Nie chce żadnego mikrokontrolera do tego zajmować. Sonoff wydaje mi się elegantszym rozwiązaniem a do tego gotowym.
Mam w domu 4 pokoje z których chciałbym odczytywać temperaturę a do tego temperaturę bojlera i np pieca to nawet 6 czujników... a kupując 6 czy 5 sonofow to trochę nie bardzo ... mam obok skrzynki elektrycznej druga skrzynkę z kablami rj45 z każdego pokoju także teraz jakbym podłączymy pod to 1 go małego sonofa który odwala cała robotę to byłoby super! A jeszcze wysyłka tego na jakiś serwer czy coś podobnego.....
@wojciech_69 ja bym Ci polecił jakieś arduino np. nano (zgrabne i nie trzeba kombinować z programatorami). Jak znajdziesz fajną okazję to wyjdzie Cię to taniej i jak poszukasz na jakimś forum z arduino to powinieneś znaleźć gotowe kodziki które rozwiążą Twój problem ewentualnie będą potrzebne niewielkie modyfikacje. Po za tym z tego co napisałeś wynika, że ten sonoff będzie się trochę marnował, bo nie będzie pełnił swojej roli... Wydaje mi się, że powinieneś zainteresować się arduino które jest proste w obsłudze i nie trzeba być programistą żeby robić na nim fajne rzeczy 😉
Wszystko fajnie, ale po 1 już sonoffa mam, po 2 arduino (uno) też mam i nie chce go do tego zaprzęgać bo jakoś mi to się wydaje mało eleganckie - kombinować obudowę, łączyć kabelkami albo tworzyć własną płytkę i bawić się lutownicą...a sonoff: ładny, mały z obudową... 😉
...a sonoff: ładny, mały z obudową... 😉
Po zainstalowaniu więcej niż jednego czujnika temperatury to obudowa sonoff'a nie będzie już taka ładna 😉 - wiele przerobiłem, nerwów było za nim doszedłem do optymalnego wlutowania, kabla, opornika itp. żeby zgrabnie wyglądało, jak na zdjęciu poniżej. Tam w środku nie mam za wiele miejsca.
Zwróciłbym uwagę że czujniki wymagają również, zasilania a ta przetwornica 220v -> 3.3v nie jest jakaś potężna. Zastanawiam się przy ilu czujnikach sonoff przestanie być stabilny - nie znam odpowiedzi.
Sonoff mam też dość słabe zabezpieczenie co do sieci zasilającej. U znajomego wszystkie sonoff spaliły się, gdy zasilanie przełączyło się na awaryjne z agregatu zewnętrznego. Mi podczas ostatniej burzy poszedł jeden, który mierzył temp. w przydomowym baseniku.
Ale fakt jest Sonoff jest mega popularny ostatnimi czasy ze względu na swoją cenę, kompaktowość i budowę: WiFi + Przekaźnik + Zasilacz + PINy do programowania / podłączania zewnętrznych urządzeń
Ja sie przylacze do czego potrzebuje np dwa czyjniki. Np do solara albo do bojlera cieplej wody. Do solara chodzi o to aby pompka cieplejsza wode z solara przepompowala mi do wezownicy bojlera. Musi to nastapic kiedy woda jest cieplejsza w solarze niz w bojlerze. Nie odwrornie bo bedzie zabierac juz ciepla wode zgromadzona w bojlerze.
Go bojlera bede potrzebowal aby sterowalo mi zaworem wody przez wezownice ale tak aby wlanczalo zawor kiedy temp wody w centralnym jest wyzsza niz w bojlerze. Nazywa sie takie cos sterownik solarny.
Pytalem sie juz Adrianie. Czy takie cos moglbys zbudowac na sonof basic. Mi sie nie spieszy i mysle ze zainteresowanie by nim bylo.
Cześć, chwilę mnie nie było, ale fanem wciąż pozostaję 🙂
Widzę, że temat wielu czujników DS18b20 na jednej szynie 1-wire specjalnie się nie rozwinął.
W międzyczasie zajrzałem na link na instructables, który o tym traktuje.
https://www.instructables.com/id/ESP8266-and-Multiple-Temperature-Sensors-DS18b20-W/
Z ciekawości sprawdziłem czy bieżąco zaimplementowany JSON zwróci cokolwiek więcej - zwraca tylko dla pierwszego (wybranego po adresie) czujnika.
@Adrian - są jakieś plany? Jakieś szanse na dodatkową linijkę kodu, która by to choć eksperymentalnie obsłużyła?
hey, gdyby to była tylko jedna linijka kodu to juz dawno pojawiłoby się 😉
pracuję teraz na T6 stacja pogody - to zrobi podwaliny pod wiele czujników
niestety jedna para rąk tylko i brakuje dnia / nocy po zakończeniu regularnej pracy więc posuwa się wolno 😉