Planuje wykorzystać układy MCP23017 do sterowania przekaźnikami oraz do odczytu stanu przełączników. Chciałbym zwiększyć ilość portów. MCP23017 można łączyć maksymalnie do ośmiu układów. Pytanie brzmi czy istnieje możliwość by jednym serwerem OpenHab kontrolować dwa lub więcej RPI?
tak teoretycznie to mqtt zapewni Ci komunikację. Te RPi to jakieś takie regularne będą, soft sam będziesz sobie robił, czy??
@adrian tak już wyżej napisałem 8 układów MCP23017 to dla mnie za mało. Sterowanie i czujniki w miarę możliwości chce po kablu. W openHab nie ma modułu do obsługi MCP23S17 aby dodać kolejne układy. Dlatego też zamierzam użyc kolejnego rpi z MCP23017 ale chce mieć tylko jeden serwer openHab. Da się?
@sindap jeżeli ten sprzęt, który będzie miał podłaczone te MCP23017 będzie mógł wysyłać informacje do MQTT Brokera - to jak najbardziej jedno OH Ci wystarczy. Nie robi się instalacji z więcej niż 1 OH.
Dalej zastanawiam się z ciekawości, jak chcesz to zrobić od strony sprzętu
- Czujniki na I2C do tego MCP + dodatkowo zasilanie do czujników
- MCP do jakiegoś RPi?
- na RPi jakiś soft, który Ci zbiera dane z tych czujników i wysyła wiadomości MQTT
- RPi po LAN do routera?
@adrian własnie nie wiem na jakiej zasadzie działa mqtt. Sądziłem, że jak powiąże nim ze sobą dwa RPi to aplikacja OH będzie "widziała" układy MCP podpięte do drugiego RPi ale to chyba tak nie jest.
MQTT to protokół nic poza tym , tak jak TCP, HTTP - sposób organizacji transmisji danych między np. urządzeniami
Żeby działało Twoje rozwiązanie (które próbuje zrozumieć) z wykorzystaniem MQTT to musisz mieć takie komponenty
- MQTT Brokere (server) - zainstalujesz na tym samy sprzęcie co będzie OH2
- urządzenia końcowe, jak rozumiem te RPi z MCP - one muszą gadać z tym MQTT Brokerem - czyli muszą mieć jakiś software MQTT Client
Jak rozumiem będziesz maił jakieś oprogramowanie zainstalowane na RPi które przez to MCP będzie odczytywać dane z czujników - masz na to pomysł, masz takie oprogramowanie?
- To oprogramowanie jeśli masz powinno umożliwiać wysyłanie danych po MQTT - czyli mieć klienta MQTT, pewnie w opisie będzie napisane.
- jeśli będziesz robił sobie samemu oprogramowanie do odczytu danych z czujników, to znajdziesz w Internet pewnie wiele gotowych, klientów MQTT - w zależności w jakim języku programowania będziesz odczytywał dane z czujników
----
Cały czas próbuje zrozumieć co chcesz osiągnąć i na czym Ci zależy.
- po tym c piszesz, jak rozumiem próbujesz ograniczyć transmisję z wykorzystaniem WiFi - a może nie?
- odpowiedzi na pytania pomogłyby zrozumieć Twoją wizję i coś zasugerować.
@adrian mój problem to tak jak napisałem w pierwszym poście. Chcę sterować przekaźnikami i odczytywać stany przycisków czy czujników bez konieczności używania wifi czy innych transmisji bezprzewodowych. Dlatego chce zastosować expandery MCP23017. Niestety tych układów do szyny I2C można podłączyć maksymalnie 8 sztuk. To daje mi za mało portów.
Do RPi można podłączyć jeszcze MCP23S17 przez SPI. Niestety sam OH nie ma wsparcia dla tego układu.
https://malinowo.secu.com.pl/raspberry-pi-uklad-mcp23s17-czyli-dodatkowe-256-gpio/
Można również zastosować TCA9548A I2C Multiplexer, który pozwoliłby podłączyć po 8 grup układów MCP23017. Niestety nie znalazłem, żadnego przykładu jak to zrealizować dla OH.
Podsumowując zależy mi na większej ilości GPIO.
@sindap pomijając OH , którego nie znam , jak widzisz system zbudowany na kilku RBPI gdzie każdy musi mieć zainstalowany system operacyjny i to pewnie na kartach SD ? Przecież każda karta to potencjalnie najsłabsze ogniwo . Przy jednej jeszcze można mieć backup ale kilka ?
Zainteresuj się może tematem https://www.mysensors.org/controller/openhab
będziesz miał bardzo, bardzo skomplikowana architekturę, jeśli w ogóle uda Ci się to uruchomić - głównie od strony oprogramowania będziesz miał duże wyzwanie
jak chcesz wszystko na kabelkach to może zrób to na jakimś sterowniku PLC, KNX itp który da się zintegrować w OH czy innym systemem do automatyki.