Witam.
Jako że mój pierwszy projekt jest już na ukończeniu "Sam zbuduj własny dom", główne rzeczy ukończone, jak ogrzewanie elektryka ,elewacja i obowiązkowo garderoba dla dziewczyny. A noc za oknem zapada wcześniej. Postanowiłem że zajmę się czymś co chciałem zrobić już od jakiegoś czasu. Tak więc zamiast nowej k. graficznej środki finansowe przeznaczam na różnej maści IoT i automatyzacji domu.
Na razie stoję przed zakupem programatora dla grzejnika elektrycznego (2kW). W planach miałem zakup czegoś takiego warmtec t510 (pdf), ale stwierdziłem ze chcę więcej.
W ogóle potrzebuję regulatora do wysterowania grzejnika w odpowiednich porach na odpowiednią temperaturę. powiedzmy:
- 05-06 - 20*C
- 06-14 - 10*C
- 14-15 - 18*C
itd. Po porostu ustawić kilka pór dnia na różne temperatury oraz jak spadnie poniżej 10*C jako zabezpieczenie przed zamarznięciem. Myślę nad sonoff TH16, jako że ma już czujniki temp i wilgotności (co dla mnie jest też ważną rzeczą, dom wybudowałem w systemie szkieletowym i odpowiednia wilgotność jest dla mnie ważna). Dobrze myślę że uda mi się to tak wysterować tym układem?
Jako że droższe rzeczy będę dokupywał w przyszłym miesiącu jak komputerek pod OpenHAB, na razie zamawiam 1x TH16 (do grzejnika) i 2x Basic do dłubania.
W przyszłym miesiącu będę dalej rozszerzał to od jakieś serce układu (raspberry pi 3?), i w końcu szkolił się w linuxie. A dalej jak wyobraźnia i zdolności pozwolą. Odczyty temp kominka (płaszcz wodny), obiegi grzejnikowe, podłogówka, bojler. Temp,wilg. wewnątrz i na zewnątrz, oświetlenie itp :]
Jako że zaczynam moją historię to muszę zamówić dosyć pokaźną listę początkową jakbym coś pominął przydatnego to jestem otwarty na propozycję. Link Link
Pozdrawiam
list zacna, masz najważniejsze rzeczy. Nie jestem pewnie czy masz na liście czujnik do Sonoff TH16 - nie zawsze sprzedają w zestawie
Sonoff TH16 jest sporawy rozmiarowo w porównaniu z Basic. W Basic'u powinieneś zrobić to samo co w TH16 podłączając DHT22, które kupiłeś.
Sonoff + firmware + openHAB zrobisz regulację temperatury.
Możesz do dłubania kupić sobie jakieś ESP8266 np. D1 mini. Trochę wygodniej eksperymentuje się niż dłubanie w sonoff'ie
Jeśli chcesz sterować chałupą bardziej niezawodnie to lepiej jest do Rasberrego podłączyć dysk SSD (jak się da) niż kartę pamięci, która wcześniej, czy później złapie błędy i będziesz odtwarzał wszystko od "początku"
powodzenia
Czujnik mam odpowiedni.
Jeśli chodzi o rozmiary to akurat ja mam trochę łatwiej z ukryciem danego modułu. Dom mam w konstrukcji szkieletowej, od środka OSB a za nią 15cm wełny. Jak się jakiś moduł nie zmieści w puszcze (czyli w 99% przypadkach) to ją wyjmuję, do dziury pod puszkę w OSB wkładam miedzy nią a wełnę moduł, porozprowadzam sobie kable do puszki i wkładam puszkę z powrotem pustą z samymi kablami. O ile coś nie będzie wyższe niż 5cm to nie będzie dużego problemu.
TH16 przynajmniej jeden chcę wziąć ponieważ grzejnik na najwyższym biegu ma 2,5kW, a Basic tylko 10A. A nie chcę ryzykować że się spali.
Do listy dodałem sobie D1 mini plus kilka dodatkowych DH22 i DS18B20 do dłubania. Do bojlera i do temp wew, zew. Na dłuższe odcinki korzystać ze skrętki? (tej akurat mam kilkadziesiąt m wolnej).
Co do SSD będzie się dało, ale nie od razu. Na razie polecę z SD i będę robił kopię dosyć często. A w przyszłości wymieni się na SSD.