UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Witam
Posiadam kilka pomieszczeń które są tzw. przejściowe czyli trzeba przejść przez nie aby dostać się np do garażu ale również w tych pomieszczeniach zaplanowano też jakieś szafki, regały itp chodzi o to że chciałbym do przejścia zamontować fotokomórkę natomiast mieć również możliwość włączania oświetlenia tam na stałe przez sonoff 4ch z AFE T0 jak to konstrukcyjnie rozwiązać ? Czy jest wogle możliwość połączenia tego ?
Z praktyki jak pomieszczenie przejściowe i czujnik ma działać w obie strony to albo sufitowy 360 stopni , albo kontaktrony na drzwiach , wszystko zależy od możliwości i wymiarów pomieszczenia. Do sterowania wystarczy skrypt , który już chyba dwa razy wstawiałem na to forum. Jak włączysz włącznikiem na ścianie to oświetlenie ignoruje czujnik i świeci do czasu wyłączenia, jak tylko naruszasz czujnik nie włączając ze ściany, to załącza się na określony czas i można sobie dowolnie ustalić kiedy , albo dodać czujnik lux .
Cała komunikacja u mnie bazuje na takim rozwiązaniu i nikt praktycznie nie używa włączników na ścianie.
@isom Takie rozwiązanie chciałem zastosować nawet w garażu gdzie tylko wsiadamy i wysiadamy a czasem trzeba coś innego podziałać więc pasuje aby świeciło ciągle i można było manewrować kontaktem.
Co do czujnika to jak najbardziej sufitowy takie zaplanowałem. Mam dokładnie 4 takie pomieszczenia w których muszę zastosować to rozwiązanie.
Myślałem o zastosowaniu czujnika F&F DR-09 z czujnikiem obecności i podłączyć bezpośrednio pod lampę bez kontaktów ale nie wiem jak się spisze ten czujnik i czy będzie ok bez kontaktów wole mieć zawsze włączanie oświetlenia bezpośrednio.
@daro1003 tyle, że tego czujnika nie zintegrujesz z automatyką , chyba że dasz razem z nim jakiś moduł wifi ( sonoff mini, shelly1) . Moim zdaniem bez sensu . Zwykły czujnik alarmowy załatwia dwie sprawy , raz zabezpiecza po włączeniu alarmu , dwa można go wykorzystać do sterowania .
Skrypt znalazłem instrukcje wprowadzenia też.
Co do czujnika ok więc muszę dać coś innego nie wiem jak będzie z alarmem i zanim dojdę jak skomunikować integre z Domoticz to szybciej zamontuję jakiś czujnik aby działało. Teraz pytanie jaki ?
Spoko @isom że da się tak zrobić więc teraz przy instalacji likwiduje przewód 3x1,5 do czujnika na 230V a zastosuje dodatkowo jakiś teletechniczny.
Tak na okrągło możesz dać tego DR-09 i sterować przekaźnik a styki przekaźnika jako czujnik w domoticz , tyle że wtedy włącznik na ścianie jest zalecany żeby włączyć światło na stałe.
Tak na okrągło możesz dać tego DR-09 i sterować przekaźnik a styki przekaźnika jako czujnik w domoticz , tyle że wtedy włącznik na ścianie jest zalecany żeby włączyć światło na stałe.
Właśnie o takim rozwiązaniu myślałem czujnik i tak muszę dać jakiś pewnie najlepiej by było przez czujkę alarmu - lecz nie w każdym pomieszczeniu się to sprawdzi bo czujki alarmu są skierowane na drzwi wejściowe a ja np wchodzę z za pleców czujki od części domu.
@daro1003 u mnie sprawdzają się czujniki Bosch BPR2-WP12 są tanie ( około 50 zł dla instalatora) , mają strefę podejścia , więc nawet zamontowane nad drzwiami do pomieszczenia reagują prawie natychmiast jak wejdziesz do pomieszczenia . Działa to tak samo jak bym musiał wyciągnąć rękę do włącznika . Tam gdzie nie mam okablowania stosuję zigbee kontakrony i ostatecznie PIR Aqura - ten ostatni średnio polecam .
Tak znam te bosha maja soczewkę od spodu czujki i jak piszesz łapią zaraz pod czujka również. Chciałem zastosować czujki Satel Slim z oświetleniem led ale w sumie w tych 4punktach mogę zastosować Bosch
@isom myslę że problem rozwiązany skrypt znalazłem i zapisałem instrukcje jego wklejenia też myślę że nie będzie problemów.
Ale jak jesteśmy w temacie alarmówki co sądzisz na temat kontaktronów w oknach tz. montować po jednej sztuce czy w uchylanych kwaterach dwa jeden na dole drugi na górze na uchylanie ?
Niestety przy zakupie okien zamotałem się i zapomniałem całkiem o temacie teraz więc będę rzeźbił w tych oknach z kontaktronami.
No i przy okazji czy puścić kabelki do futryn w drzwiach wewnętrznych przydadzą się w nich kontaktrony ??
@daro1003 mam w oknach kontaktrony , ale na dole skrzydeł , tak że mogę okno uchylić i nie naruszę tego czujnika , dlaczego ? Mam rolety które mają się ustawiać w zależności od nasłonecznienia , ale gdy czujnik w oknie jest naruszony ( otwarte okno ) to roleta nie ma prawa się zamknąć. Nie po to otwieram okno żeby zasłoniła je roleta. Druga rzecz to okna tarasowe - balkonowe , wyjdę bez telefonu roleta się zamknie i jestem w kłopocie :)) . Jednym słowem jak czujnik naruszony to roleta stop aż do zamknięcia okna. Trzecia rzecz to jak chcę na noc załączyć tylko otwory ( strefa) to nie ma problemu przy uchylonych oknach. Może bym rozważał drugi kontaktron, gdyby nie fakt, że mam PIR praktycznie w każdym pomieszczeniu z oknami.
Drzwi wew to już sam musisz ocenić ja mam w łazienkach i moim grajdołku- biuro , ułatwia sterowanie bo można ustawić że oświetlenie gaśnie prawie natychmiast po zamknięciu drzwi ( nie ma ruchu z PIR i zamknięty kontaktron zgaś ). Tak dokładnie to pierwsze naruszenie kontaktronu włącza oświetlenie , które jest podtrzymywane cały czas , drugie naruszenie kontaktronu i brak ruchu z czujnika wyłącza.
@daro1003 mam w oknach kontaktrony , ale na dole skrzydeł , tak że mogę okno uchylić i nie naruszę tego czujnika , dlaczego ? Mam rolety które mają się ustawiać w zależności od nasłonecznienia , ale gdy czujnik w oknie jest naruszony ( otwarte okno ) to roleta nie ma prawa się zamknąć. .
Ale jeśli okno jest uchylone roleta się zasunie.
Spoko masz to rozwiązane. A kontaktron do rolety ? Np na dole na zamknięcie pewność ? Czy info z Schelly.
Czujki ruchu dałem w każdym pomieszczeniu nawet w garderobie gdzie niema okna właśnie z myślą o sterowaniu oświetleniem lub coś przy okazji przy czujce bo jest zapas żył.
Rozważam jeszcze kontaktron na górze żeby mieć inf o uchylaniu.
Do drzwi wewnętrznych pociągnę przewody do alarmówki to nie koszt może się przydać.
A i @isom wracając do tematu z czujkami i lampami co w dzień ? Jak masz to ogarnięte ? Jakaś zmierzchówka do domoticza czy inaczej ? Bo mam pomieszczenia ciemne ok tam oś 24H ale co z pomieszczeniami z oknami ??
@daro1003 nie widzę potrzeby kontaktronów przy rolecie jeżeli sterowana jest przez shelly 2.5 . Po prawidłowej kalibracji nie zdarzyło mi się żeby roleta była w innej pozycji niż wskazuje przełącznik % w domoticz . Ale jak chcesz możesz sobie rzucić , jak położysz do kontaktronów w oknach to już masz blisko.
