UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Hej, może ktoś tu na forum pomoże bo ja już nie mam siły... mam rekuperator O3Ozon ale równie dobrze mógłby to być pewnie Bartosz, Spiroflex, JanGaz, Frapol czy inny polski producent. Generalnie ostatnio coraz bardziej polularne rozwiązanie do obsługi rekuperatorów to sterownik EcoVent (w różnych wersjach, ja mam MIDI). Wszystko jest super, bo mam obsługę z aplikacji na telefonie jak i przez stronę www na chmurze producenta czyli Plum (www.econet24.com). I może dalej byłoby super gdyby nie fakt, że mam marny net w domu, i że zarządzanie urządzeniem (poza panelem oczywiście) uzależnione jest od warunków pogodowych (bo net po LTE) i fochów chmury producenta. Jeszcze bym to zniósł gdyby nie to, że jak zmieniam ustawienie na aplikacji to czekam
jakąś minutę zanim poleci do chmury i z niej wróci do urządzenia 🙂
Oczywiście producent daje opcję zarządzania po ModBus. Myślę sobie, przecież chcę docelowo zarządzać wszystkim w OpenHAB więc binding ModBus ogarnie temat. No i tu zaczynają się schody. O ile w testerze modbusowym qModMaster odczytuję wartości i mogę wysłać wartość do rejestru (działa natychmiast) o tyle za żadne skarby nie mogę zmusić OpenHABa do tego aby on to realizował.
Mam pełną listę adresów:
Może ktoś ma jakiś pomysł? Może to już ogarnął?
Konfiguracja openHAB wymaga stworzenia kilku elementów, żeby zapisać/odczytać jeden punkt. Ogólnie jak masz ich więcej to zaczyna mieć więcej sensu.
Zwróć uwagę na rejestry - openHAB numeruje je od 1, także czasami po prostu potrzeba odjąć od adresu z dokumentacji producenta -1. Wiem, że powoduje to masę problemów w praktyce bo bujam się z tym przy każdym urządzeniu.
Także w skrócie:
0. Definiujesz połączenie - tcp lub serial
1. Definiujesz poller, podajesz mu adres (adres 5 w OH ==4 producenta -> Work Mode), długość (1) oraz funkcję (holding lub input).
2. Definiujesz element data, podajesz mu offset (5) oraz typ danych - int8/int16
3. Linkujesz do itema w którym ewentualnie mapujesz stan 0..6 poprzez state description.
Pozdrawiam,
Łukasz
Podpowiedzi masz w temacie rekuperatora Jan-gaz. https://www.smartnydom.pl/forum/postid/23155/
Wielkie dzięki za podpowiedzi. Udało się 🙂
Rekordy trzeba brać z -1, i koniecznie ustawiać plik MAP 🙂