UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
W sonoff R2 mamy wyprowadzone gpio2 zamiast gpio14 jak to bylo w wersji 1szej
Podlanczanie czegokolwiek do gpio2 jest troche problematyczne bo nie wszystko mozemy tam podlaczyc. Musimy pamietac ze podczas rozruchu , czyli wlaczenia do pradu esp gpio2 musi miec stan wysoki ,czyli nie mozna go podlaczyc z masa czyli z minusem , bo esp nie wystartuje.
Mozemy do niego podlaczyc np dodatkowy wlacznik ale jak wlacznik bedzie w stanie zwartym ,czyli to gpio2 bedzie mnialo polaczenie do masy to tak jak wspomnialem nie wystartuje do normalnej pracy. Musi byc ten wylacznik w tym przypadku rozwarty.Musimy o tym pamietac.
Ale do tego gpio mozemy smialo podlaczyc ds18b20 czujnik temperatury.
Uwazam ze pierwsza wersja byla lepsza gdzie bylo gpio14 i moglismy podlanczac do niego wszystko. Byly dziurki na wylot a tu gpio2 ma tylko pad przylutowany od spodu. Gdzie zabralo mi wiecej czasu na przygotowanie niz w starszej wersji
Pierwsze moje lutowanie i od razu ten maly pad odpadl pod wplywem temperatury grota lutownicy. Naszczescie nie oderwal sie od scieszki wiec jeszcze to uratowalem.
Do sonofa wlutowalem male piny typu zenskiego wlozylem do nich meskie i przylutowalem ds18b20 z gotowym przewodem. Od spodu dodalem rezystor 4.7 k om miedzy 3.3v a tym gpio2. Tak zrobilem wersje sonoff z pomiarem temperatury. Moge jeszcze wykorzystac rx i tx jako gpio1 i gpio3
A jeszcze musze dodac , ze na to gpio2 wywiercilem maly otworek blisko wyjscia 230v ale po drugiej stronie naciecia plytki i tam dodalem pin typu zenskiego .
Do niego meski i do przewodu data z czujnika ds18b20.
W sonoff R2 nie ma czipa esp 8266 tylko zostal zamieniony na esp 8285 z gotowa pamiecia w srodku 1mb
No na pracowałeś się szczerze powiedziawszy. Ja jestem nowy i dopiero zaczynam przygodę z sonofami i kurcze co jakiś znajdę poradnik to nie mogę go przełożyć na mojego sonoffa bo się okazuje mam wszystkie w V2.
Na razie gdzie jakaś lampka czy coś to spiąłem to wsyztsko z alexą i śmiga lux ale myślę teraz zacząć upychać kolejne w puszki celem uruchamiania z włączników i WiFi jednoczenie.
Nie dość że mam problem z zalogowaniem się do sonoffa wg tego poradnika https://www.smartnydom.pl/firmware-sonoff/konfiguracja/
Bo ani w przy wpisywaniu IP odczytanego z routera nie chce pójść, ani na tym z poradnika http://192.168.5.1 to teraz widzę jeszcze będzie problem z włącznikiem.
Co robić jak żyć? Włącznik nie może być zwarty czyli że co najlepiej taki klikowy że styka ale jak puścisz to się cofa? A nie że on/off ma tylko on jeśli się naciśnie off jeśli puści - dobrze rozumiem?
@royal90 ja już wgrałem AFE do 6 urządzeń i z żadnym nie było problemu z logowaniem się do 192.168.5.1. A czym łączysz się do nich na początku z kompa czy smartfon?
W czym problem? Po wgraniu softu i po rozlaczeniu od zasilania i po ponownym wlaczeniu zasilania ,esp rozsyla siec wifi AFE . Jesli ja nie znajdziesz w telefonie sprobuj w komputerze wyszukac taka siec. Jak ci juz sie polaczy telefon czy komputer z ta siecia wpisujesz w przegladarke taki adres 192.168.5.1. To jest adres poczatkowy dla wszystkich rodzajow , softow AFE. Potem ja konfigurujesz. Nie wiem jak inni to preferuja ale ja zawsze mam spisane swoje adresy ip z rutera i ustawiam kolejny wolny adres w konfiguracji i „od”-znaczam fajke domyslne ip w konfiguracji . Zeby mi przydzielil taki adres jaki wpisalem. Wtedy mam pewnosc ze mam kolejny zajety adres i go sobie wpisuje na liste. Zeby w przyszlosci nie podlaczyc dwa urzadzenia pod jednym adresemm.. Oczywiscie mozna zaznaczyc domyslny ale potem trzeba odnalesc nowy adres ip w ruterze gdzie ruter sam przydzielil nam adres dla esp.Mysle ze wielu uzywa tego drugiego sposobu. I potem ten przydzielony adres nalezy wpisac w przegladarke. Ale trzeba byc pewnym ze telefon lub komputer przelaczyl sie na twoja siec domowa.
