Sposoby podłączenia...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

UWAGAStrona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.

W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉

Za niedogodności z góry przepraszam, admin

Kontakt

Sposoby podłączenia czujników do Sonoff'a Basic.

12 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Reactions
3,614 Wyświetleń
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
 

Witam

Zakładam temat żeby opisać i dowiedzieć się jak macie podłączone czujniki. U mnie podłączyłem Sonoffa przy użyciu 3x0.75, rezystorem 10k i kondensatorem 22uF na końcu lini. Długość przewodu to ok 1m. Niestety przy odczytach mam bardzo dużo wartościujące null (70%). FW 1.0.1 T2, czujnik DHT22, odczyt co 60sek.

Spotkał się ktoś z takim przypadkiem? Jak ktoś podłączał czujniki na dłuższych odcinkach, na grubszych przewodach czy z innym rezystorem to proszę dać znać żebym mógł wyeliminować kilka czynników.

 
Dodane : 19/01/2018 7:29 am
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

Cześć,

U kmnie DHT 21. Dokładnie ten.

Kabelki wychodzące z obudowy dolutowałem do Dupontów i połączyłem wewnątrz sonoffa. Łączna długość kabelków 20cm. Czytałem na którymś forum, że DHT mogą pracować nawet na bardzo dużych odległościach (20m).

Jako, że w tym DHT co podałem podobno jest rezystor nie dodawałem żadnych innych komponentów.

Działało przez kilka tygodni bez żadnych problemów.

Offtopic 1

Warto czujniki wilgotności zainstalować w sypialniach. Zdziwiłem się ile jej produkujemy podczas oddychania. Można wyciągnąć wnioski i zadziałać.

Offtopic 2:

Ja do swojego sonoffa dodałem jeszcze zewnętrzny włącznik. W środku zrobiło mi się gęsto od kabli. Raz złapałem za niego (w obudowie) jak próbowałem go dokleić z tyłu szafki i przestał działać. Możliwe że coś w środku zwarłem bo jeden kabel mam dolutowany prosto do PCB (GND) obok 3V lub jakoś nadusiłem przycisk wystający z obudowy... Od tego czasu sonoff nie reaguje na żadne prośmy wstania. Będę musiał posprawdzać.

 

 
Dodane : 19/01/2018 8:03 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4039
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

ja mam na 2cm kabelu 😉 rezystor 10k - brak null'i 

 
Dodane : 19/01/2018 10:09 am
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
 

Cóż, może to przez to że coś nie styka przy złączach bo nie lutowałem kabli bezpośrednio.

Jak będę miał chwilę (w co wątpię na razie), to wlutuję się bezpośrednio do urządzenia i zobaczymy czy coś pomoże. Jak nie to dalej zmienię kabel na skrętkę czy coś podobnego. A następnie zobaczymy :]

W załączniku screen z grafeny z tych czujników. Czasami zachodzi korelacja miedzy wilgotnością a temp, czasami nie.

PS. Dobrze widać różnicę między czujnikiem DHT 11(pomarańczowy wykres), a 22 (niebieski)

dht22
 
Dodane : 19/01/2018 5:10 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4039
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

no masz dziury.

Jakbyś zmienił strategię w persist z everyMinute na everyUpdate to wykres pokazałby Ci punkciki kiedy były sukcesy 

 
Dodane : 19/01/2018 7:04 pm
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
 

Można, ale po co katować bazę danych.

Zmieniłem natomiast w AFE żeby temp była odczytywana co 30s, a wilgotność co 40s. Przez godzinę tylko jedna wartość NULL.

Nie wiem jak pod kątem elektrycznym jest odczyt wykonywany. Ale widocznie prądu brakuje jak odczytuje obie wartości naraz.

 
Dodane : 19/01/2018 7:59 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4039
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

tylko teraz wysyłasz do bazy wartość co minutę i też katujesz bazę bo wysyłasz wszystkie wartości obojętnie, czy się zmieniły czy nie. Przy czasie odczytu z czujnika ustawionym na 30sek masz trochę niepotrzebnych odczytów, bo i tak wysyłasz do bazy co 60 sekund wartość, która jest zapisana w item.

W bazie nie lądują Ci precyzyjnie informacje kiedy zmieniła się temperatura / wilgotność tylko regularnie co 60sek openHab odczytuje wartość z item - nie z czujnika bezpośrednio - i zapisuje wartość do bazy.

everyChange wyśle Ci tylko zmiany między każdymi odczytami i jest najbardziej ekonomicznym obciążeniem bazy - jeśli nie chcesz ładować tych samych wartości. 

everyUpdate przy ustawionym czasie w sonoff 60sek da Ci to samo co masz teraz - z tą różnicą, że w bazie danych zapisze Ci dane z czasem faktycznego odczytu z czujnika, minus wszystkie null'e - czyli i tak mniej wpisów do bazy w porównaniu z tym co zapisujesz teraz.

 

 
Dodane : 19/01/2018 8:40 pm
(@tribon)
Wpisów: 222
Weteran Donator 2K17
 

U mnie AFE ustawione na "co 3 minuty" a persist na everychange. Wykresy są wystarczająco dokładne.

 
Dodane : 19/01/2018 8:41 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4039
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 
Dodane przez: Radek

Ale widocznie prądu brakuje jak odczytuje obie wartości naraz.

Odczyt w wersji 1.0.1 zrobiłem tak, że nie ma możliwości żeby odczytał temperaturę i wilgotność w tym samym czasie. Jeśli tak się zbiegnie w czasie, że wg ustawionych czasów wychodzi, żeby odczytywał w tym samym momencie to programowo, przesuwam w takich sytuacjach odczyt o 4 sekundy między temperatura i wilgotnością - mnie zastanawia długość i grubość tego kabla co masz. Jak wrócę z ferii to sobie złoże takiego z długim kablem i będę obserwował. 

 
Dodane : 19/01/2018 8:53 pm
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
 

Faktycznie zmienię to.

A teraz mały offtop.

Jak upoważnić openhab'a żeby wykres zamieścić na aplikacji mobilnej na androida? Jak udostępniam przez Direct link rendered image. To przez przeglądarkę mogę wejść, ale w BasicUI po dodaniu Image, wyświetla się mały pusty kwadracik. W ustawieniach grafany dodałem [auth.anonymous] enabled

Edit: Dobra zrobione :]

 
Dodane : 19/01/2018 8:59 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4039
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Jak zrobiłeś, bo przede mną do zrobienia 😉 - dzięki 

 
Dodane : 20/01/2018 9:48 am
(@radek)
Wpisów: 92
Pomocny
Autor tematu
 

Wg tego poradnika Link. Tak na szybko to w cfg grafeny trzeba ustawić.

[users] # disable user signup / registration allow_sign_up = false

[auth.anonymous] # enable anonymous access enabled = true

Następnie w Grafenie w danym Dashboard'zie dać "share" oraz następnie "Direct link rendered image". I tu masz linka do statycznego obrazka generowanego przez grafene. Bezpośrednio z adresu regulujesz wielkość obrazu jak i zakres czasowy.

W tym poradniku jest też kilka innych przykładów żeby był wykres interaktywny. Lecz żeby puścić to przez myOpenHab, to działa tylko wersja z image.

Może że o ile dobrze pamiętam używasz czegoś innego do łączenia się z openhabem (VPN?). Wtedy powinieneś móc włożyć cokolwiek, ale wtedy masz przez przeglądarkę, a nie przez apk zarządzanie.

Tylko na razie z tego co wyczytałem na forum openhaba to modernizują sprzęt na którym wisi chmura myOpenHab i aktualnie nie działa, tzn da się zalogować widzi OH jako online, ale na dashboard już się nie da wejść, tak samo przez apk. Niestety będę musiał chyba te 10zł miesięcznie wywalić na zew. IP, bo ostatnio (zeszły tydzień) coś często im szwankowało 😛

 
Dodane : 20/01/2018 11:11 am
Udostępnij: