Pytanko mam czy ktoś już aktualizował OH do wer. 4.0.2 ?
na chwile obecna mam 3.4 i zastanawiam się jakie mogą mnie spotkać niespodzianki
Jest parę zmian, o których należy pamiętać:
- java 17
- Zmiana obsługi itemów z wielkościami fizycznymi. Itemy w metadanych mogą określić "unit", który jest wykorzystywany do normalizacji danych przed zapisem w bazie. Możesz potrzebować tutaj przejrzeć dane po starcie i je skorygować, a jak wiadomo rrd (jeżeli korzystasz) jest pod tym względem niewdzięczne.
- zmiany w obsłudze typu HSBC
- zmiana konstruktora DecimalType
Wydaje mi się, że powyższe są najistotniejsze, ogólnie nic nie powinno się popsuć na stałe, ale zależnie od wielkości i złożoności Twojej instalacji, może czekać Cię nieco pracy.
u mnie jakoś bez wiekszych niespodzianek
- przestał mi działać binding sonoff'a. Zainstalowalem nowszą wersję i teraz działa połowicznie, działa, ale ne mogę dodać nowych urządzeń Sonoff'a
le to czekam jak sie sytuacja ustabilizuje
Mam ver 3.2 na rpi3, ktoś już zrobił przesiadkę na 4?? Update do 3.4 i później bezproblemowo do 4 czy idealny świat nie istnieje i będę się wkurzał?? Do 4 zachęca mnie binding AsusWRT chciałem to potestować.
Migracja z 3.4 do 4.0 może być prosta, ale nie musi. Rzecz rozbija się o definicje itemów które masz - w 4.0 doszły zmiany, które były konieczne do usystematyzowania zapisu/odczytu jednostek miar z bazy i ze stanów raportowanych przez bindingi. Także jeśli korzystałeś z formatowania jednostek np `%0.2f kWh`to bardzo możliwe, że będziesz potrzebował przejrzeć i poprawić konfigurację po odpaleniu 4.0.
Generalnie 4.0.4 rozwiązało kilka problemów związanych z wyciekami wątków/połączeń (nest i shelly) także powinno być stabilnie.
W ramach pocieszenia - migracja z 4.0 na 4.1 powinna być już mniej wymagająca bo w 4.1 wchodzą zmiany z obsługą walut (typ "Money") oraz tzw. timeseries które pozwalają na np. synchronizację cen/produkcji energii z PV intym podobne. 😉
Tak o zmianach wiem. Tylko ja siedzę jeszcze na Raspbian GNU/Linux 9 (stretch). Zastanawiam się nad czystą instalacją nowego obrazu tylko nie chce mi się na nowo np. parować urządzeń zigbee. Openhab Backup raczej tu nie da rady.
P.S ewentualnie w myśl zasady - działa to nie ruszaj 🙂 zostać przy starym 3.4
Na oficjalnym forum pojawiło się kilka przypadków z nieudaną aktualizacją systemu operacyjnego, które powodowały konieczność ręcznych poprawek lub odzyskiwania danych. Także jeśli chcesz spróbować to wydaje mi się, że postawienie na nowo - na początek dograć starą konfigurację i sprawdzić ile wysiłku potrzeba na przesiadkę. Ewentualnie odpalić 4.x na dockerze na desktopie/laptopie z tą samą konfiguracją (o ile to możliwe) i przetestować w ten sposób.
Ja dla przykładu od dłuższego czasu nie mam OH uruchomionego w domu. xD (w myśl zasady - szewc boso chodzi!) A u klientów trzymam 3.0.x. Zacząłem robić przymiarki do 4.0-4.1 ale z aktualizacją "kodów" raczej się nie wyrobię przed marcem przyszłego roku.
, zapoznałem się z tym co podają w linku ale nadal nie wiem gdzie leży problem.
@strzelba Sprawdź logi zgodnie z promptem z openhabiana - możliwe że rozjeżdża Ci się jakaś paczka, która jest potrzebna w nowszej wersji. Ogólnie duża zmiana wynika z wersji Javy. Wersja 4.x penHABa wymaga Javy 17 co wymusiło aktualizację do kolejnej wersji debiana/raspbiana. Trudno mi powiedzieć co się sypie, bo z komunikatu, który masz niewiele wynika.
w tej sytuacji jestem jak dziecko we mgle nic nie wiem i nie potrafię a najbardziej dołuje mnie to ze jak robię czysta instalacje i mam ten sam komunikat
kompletnie nic z tego nie rozumiem
Potrzebujesz zapisać logi tego co się dzieje, za informacją z prompta, plik na który on wskazuje (openhabian-DEBUG.md) jest dostępny na githubie:
https://github.com/openhab/openhabian/blob/main/docs/openhabian-DEBUG.md#create-a-debug-log
Otwórz plik /etc/openhabian.conf i dopisz w nim linijkę debugmode=maximum
Gdzie ten log wyląduje - nie mam pojęcia - ale powinien przynajmniej zostawić ślad po poleceniu, które nie działa. Rozumiem, że instalacja przechodzi?
no właśnie nie instalacja jest przerywana po podaniu użytkownika i hasła gdzie domyślnie użytkownik to openhabian a halo puste (próbowałem z innymi miedzy innymi openhabian i tez nie działa)
co ciekawe po takim zabiegu mogę odinstalować Z2M
Co jest w pliku /boot/first-boot.log
, czy możesz podejrzeć jego zawartość i wrzucić ewentualne błędy?
tam nic nie było ale sprawa teraz wygląda już inaczej
posiedziałem troszkę i jest tak
usunąłem zigbee2mqtt z systemu po czym zainstalowałem ręcznie wg instrukcji jaka jest u nich na stronie (instalacja z openhabian-config za każdym razem wyrzucała błąd jaki pokazałem wcześniej czemu nie wiem)
jak już zainstalowałem Z2M to pojawił się inny problem, nie mogłem przywrócić ustawień z kopii jaka miałem i usługa się nie uruchamiała wiec nie zostało nic innego jak zacząć z czysta konfiguracja
i wyszło że wszystkie urządzenia musze dodać od nowa do Z2M, dodają się jest ok, ale nie pokazują mi żadnych parametrów w OH pomimo iż są dodawane pod takimi samymi nazwami jak miałem wcześniej w Z2M wg mnie powinno to wszystko działać ale nie działa
gdzieś cos mi się w oczy rzuciło ze po aktualizacji do nowego OH są jakieś problemy ale nie mogę tego teraz odnaleźć, macie jakieś sugestie czemu nie ma komunikacji miedzy Z2B a OH
:Edit:
jest problem z komunikacji pomiędzy Z2M a OH przy czujnikach i przyciskach SonOffa (SNZB-01 SNZB-02 SNZB-04) i przyciskach z IKEA (E1743)
Na wyjściu z Zigbee2MQTT jest topic, zawsze można spróbować zmapować to ręcznie. Czy Z2M tworzy topic pod urządzenia, które wymieniłeś?
ogarnąłem
jak się okazuje w najnowszym Z2M domyślnie jest ustawione "MQTT output type" jako "JSON" wystarczyło przełączyć na "Attribute" i wszystko zaczęło działać jak powinno