Tradycyjna instalac...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

UWAGAStrona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.

W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉

Za niedogodności z góry przepraszam, admin

Kontakt

Tradycyjna instalacja elektryczna, a sterowanie z Shelly PRO 4PM

9 Wpisów
4 Użytkownicy
4 Reactions
1,414 Wyświetleń
(@kkkkkk)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Cześć, witajcie

jestem w trakcie budowy domu, elektrycy rozkładają instalację, a ja trochę późno wziąłem się za automatykę. 
Wymyśliłem, że będę miał sterowniki Shelly PRO 4PM, które będą sterowały oświetleniem i nie tylko, ALE. 

Zgodnie z tym co widziałem na filmach "jak wygląda instalacja z Shelly" to z np. lampy szedł przewód elektryczny do rozdzielki, tam było Shelly do którego szedł kabel. Następnie ten kabel elektryczny wychodził z Shelly i szedł do włącznika.

Natomiast ja mam instalację robioną w ten sposób, że idzie kabel fazowy do każdego włącznika i gdybym chciał mieć sterowanie z Shelly to musiałbym puścić jakiś kabel sygnałowy (np. do modemu), żeby tylko wyzwalał włączniki (w takim przypadku - schodkowe). Takie informacje mam od Elektryka.

Jak to się ma do sytuacji takiej, że z Shelly powinien wychodzić przewód elektryczny do przełącznika, a to, de facto, już nie ma miejsca, bo faza idzie do każdego przełącznika, a ja potrzebuję tylko kabla sygnałowego. Czy z Shelly PRO 4PM może wychodzić kabel sygnałowy zamiast elektrycznego?

(za wszystkie błędy, nieścisłości z góry przepraszam - dopiero wchodzę w tę tematykę)

 

Łukasz

 
Dodane : 16/12/2022 9:37 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5190
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@kkkkkk raczej czarno widzę ten pomysł , chyba że rzeczywiście do każdego , zaznaczam każdego włącznika masz oddzielny przewód do rozdzielni. Jeśli jest jednak tak jak przypuszczam, że na jednej pętli ( fazie ) masz kilka właczników i tylko jeden przewód wspólny dla tych właczników idzie do rozdzielni , nie będzie można tego zrobić bez zmiany okablowania. Shelly potrzebuje podania fazy na zaciski wejść odpowiedzialnych za włączniki , więc nie sygnał a pełne napięcie 230V trzeba przesłać i nie można do tego użyć innych przewodów niż typowo elektryczne. To tak dla jasności , poniżej masz schemat , dostępny nawet na obudowie tego modułu , pokaż elektrykowi i będziesz miał odpowiedz

1

 

 
Dodane : 16/12/2022 9:55 pm
Kkk Kkk reacted
(@kkkkkk)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

@isom To jak to dokłdnie wygląda, będę wiedział dopiero jutro.

Czyli na wejście i wyjście Shelly musi iść kabel elektryczny, zgadza się? Nie ma opcji zrobienia inaczej. 

 
Dodane : 16/12/2022 11:47 pm
(@mig41)
Wpisów: 626
Ekspert
 

Tak , rozdzielnica byłaby cholernie rozbudowana , bo z każdego obwodu do shelly musiałby iść osobno przewód na żarówkę i przewód z przełącznika.

A jak chciałbyś jeszcze tak sterować gniazdka to już wogóle. 

Możnaby robić małe rozdzielniczki z doprowadzonym zasilaniem i kablem sieciowym ,gdzie byś to rozdzielił na 4 obwody , ale to już kwestia wykonania , co lepsze , czy jedna duża rozdzielnica z ogromną ilością kali , czy kilka (kilkanaście) małych....

 
Dodane : 17/12/2022 8:37 am
Kkk Kkk and isom reacted
(@kkkkkk)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Dzięki za pomoc.

Jeszcze takie pytanie, bo jak rozumiem, to jedna z opcji to:

  • połączenie lampy do rozdzielki, poprzez jakiś sterownik do włącznika, żeby móc tym sterować właśnie za pomocą sterownika

Piszę o tym, żeby uporządkować pewne informacje. 
W kilku pokojach mam już zrobioną instalację "po staremu", czyli kabel z włącznika idzie do żarówki.

