Sonoff TH10 a obsłu...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sonoff TH10 a obsługa I2C

4 Wpisów
2 Użytkownicy
1 Reactions
1,176 Wyświetleń
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 540
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24, Donator 2K25
Autor tematu
 

Witam
Szykuje mi się mały projekt i chciałem się poradzić czy pod Sonoff TH16 z wgranym espeasy podepnę po I2C ADS1115+ SHT20. ADS potrzebuję pod wejście analogowe pod czujnik wilgotności gleby.

Najbardziej interesuje mnie czy po tym złączu jack jest taka możliwość, czy każdy TH10 i TH16 ma gniazdo ?

Wilgotność gleby

SHT20

I czy to wszystko wytrzyma w szklarnii ??

 
Dodane : 27/01/2020 11:45 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5208
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wojtek_gtx a dlaczego chcesz w tak niesprzyjającym środowisku stosować elementy wykonawcze ( przekaźnik) z czujnikami w jednym ?

Ja bym raczej robił moduły wykonawcze ( moduły z przekaźnikami) w innym pomieszczeniu a do szklarni  tylko przewody sterujące  . Takie rozwiązanie o jakim myślisz i tak nie załatwi wszystkich potrzeb, bo przecież znacznie więcej przekaźników potrzeba niż czujników. Nie jestem ogrodnikiem, ale na pewno zamontował bym kilka czujników wilgotności i obliczał średnią , dodatkowo czujnik przepływu wody na głównym zasileniu żeby w przypadku awarii któregoś czujnika nie przelać , można przecież przyjąć na podstawie kilku intensywnych nawodnień ile wody potrzeba i zrobić taki warunek z zapasem. 

Pewnie przyda się obsługa siłowników do wietrzenia + jakiś wentyl lub  kilka zależnie od wielkości tej szklarni. Myślę że powinieneś przy takim projekcie starać się nie robić zbitki kilku czujników obsługiwanych jedną elektroniką , bo jak coś padnie to wszystkie czujniki zaświrują . Zresztą ja bym zrobił kilka miejsc z których można zasilić czujniki i same czujniki z możliwością przeniesienia w inne miejsce. Chyba że to mała szklarnia gdzie zawsze tylko pomidory 🙂 , ale przy większej szklarni często zmiana uprawy wymusza zmianę ustawienia skrzynek itp .   

 
Dodane : 28/01/2020 8:25 am
wojtek_gtx reacted
wojtek_gtx
(@wojtek_gtx)
Wpisów: 540
Ekspert Patron Strony Donator 2K19, Donator 2K20, Donator 2K21, Donator 2K22, Donator 2K24, Donator 2K25
Autor tematu
 

@isom

Kurde @Isom zawsze mi zabijesz ćwieka, ale dobrze, dzięki człowiek całe życie się uczy.
W sumie potrzebuję jakieś 6-7 przekaźników więc może zastosuję 2 x sonoff 4CH bo one mogą działać jako zwykłe włączniki na 12V i zamontuję je poza obiektem a samo sterowanie modułami już dociągnę kablami
Czujniki zrobię na Wemos D1 mini tam mam analog więc wilgotność gleby będzie mi mierzyło no i podepnę do tego czujnik TEMP/HUM, tylko nie wiem na jaką odległość mogę zrobić okablowanie między wemos a czujnik Si7021 ?
Powiedz mi jak zrobić uśrednienie kilku wyników które mam w domoticzu np wilgotności  ?

Póki co to kolega poprosił o pomoc w takim temacie i będzie małe środowisko testowe ale już tęż produkcyjne więc wolał bym mu niczego nie ususzyć  ... 😉

 
Dodane : 28/01/2020 2:13 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5208
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wojtek_gtx długości przewodów w magistrali I2C ograniczona jest jedynie jej maksymalną pojemnością, która wynosi 400 pF, ten rodzaj magistrali został stworzony do połączeń między PCB na krótkich odcinkach, ale jak kupisz czujniki z rezystorami 4,7k czyli z pull up-em to na 2- 3 m powinno działać , dużo też zależy od częstotliwości odczytów ale myślę że w takiej szklarni wystarczy odczyt  co 5 min i będzie ok . Co do tych średnich to na początek proponuję zrobić sobie w blockly tak żeby sprawdzać wilgotność z dwóch najbliższych czujników i jak na obu spadnie poniżej założeń to uruchamiać nawadnianie. Można to oczywiście zrobić w dzVents i wyliczać średnią , ale jak taki skrypt po jakiejś aktualizacji przestanie działać to kto go poprawi ? Z czasem jak opanujesz LUA lub dzVents to sobie to zamienisz.

 
Dodane : 28/01/2020 6:54 pm
Udostępnij: