UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
cześć
chciałem się przywitać i pogratulować pasjonatom zacięcia i realizacji. Sam przeszedłem z swoim projektem z openwrt i skryptów,rrd itd na raspberry pi i openhab2.
Co sądzicie o wykorzystaniu 3 x sonoff POW do monitorowania zużycia energii ? Podłączył bym to w skrzynce z przewodami elektrycznymi na wejściu 3 faz. Macie jakieś przemyślenia w tym temacie ? Nie mogę zastosować dostępnych liczników bo nie ma żadnej skrętki czy innego przewodu w pomieszczeniu z skrzynką elektryczną stad komunikacja po WIFI mi odpowiada.
Pozdrawiam
gerdii
cześć,
Nie można zapominać, że dla sonoff POW:
- Maksymalny prąd obciążenia: 16A
- Maksymalna moc obciążenia: 3500W
Trudno powiedzieć jak zachowa się sonoff przy obciążeniu w domowych warunkach. Moduł posiada wewnętrzne zabezpieczenie w postaci bezpiecznika rurkowego.
cześć
3x3,5 kW :). Teraz wszytsko jest low energy :). Pralka, zmywarka i żelazko mam nadzieję, że nie są na jednej fazie :). Dodatkowy bezpiecznik to chyba dobrze - będzie dodatkowe zabezpieczenie.Bardziej obawiam się wykonania sonoff i jakiegoś spięcia czy pożaru :).
Chyba ze profesjonalny licznik energii podlączony na szynę din a ten podlączony do sonoff. Sonoff by sobie to zliczał i transmisja do openhab2 ale nie wiem czy nie za dużo kombinacji :).
Sam bym zainstalował jakies liczniki poboru 🙂 będę obserwował temat
ja mam taki pomysł na pomiar energii na całą chałupę
Otóż liczniki pomiaru energii mają diodę która sygnalizuje ilość pobieranej energii - nie wiem czy wszystkie liczniki taka diodę mają - mój ma. Napisane jest na liczniku, że dioda błyśnie 1000 razy na każdy 1kW energii pobranej. To co zamierzam zrobić to ESP2866 z czujnikiem światła, który będzie ustawiony na tą diodę i będzie zliczał błyśnięcia. Informację o błyśnięciu więc o każdym pobranym Wat będzie wysyłał do OH2. Dane będę zapisywał w bazie. To mi pozwoli na wizualizację ile Wat idzie o której godzinie.
co Wy na to?
wyzwanie będe miał jak to zasilać i jak przymocować na licznik
---
a co sonoff'ów to ja mam wątpliwości co do jakości tych urządzeń w kontekście większego obciążenia - wyraźniej się grzeją. Spaliłem jednego sonoff z grzejnikiem 1.5kW
No niestety ja mieszkam w bloku a liczniki mam 3 piętra niżej 🙁 odpada...
Licznik impulsów - super pomysł. Ja mam licznik na zewnątrz posesji i nie wiem czy ktoś z energetyki nie zarzuci mi że modyfikuje licznik :). Podobnie można zrobić z licznikiem tradycyjnym. Widziałem kiedyś na sieci, że chłopaki zasadzali się na ostatnia cyfrę i chyba jakaś fotodioda zliczała impuls jak przekręcała się 6. Tak można by mierzyć zużycie wody i gazu.
ps.
ja będę chyba działał w kierunku opisanym poniżej w linku:
http://akademia.nettigo.pl/power_meter/
Pozdr.
gerdii
ja mam sonofa podłączonego pod piec gazowy.
piwc jest sterowany niskim napięciem, musisz kupić przekaznik za kilka złotych aby 230v nie dostało się na styki.
Podpinasz w miejsce gdzie idzie sygnał ze zwykłego sterownika starego typu
ja mam sonofa podłączonego pod piec gazowy.
piwc jest sterowany niskim napięciem, musisz kupić przekaznik za kilka złotych aby 230v nie dostało się na styki.
Podpinasz w miejsce gdzie idzie sygnał ze zwykłego sterownika starego typu
raczej nie na temat - wątek jest o pomiarze energii
Kombinował ktoś coś z wersją POW? Zamówiłem sobie 2 sztuki w wersji R2 i szukam oprogramowania. Na dzień dzisiejszy działają: Tasmota oraz ESP Easy DEV.
Polecam ORNO WE 516 albo 517 jak macie dwie taryfy. można podł go przez knwertr USB RS485, działa to u mnie i sprawdzone koszt licznika prawie 300zł + konwerter, minus chyba taki że po kablu trzeba podł do RPI a nie jak w sonoff po WiFI 🙂
Czy udalo sie komus z was zrealizowac temat pomiaru energi ?
Opcja wspomniana przed @Adrian mi bardzo odpowiada z wykorzystaniem fotorezystora i liczeniem pulsow diody. Mozna to podlaczyc pod ESP8266. U mnie licznik elektryczny mruga 800 razy na 1kW a gazowy 1 puls na 10dm3. Oba liczniki mam wewnatrz domu tak ze z dostepem nie bedzie problemu. Licznik wody jest na zewnatrz budynku i praktycznie na chodniku, w porze deszczowej jest ciagle pod woda wiec sobie odpuszcze, Najwyzej pomysle o zamontowaniu dodatkowego licznika na wode wewnatrz - byc moze sa na rynku jakies liczniki z ktorych mozna odczytac dane.
Czujnik bezinwazyjny w linku podanym przez @gerdii rowniez wyglada ciekawie, zastanawia mnie jaka byla by dokladnosc takiego pomiaru. Jesli sie to uda podlaczyc pod ESP8266 to byla by to super sprawa.
Poniewaz mam licznik elektryczny z dioda i nietylko ja , dobrym rozwiazaniem by bylo jakby takie cos z afe Adrian zbudowal na uklad 8266. W przyszlosci mozna by bylo to ulepszac. Np z zasilaniem bateryjnym dla tych co maja licznik na kladce schodowej.
Dobra sprawa by bylo odrazu wziasc pod uwage dwie taryfy.