Wg mojego elektryka można do takich włączników (dzwonkowych) doprowadzić (wspomniany wcześniej) kabel, który impulsami będzie sterował tym włącznikiem z rozdzielni. W rozdzielni miało by być "coś" co będzie nim sterowało.
Czy to jakiś przełącznik, który nie będzie miał na wyjściu 230V, tylko właśnie np. kabel modemowy do sterowania włącznikiem?
Czy to sensowne rozwiązanie, czy lepiej iść w większą rozdzielkę i ilość kabli, ale sprowadzić sobie tam kable i użyć jakichś gotowych sterowników do tego?

 
Dodane : 17/12/2022 11:15 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1336
Guru
 

@kkkkkk może jednak moduły w puszce pod włącznikiem?

 
Dodane : 18/12/2022 2:05 pm
(@kkkkkk)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

@pawell32 tutaj gdzie instalacja już jest to pewnie tak, ale wolałbym mieć wszystko po kablu w pierwszej kolejności.

Czy masz na myśli jakieś inne zalety modułów dopuszkowych niż to, że rozdzielka jest mniejsza i jest mniej kabli do pociągnięcia?

 
Dodane : 18/12/2022 3:05 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1336
Guru
 

@kkkkkk nie określam tego co lepsze czy gorsze. Każde rozwiązanie ciągnie za sobą pewne wymagania. Wyznaję zasadę, że albo robisz coś dobrze, albo wcale. Niezależnie czy dla siebie czy dla kogoś. Zatem jeśli chcesz mieć wszystko po kablu to połóż instalację tak jak ma to być z dodatkową rozdzielnią. Od każdego włącznika do rozdzielni i z rozdzielni do odbiornika. Pamiętaj, co już tu padło, że masz 3 fazy i nie możesz ich tak sobie mieszać. Jeśli chcesz zastosować 4-ch to obwody zasilasz z tej samej fazy. 

W przypadku, kiedy masz tradycyjną instalację możesz sterować modułami bezprzewodowymi dopuszkowymi. Mogą być po wi-fi lub zigbee. Jak zrobisz to dobrze to będzie dobrze działało. Wielu z nas ma tak zrobione i to działa. Są to rozwiązania stworzone po to co by nie kłaść nowej instalacji, co nie jest to ani proste, ani tanie. Puszki zawsze możesz wymienić na głębsze jak masz ciasno. Sieć jak zrobisz dobrze to będzie bezpieczna, na ile to możliwe.

Sam oceń gdzie możesz położyć instalację, a gdzie zrobić bezprzewodowo. Jasne jest, że przewodowo jest pewniej, nie mniej jednak trzeba to dobrze zrobić, przeznaczyć miejsce na dodatkową rozdzielnie. Jeśli twój elektryk tego nie wie to znajdź kogoś, kto rozrysuje a elektryk to okabluje. Nie musi się na tym znać. 

 
Dodane : 18/12/2022 5:17 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5190
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @kkkkkk

Czy masz na myśli jakieś inne zalety modułów dopuszkowych niż to, że rozdzielka jest mniejsza i jest mniej kabli do pociągnięcia?

Zaletą modułów dopuszkowych w porównaniu z tym co proponuje elektryk , jest tradycyjna instalacja , którą zawsze można pozbawić automatyki i będzie działała dalej. Wyobraź sobie że kiedyś będziesz chciał sprzedać dom , rozwiązanie z przekaźnikami podłączonymi przez elektryka  dołożynymi kabelkami i przekaźnikami bistabilnymi  w rozdzielni będą musiały zostać , ale czy będa działać zgodnie z przeznaczeniem ?  Zrób to co masz jeszcze rozbabrane tak jak już było napisane , jeden przewód od lampy do rozdzielni , to samo od włącznika , jak kiedyś zrezygnujesz z shelly , zawsze będzie można to połaczyć w tej rozdzielni żeby działało tradycyjnie. Tam gdzie już masz na gotowo daj moduły dopuszkowe

 
Dodane : 18/12/2022 9:58 pm
pawell32 reacted
Udostępnij: