Witam
Dziś na FB natknąłem się na temat https://smartme.pl/zamel-srw-01-recenzja-przekaznika-do-sterowania-roletami/
Temat dotyczy reklamy i zachwalania SRW 01 porównywany między innymi do schelly 2,5 lecz brak jasnej oceny. A ja chciałbym wiedzieć w czym SRW 01 jest lepszy od Schelly 2,5 ? Na gołe oko widać że Schelly jest mniejsze oraz obudowa ma skośny jeden z boków co na pewno ułatwia umieszczenie w puszce.
Co do rolet na Supli nie wiem czy się coś zmieniło ale kiedyś nie dało się zrobić większej grupy niż 10 rolet do sterowania centralnego.
Jakie koledzy macie zdanie na ten temat ? Może warto by poruszyć jakie widzicie plusy i mi nysy SRW 01 a Schelly 2,5.
W temacie również stwierdzono że Supla współpracuje z Domoticz oraz jest zamieszczony link do tematu na supla.org lecz w postach nie zauważyłem zadowolenia użytkowników co prawda ostatni post jest z kwietnia może się coś zmieniło.
A więc pytanie czy korzysta ktoś z urządzeń ESP z Suplą na pokładzie które są podpięte do Domoticza ?
@daro1003 Wtyczka supli do domoticz była pisana na kolanie i raczej już nikt jej nie rozwija a domoticz idzie do przodu i ta wtyczka już nie działa poprawnie.
Co do shelly 2,5 i SRW 01 , moduł zamela można podłączyć tylko do 230V i tylko sterować roletą, chyba że rozłupiesz obudowę i wgrasz inny soft. Shelly pozwala na sterowanie dwoma kanałami oświetlenia , dwoma dowolnymi urządzeniami o niewielkim poborze mocy, albo roletą i można podłączyć pod 24V DC co daje znacznie więcej możliwości. Przy zasilaniu 230V Shelly ma pomiar poboru mocy dla każdego kanału , zamel zapomnij. A najważniejsze jest to, że shelly zintegrujesz z HA , OH, Domoticz bez zmiany softu i będzie działał a jak chcesz korzystać z chmury tak jak supla to też nie ma problemu. Dla mnie jedno co jest na plus dla zamela to fakt że jest to produkt polski. Cała reszta włącznie z ceną jest na minus.
Czyli Schelly 2,5 jest bardzo dobrym wyborem jednak do rolet.
Trochę słabo ogólnie wypada Supla jeśli chodzi o integrację oraz o funkcjonalność modułów. Na pewno sprawdza się do sterowania bramami furtkami gdzie klient chce mieć sterowanie napędem bramy i furtką brak serwera itp więc supla jak najbardziej sie sprawdza prosta i czytelna aplikacja się podoba.
Klient któremu wykonywałem instalacje prosi mnie o montaż sterowania do zakupionych rolet więc zaproponowałem mu właśnie schelly ze względu że upatrzył sobie za 80zł F&F zwykły do puszkowy sterownik rolet.
Jedynie co brak w Shelly to zacisków sterowania centralnego a klient chce guzik manualny do wszystkich rolet, ale ponoć się da zrobić sterowanie centralne na osobnej kostce Schelly. Jest to możliwe ? Klient nie będzie miał serwera Domotcz z sterowania zdalnie będzie korzystał z apki Schelly więc czy jest to możliwe ??
@daro1003 mało, że to jest możliwe, możliwe jest zrobienie żeby długie naciśnięcie zamykało wszystkie rolety , a krótkie otwierało, a dwa krótkie otwierały furtkę, natomiast trzy krótkie otwierały bramę wjazdową a jedno krótkie i jedno długie zamykało bramę . Wszystko oczywiście z jednego przycisku zamontowanego w miejscu gdzie jest 230V .
Powinieneś trochę poczytać tym bardziej, że chcesz to robić zarobkowo więc trochę wysiłku intelektualnego się przyda żeby nie zrobić plamy.
@isom ale to się wszystko konfiguruje w aplikacji ??
Tak się składa ze mam jedno Schelly w zapasie i mogę coś potestować.
Tak w aplikacji shelly , nawet przy odrobinie chęci można suplą sterować z shelly .
Ok dzięki rozumiem że wtedy muszę Shelly ustawić w trybie Relay a nie Roller Shutter.
Do takiego sterowania szkoda shelly 2.5 , wystarczy https://shelly.cloud/products/shelly-i3-smart-home-automation-device/ i baw się dobrze , robisz co dusza zapragnie
@isom chciałbym odgrzać temat. Gdzie znajdę jakąs instrukcję jak odpalić takie sterowanie s Schelly 2,5 mam jedną wolną kość i bym poćwiczył ale zupełnie nie mam pojęcia od czego zacząć.
@daro1003 nie wiem gdzie znajdziesz instrukcję , ja bazowałem na dokumentacji shelly i sam dochodziłem do tego jak utworzyć scenę itd.
Jak masz swoje rolety jeszcze połączone z chmurą to w aplikacji utwórz grupę i dodaj do niej np dwie rolety , potem dodaj to wolne shelly ale nie do grupy tylko do chmury i w aplikacji utwórz scenę , w której np pierwszy kanał w wolnym shelly przy stanie ON włączy Grupę .
Jak to ogarniesz to dalej pójdzie łatwiej
@daro1003 AD 1 dodajesz do wszystkich rolet , czyli do pokoju Dom
AD2 ustaw jako podwójny przekaźnik
Potem utwórz dwie sceny gdzie w jednej ustawisz że kanał 1 tego nowego shelly włączy wszystkie , a kanał 2 tylko przód .
PS
Zrób aktualizacje oprogramowania w tych modułach ( aplikacja wskazuje na stary soft ) w nowej wersji już masz możliwość nazwać sobie każdy moduł i widac to potem po połączeniu przez www
@isom a zrobię to co piszesz przez www z komputera czy tylko z aplikacji ?
W Apce zacząłem grzebać ale dużo tych opcji.
A więc tak zaczynam od dodania sceny wrzucam ją do pokoju dom:
@daro1003 Ad 1 oczywiście że zrobisz https://my.shelly.cloud/
Ad 2 Do tej pory ok
Ad 3 Przecież sama apka sugeruje żeby kliknąć + Dodaj działanie i dodać np otwarcie Grupa Wszystkie
@daro1003 może coś się zmieniło w ich chmurze ja ostatnio to robiłem z pół roku temu jak jednym shelly włączałem 3 inne które robiły jako dzwonki kondygnacyjne . Musisz pokombinować mi się nie chce teraz podłączać modułów do chmury żeby sprawdzać
A zerkniesz w moją chmurę ? Podeśle Ci na priv dane