Witam forumowiczów.
Mam pytanko, czy shelly 1 można wykorzystać przy włącznikach schodowych? Niestety nie znalazłem nigdzie schematu 🙁
Niestety mam trochę inaczej rozwiązane połączenie:(
Puszka 1 - wchodzi przewód 3 żyłowy (napięciowy); wychodzi 4 żyłowy do puszki 2
Puszka 2 - wchodzi 4 żyłowy z puszki 1, wychodzi 3 żyłowy do lampy
Brakuje mi zatem jednej żyły w puszce, można to jakoś obejść?
@krzysiek_l jeżeli lampa nie ma konstrukcji metalowej to można wykorzystać między puszkami schodowych żyłę PE do przesłania Fazy , w innym przypadku tylko doprowadzenie tej samej fazy z innej puszki lub gniazda 230V. Koniecznie ta sama faza !!! Ewentualnie doprowadzenie N czyli zera , ale koniecznie musi być z tej samej Różnicówki.
Dzięki, ale jestem wrogiem tego typu rozwiązań, porządek w instalacji musi być 🙂 Gdzieś wyczytałem, że w przypadku Zamela i takiego połączenia można zamienić jeden włącznik ze schodowego na świecznikowy, niestety też nie mam pomysłu jakby to miało działać w przypadku shelly 🙁 Spotkałeś się z czymś takim?
Nie bardzo sobie wyobrażam współpracę schodowego ze świetlikowym , który nie przełącza fazy tylko podaje ją albo na jeden albo na dwa obwody oświetlenia , ale skoro myślisz o zmianach osprzętu to zamontuj dwa dzwonkowe , ustaw w Shelly SW na tryb monostabilny i nie musisz rujnować porządku w swojej instalacji.
o to jest super pomysł, lepiej zainwestować w nowy przełącznik niż kuć ściany albo używać PE do fazy. Masz może jakiś schemat jak to wszystko podłączyć i instrukcje jak ustawić ten tryb mono w shelly?
A i jeszcze jedno tak samo można zrobić przy obecnej instalacji schodowy>krzyżowy>schodowy?
Schematu nie mam , ale to proste przecież , przeganaisz całe zasialnie między puszkami a czwartą żyłą pusczasz fazę sterujacą , w drugim ( schodowym zasilającym zarówke) to już bajka . Ustawienie w Shelly opcji monostabilnej zależy od softu , jeżeli oryginał to szukaj w panelu konfiguracyjnym ( jest na 100%).
Odpowiedz na ostatnie pytanie brzmi TAK
Jestem tu nowy, zatem.. witam wszystkich Forumowiczów!
Prawdopodobnie jest to oczywiste dla wielu, aczkolwiek dla mnie - kompletnego laika - nie bardzo..
Czy do użycia Shelly 1 w instalacji z dwoma łącznikami schodowymi, trzeba mieć dostęp do puszki? Pytam, bo u mnie wszystkie puszki są pod tynkami... Jeśli nie, to czy przy instalacji krzyżowej też nie?
Oczywiście widziałem schemat z postu #2....ale nie rozwiał on moich wątpliwości 😉
Pozdrawiam
K
@james_kurol czy to przy samych schodowych , czy krzyżowo - schodowych , w puszce włącznika schodowego do którego będziesz montował shelly musi być pełne 230V do zasilenia modułu. Przy starych instalacjach nikt nie doprowadzał N- zera z puszki , która u Ciebie jest zatynkowana , bo nie było to do niczego potrzebne. W nowych instalacjach nie ma puszek połączeniowych więc chcąc nie chcąc takie zero znajduje się praktycznie w każdej puszce za włącznikiem oświetlenia .
jak w Twoich puszkach od tych schodowych są tylko po trzy żyły i wszystkie podłączone do schodowych to nie masz zera i nie podłączysz Shelly
@isom Dzięki za ekspresową i wyczerpującą odpowiedź. Wydawałoby się, że moja instalacja powinna być 'nowoczesna', bo była zakładana 4 lata temu przez developera, ale po sprawdzeniu puszek pod łącznikami, znalazłem tylko trzy żyły.... czyli du_a - Shelly 1 na schodowych nie dla mnie 🙁
Tak czy siak, zamówiłem kilka pojedynczych i podwójnych, żeby się pobawić, zatem możecie się spodziewać w przyszłości kolejnych pytań z mojej strony.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!
Próbuję odnieść schemat do mojej instalacji schodowej i chyba czegoś mi brakuje. Czy mam rację? Bo już dostaję oczopląsu... 🙂 To moja puszka na klatce:
@art212 Brakuje żyły N , bo masz wiekową instalację . W Twoim przypadku lekarstwem jest moduł Shelly1 L , który nie wymaga N ,a podłączenie tego modułu jest proste.
Ważne żeby wiedzieć w której z dwóch puszek jest stała Faza - L . Po odłączeniu obu włączników w jednej z puszek na prawdopodobnie czarnym przewodzie będzie faza i w tej puszce należy zamontować shelly.
Schemat połączeń z prawdopodobnymi kolorami żył przed i po zmianie połączeń
Puszka z czerwoną kropką to ta, w której masz stałą fazę
@isom Ok, dzięki - zamówione nowe "Shelly 1L" a schemat zapisuję 🙂 A czy to Shelly (to z postu powyżej) można wykorzystać jako zwykły przekaźnik do włączania/wyłączania napięcia? (jako zamiennik np Sonoffa Basic) bo niestety ale nie mogę znaleźć schematu: L i N podłączam normalnie a na wyjściu?
Witam,
Podłączyłem dzisiaj swoje pierwsze Shelly 1 do sterowania oświetleniem w korytarzu gdzie mam 3 włączniki (schodowy/krzyżowy/schodowy).
Wszystko fajnie tylko jest jeden mankament: gdy włączam światło przez shelly wszystko gra, raportowany jest stan poprawnie w aplikacji shelly. Gdy włączam światło przyciskami na ścianach, też wszystko jest ok.
Natomiast gdy włączę przez shelly, a chcę wyłączyć fizycznym przyciskiem to muszę najpierw kliknąc przycisk, żeby zmienić jego położenie, a dopiero później ponowne kliknięcie fizycznego przycisku wyłącza światło. Czyli aby wyłączyć światło po uruchomieniu go przez shelly muszę wykonać dwukrotną zmianę położenia przycisku fizycznego.
Czy tak powinno być czy coś skopałem podłączając? 😉
Dzięki za porady!
@feniks86 tak nie powinno być, trzeba zmienić konfigurację shelly a dokładnie Button Type ustaw na Toggle Switch
Czy przy takim podłączeniu jak wyżej, gdyby Shelly z jakichś powodów padło to będzie możliwość włączenia światła czy trzeba będzie wymienić?
@isom czy takie samo podłączenie będzie możliwe przy dwóch schodowych i 1 krzyżowym?