Co do wlacznika. To zalezy ktore dokladnie gpio wykorzystasz na wlacznik.Dla niektorych gpio trzeba uzyc przycisku dzwonkowego , taki ktory przy puszczeniu sie rozlaczy. Dlaczego ? Bo jak zabraknie zasilania esp i znow to zasilanie przyjdzie moze to esp nie wystartowac z niektorymi gpio
https://www.smartnydom.pl/forum/wszystko-o-sprzecie/nodemcu-v3-ile-mozna-max-podlaczyc/#post-12115
Ze smartfona. Zarówno w trybie pierwszej konfiguracji czyli wyszukanie WiFi hasło 12345678 połączenie udane i IP wpisuje i nic, jak i w trybie poprzez router bo po wpisaniu IP które nadał dla konkretnego urządzenia. A wgrać Afe jeszcze nie mogę, dopiero zamówiłem moduł tak profilaktycznie więc pewnie trzeba będzie tak zrobić.
Mam ustawione automatyczne przydzielanie ale to nie problem bo wchodzę w Ewelinka i konkretny model sprawdzam adres mac i porównuję go z listą w routerze gdzie obok już jest IP i stąd mam konkretne IP danego modułu, co nie zmienia faktu że logowanie się przez niego nie działa.
Chyba będzie wgrywanie Afe czy czego tam o ile to w ogóle ma sens skoro włączników nie da się podpiąć a jak się da to kombinacja alpejska, wystające kable i gitary zawracanie. Pewnie trzeba będzie kupić te małe Bułgarki
Jak ja próbuje się połączyć przez smartfona to muszę wyłączyć dane komórkowe. Jak nie wyłączę to smartfon wariuje. Po wyłączeniu danych komórkowych nie mam problemu z połączeniem do AFE.
Hehe to już odkryłem na samym początku wiadomo - telefon szuka stabilnej sieci więc albo wraca do WiFi routera co też rozpiąłem albo komórkowej - to też wyłączone. Dzisiaj spróbuję z komputera się wbić ale coś mi się wydaje że się nie uda.
Już nie wspomnę o 2 uwalonych Basicach gdzie pół roku leżały w szufladzie aż do wczoraj kiedy jakieś włoskie fora zacząłem czytać. Nie chcą mi się połączyć z siecią. Okazało się że w trybie zgodności połączy ale urządzenie offline. Wyłączenie wpa2 rozwiązywało problem ale wiadomo powstawał drugi no bo gdzieś router bez hasła w domu. Potem doczytałem że na routerze trzeba stworzyć konto gościa i przejść konfigurację ewelinkiem pod tym drugim SSID, także teraz mam 2 różne WiFi w domu 🤣
A jaki masz router? I na jakim systemie? Ja muszę mieć 2. Bo nagle okazało się że wrt3200acm na openwrt ma problemy z połączeniem urządzeń typu Sonoff. Można załączyć szyfrowanie wpa2 ale szybkość trzeba ograniczyć do zwykłego b/g. Na Asusie Rt-ac68 na OFW nie ma takiego problemu
Wrzuc jakies foty ze swojej pierwszej konfiguracji a po zatym jak bedziesz drugi raz wgrywal soft to wgraj najpierw plik blank ktory wyczysci go. I z tymi dwoma co pol roku staly w szufladzie.
Router to zwykły Orangeowski Huawei B315s-22 ale to nie powinno być problemem jeśli pozostałych 6 sonofow działa bez problemu i połączyły się bez problemu.
Ale nie da się zrobić żadnych screenów bo nie da się do nich wcale wejść (mowa o oryginalnych softach), zarówno do tych uwalonych jak i wszystkich innych działających w domu. Zresztą pozostałe działają z alexą prawidłowo więc i tak nie opłaca mi się wgrywać do nich softu. Jedynie te 2 uwalone co mi zostały jak przyjdzie programator to się pobawię chociaz i tu raczej to spasuje bo lutować nic nie będę niestety. A widzę shelly umożliwia połączenie z włącznikami i do tego jest dużo mniejszy
To musisz chyba przewodowo sflaszowac. A shelly tez polecam
czy ty polsczyles sie z siecia ewelink, zobaczyles mac tego sonofa, znalazles ip w ruterze i probujesz sie dostac tam przez ten adres?