Witam serdecznie. Temat już był wałkowany ale nie do końca jest dla mnie jasne. Podłączyłem w piwnicy kilka sonoff Basic. Sterują bojlerem, światłem, pompą obiegową itp. Do tego aplikacja ewelink . Gdy początkowa euforia minęła zaczęła marzyć mi się możliwość podglądu temperatury. Z racji tego że to piwnica same czujniki muszą być na kablu ( zamontowanie w miejscu kapilar, na rurach itp) . Czy można w jakiś sposób podłączyć czujniki do zamontowanych sonoff ewentualnie dołożyć kolejne z odczytem tak aby wszystko było widoczne w aplikacji ewelink?
Pozdrawiam serdecznie
@thomas102 nie można. Zastanów się nad wgraniem alternatywnego softu , nawet Supla i wtedy można i to więcej niż jeden czujnik do jednego sonoff basic
Kiedyś - nie wiem czy aktualnie są dostępne były SONOFF chyba TH16 z czujnikiem temperatury na kableku zakończonym minijack. W sam raz nadawał się do włożenia w kapilarę albo do przymocowania opaską do rury. Nawetam jeden taki jeszcze nie używany. Był o większy gabarytowo i miał obciążalność 16A , Basic ma 10A.
Co do alternatywnych softów to możesz wgrać Tasmote i na jednym GPIO podłączyć do 8 czujników DS18B20 (sam używam 5 takich do monitorowania temp. pieca,podajnika , wody itd.). Minusem alternatywnych softów jest fakt , że już takiego SONOFF nie podłączysz do apki Ewelink. Zostaje komunikacja po Wi-Fi albo jakiś system automatyki z obsługą mqtt np. HA , OH, Domoticz itd.
@edass bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeśli jeszcze mogę wykorzystać wiedzę kolegi... Kiedyś jak byłem jeszcze piękny i młody robiłem projekt na esp8266. Z tego co widzę w owych sonoff siedzi właśnie taki układ . Do wizualizacji zastosowałem apilkacje Virtuino zakładam że po wygraniu np. supli powinno się to wszystko spiąć czy jednak nie mam racji?
Nie znam Virtuino ale widzę , że obsługuje mqtt więc z Tasmota powinien sobie dać radę ale nie daje na to gwarancji . Co do supli to nie mam pojęcia jak i z czym działa. Ja używam AFE i Tasmoty . Wracając do ESP8266 u mnie taki właśnie sprzęt monitoruje piec . Wyposażony jest w kilka czujników :
Dodatkowo doszedł przekaźnik robiący za regulator pokojowy oraz BME680 zamiast jednego DTH22.
. Do wizualizacji zastosowałem apilkacje Virtuino zakładam że po wygraniu np. supli powinno się to wszystko spiąć czy jednak nie mam racji?
Nie zepniesz tego tj Supla + Virtuino
. Do wizualizacji zastosowałem apilkacje Virtuino zakładam że po wygraniu np. supli powinno się to wszystko spiąć czy jednak nie mam racji?
Nie zepniesz tego tj Supla + Virtuino
Rozpatrując bilans zysków i strat 😁 i biorąc pod uwagę brak czasu chyba zostawię tak jak jest. A dołożę po prostu Shelly z czujkami temperatury i pomiarem mocy. Trudno będą dwie aplikację.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc
Dodam jeszcze , że nowe "pomysły" raczej będę realizował już na ESP32 bo cena nie jest dużo wyższa ale jest więcej GPIO itd. a dodatkowo jest na to Tasmota . Docelowo jak zrobię nową płytkę to wymienię to ESP8266 o którym pisalem na ESP32 i dołożę tam jeszcze 4 czujniki zalania , czujnik ruchu i może dodatkowe termometry.
@edass ESP ma niewątpliwie spro zalet. Projekt który kiedyś wykonałem służył do pomiaru zanurzenia obiektu o długości 235 m. Przeliczał ugięcie trym itp. czujników było kilka. Tylko jak wcześniej pisałem dziś po prostu wolę sięgać po gotowe rozwiązania. Chociaż gdyby wsiąść tydzień urlopu....😁 Pozdrawiam serdecznie
Słuchaj nie jest tak jak myślisz - ESP ogarniesz max w kilka godzin. Zobacz na gotowce typu NodeMCU albo ESP32-Wroom . Programujesz go Tasmota przez stronę internetową, wystarczy go podłączyć do kompa za pomocą kabelka microUSB. Jak już masz Tasmote to podłączasz się z telefonu pod wifi, które rozsyła to ESP , konfigurujesz podłączenie do swojego Wi-Fi. Następnie masz już dostęp do strony konfiguracyjnej Tasmoty . Ustawiasz podłączenie serwera mqtt i czujniki .
Obejrzyj sobie jakiś filmik na YouTube jak się to robi. Na prawdę jest to bardzo łatwe . Największy problem to podlaczenie tego wszystkiego bo niektóre GPIO nie działają tak jak sobie to wyobrażamy 😉 wystarczy poczytać do czego się nadają bądź nie nadają.
@edass hmm... Poczytam, może warto spróbować 😃 . Pozdrawiam serdecznie