę 2+2 pzemy.
Master to moduł ESP .
A to dobrze, że napisałeś bo ja myślałem, ze master to 1 pzem, a pozostałe to slave.
Chciałem po prostu zrobić na jednym ESP kilka PZEM-ów (6 sztuk,
Nie udało się i w moim mniemaniu to dobrze, bo więcej niż trzy jest już trudne do ogarnięcia. Gdy wszystkie na raz zaczną transmisję będzie lipa i tyle. Żeby zrobić taki kombajn
autor musiał w kodzie esp stworzyć interwał w którym ustalił kolejność aktualizacji każdego pzem indywidualnie, a i tak nie było to stabilne i musiał zrezygnować z jednego modułu.
Zwróć uwagę że użył do tego ESP-01 który do takiej transmisji nadaje się bardzo dobrze i nie ma ryzyka że podłączysz do niego zbyt wiele poza tym.
Zostało to zrobione na ESPHome, gdzie masz wpływ na składnię i ilość kodu do kompilacji.
Tak wygląda sam interwał
interval: - interval: 10s then: - delay: 150ms - lambda: "id(pzem1).update();" - delay: 150ms - lambda: "id(pzem2).update();" - delay: 150ms - lambda: "id(pzem3).update();" - delay: 150ms - lambda: "id(pzem4).update();" - delay: 150ms - lambda: "id(pzem5).update();" - delay: 150ms - lambda: "id(wifi_stat).update();" - delay: 150ms - lambda: "id(upt).update();"
w ESPEasy takich delay nie zrobisz 🙂
Też podłączałem do ESP-01 PZemy. Ale lepsze jest uważam ESP8266. Ładną zrobił drabinkę czy tam łóżko wielopiętrowe :).
Ale lepsze jest uważam ESP8266
Może to Cię zdziwi, ale ESP-O1 to właśnie ESP8266 🙂 Różni się od wemosa D1 mini którego uważasz za lepszy, tym że port szeregowy w 01 jest wolny i nic na nim nie wisi, wemos ma wbudowany konwerter do programowania przez USB i ten konwerter zajmuje serial port HW na RX i TX co niestety ogranicza mocno możliwości wykorzystania tego portu.
Ja uważam że ESP-01 do niczego więcej zbytnio się nie nadaje, ale do komunikacji szeregowej jest lepszy od wemosD1 mini.
A gdy wyłączamy RX i TX w Esp8266 to uzyskujemy podobną jednostkę do ESP01 ? Pod względem ograniczeń?
Bawiłem się ESP01 wraz z stycznikiem-super rzecz do sterowania jednego urządzenia. Zasięg sprawdzałem sięgał do 3 domu czyli ok 150 m od routera. Mam programator do ESP01 przez USB.
Jakieś projekty z termostatem robiłem, na supli.
A gdy wyłączamy RX i TX w Esp8266 to uzyskujemy podobną jednostkę do ESP01 ?
Nie , bo wyłączysz sprzętowy port i zostanie ci tylko programowy z ograniczeniami.
W esp8266 - 01 sprzętowy port szeregowy jest swobodny i niczym nie zakłócany.
Źle mi liczy moc PZEM. 2,66*233=620*0,3 = 180 W, a on wskazuje 203W. A realnie jest ok 600W - (winę widzę w cos fi) . Może źle mierzy liczy cos fi ?Mogę sobie zrobić regułę żeby mnożył V*A bez cosfi i z grubsza będzie po herbacie. A pzema im zareklamuję i kasę mi zwrócą błyskawicznie :).
Ale podejrzewam dlaczego. Zasiliłem PZEM-a z innej fazy niż tą, na której założyłem przekładnik.