Co do oświetlenia to nie czytasz uważnie , napisałem, że do tego skryptu co znalazłeś można łatwo dopisać jeden lub dwa czujniki Lux i po sprawie . Ja mam w ciemnych pomieszczeniach 24/7 działający skrypt , a tam gdzie okna mogę ustawić jak chcę albo według czujnika ( fotorezystor) , albo według BH1750 ze stacji pogodowej , albo wschody - zachody słońca , to praktycznie pełna dowolność . Trzeba przećwiczyć co bardziej się sprawdzi, a zawsze można to sobie zmienić. Wywalając na zewnątrz fotorezystory z każdej strony domu oprócz północy, masz sterowanie do rolet , oświetlenia wew i zew i czego tam sobie jeszcze wymyślisz .
@daro1003 nie widzę potrzeby kontaktronów przy rolecie jeżeli sterowana jest przez shelly 2.5 . Po prawidłowej kalibracji nie zdarzyło mi się żeby roleta była w innej pozycji niż wskazuje przełącznik % w domoticz .
A u mnie właśnie problem z tym są odchyły 50% wskaźnik to jakieś 60-70% zasuniętej rolety nie wiem dlaczego przeprowadzałem wszystkim roletą kalibracje i tak się ustawiły nie wiem czemu można to jakoś zmodyfikować ??
@daro1003 to o czym piszesz to pozory , tzn Tobie się wydaje, że 50% to 70% , nie bierzesz pod uwagę że około 10% -15% to ostatni cykl domykania .
Zwróć uwagę , że jak otworzysz na 10% to masz raptem mikro szczeliny. Nijak się to ma do tego co widać. Ja żeby zamknąć do optycznej połowy ustawiam w skrypcie 40% i już.
@isom czyli jest ok trzeba porostu brać poprawkę na wskaźnik % i ok.
Co do fotorezystorów masz na musli zmierzchówkę np zamela z przekaźnikiem czy zakupić jakiś moduł na ali coś tego typu https://www.aliexpress.com/item/1005001790876584.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.34a74a61rxPxdh&algo_pvid=11bcb26b-4c1c-459e-8c2b-a099bb23c18f&algo_expid=11bcb26b-4c1c-459e-8c2b-a099bb23c18f-8&btsid=0b0a187b16139337441411883ebfca&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Chociaż do rolet to pasuje chyba dać czujnik BH1750 (natężenia światła) o na AFE T6 mamy przekaźnik i sterowanie gotowe. Nie wielki koszt spiąć to z np wemosem.
Mam puszki łączeniowe do rolet na ściance kolankowej na poddaszu i tam mam w co drugiej skrętkę wolną więc dziura pod skosem na zewnątrz i mogę zawsze coś wypuścić na elewacje.
@daro1003 a po co mi zmierzchowy zamela ? Co on mi powie ON/OFF , ja potrzebuję płynną zmianę żeby na jej podstawie ustawiać roletę na wyznaczony procent . Np jak wartość z foto = 100 to roleta na max w dół jak foto 60 to roleta do połowy . Do tego używam bardzo profesjonalnych czujników w koszulkach termokurczliwych zalanych od frontu żywicą .
Jeden z czujników jakich używam https://botland.com.pl/fotorezystory/1564-fotorezystor-5-10k-gl5616.html
Podłączasz to do arduino , albo do wemos z dowlnym softem AFE obsługującym ADC i masz profesjonalny czujnik natężenia oświetlenia :))
@isom dzięki za podpowiedzi muszę to poćwiczyć kupić czujnik załadować AFE do wemosa no i jak pisze poćwiczyć tylko jeszcze AFE wersja PRO musi być bo chodzi o odczyt analogowo - cyfrowy chyba.
Na obecną chwile kiepsko z czasem mam tynkarzy na koniec marca i muszę kabelologie ogarnąć a tu przebywa ciągle pomysłów i tematów jak teraz.