UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Czy ktoś mógłby pomóc mi z konfiguracją Shelly i3? Chciał bym za jego pomocą sterować Shelly 1 który mam zainstalowany w szafie elektrycznej i steruje oświetleniem. I3 miał by być zamontowany pod przyciskiem dzwonkowym i mieć przypisane 3 akcje... 1x klik uruchomienie nocnego oświetlenie na 10min, 2x klik .... na 1h, 3x klik wyłączenie oświetlenia. Po instalacji i3 za pomocą aplikacji wyświetla mi się urządzenie ale z opisem (OCZEKUJĄCE POŁĄCZENIE). W internetach znalazłem jakąś instrukcje ale dotyczyła jakiejś starej wersji apki Shelly.
Nikt nie ogarnia tego i3?
@idalgo Ja Shelly nie używam, ale nic nie piszesz z jakiego poziomu chcesz tym sterować ? Tasmota ? Domoticz ? HA ? aplikacji Shelly Cloud ? Ciężko aby ktoś wróżył z kuli, nawet jak wie jak i chciałby Tobie pomóc.
Ehhh.... Jak ja lubię takie odpowiedzi... "Nie wiem, nie znam się ale wsadzę autorowi szpilkę!" Chyba wyraźnie jest napisane, że sterowanie maiło by się odbywać przy pomocy fizycznego przycisku dzwonkowego. A jeśli chodziło Ci o jego konfigurację to mogę to zrobić chociażby przy pomocy jakiegoś kalkulatora jeśli tylko wytłumaczysz mi jak tego dokonać... A tak poważnie to pisałem przecież o aplikacji Shelly. Nie ma to chyba znaczenie bo jeśli dobrze się zorientowałem to Shelly i3 konfiguruje się przez przeglądarkę internetową.
@mariusz-2 proponuje usunięcie tych dwóch wpisów nie wnoszących do tematu nic poza zbędnym fermentem...
@idalgo nie wiem czemu się unosisz, ma rację.
Ja też nie korzystam z chmury Shelly, nie z przeglądarki a z poziomu aplikacji się to konfiguruje. W instrukcji jest ładnie pokazane jak tworzyć sceny i jak przypisać fukcję do przycisku. Nie jestem pewien czy w tym zrealizujesz te funkcje czasowe, o których piszesz. Dlatego zasadne było pytanie - jak chcesz tym sterować. Takie schematy są realizowane poza chmurą. Poza tym można tam wgrać inny soft, co też ma znaczenie.
Sprawdź czy masz aktualne wersje. Rozumiem, że sterujesz bezpośrednio Shelly - Shelly?
Irytujący jest dla mnie fakt, że wszelkie fora internetowe są pełne odpowiedź typu "nikt nie będzie wróżył ze szklanej kuli". Jeśli ktoś zadaje pytanie to znaczy, że czegoś nie wie... Jeśli czegoś nie wie to chyba normalnym jest że może zadać nieprecyzyjne pytanie.
Ale zostawmy to już.
Kupiłem to Shelly i3 zainspirowany filmikiem z YT na którym gość opisywał możliwości tego modułu. Jedną z nich było właśnie czasowe włączanie oświetlenie i masa innych możliwości. Nie wspomniał jednak ani słowem o sposobach konfiguracji. Mam kilka shelly 1 i 1L którymi steruje za pomocą aplikacji Shelly. Po zainstalowaniu shelly i3 we wspomnianej aplikacji nie mogę nic zrobić bo wyskakuje mi (OCZEKUJĄCE POŁĄCZENIE). Również na YT jest filmik w którym gość pokazuje konfigurację i3 ale wszystko robi przez przeglądarkę. Wpisuje tam różne adresy IP i http ale mówi w bliżej niezidentyfikowanym języku więc nie wiem o co chodzi.
Kupiłem to Shelly i3 zainspirowany filmikiem z YT na którym gość opisywał możliwości tego modułu. Jedną z nich było właśnie czasowe włączanie oświetlenie i masa innych możliwości. Nie wspomniał jednak ani słowem o sposobach konfiguracji. Mam kilka shelly 1 i 1L którymi steruje za pomocą aplikacji Shelly. Po zainstalowaniu shelly i3 we wspomnianej aplikacji nie mogę nic zrobić bo wyskakuje mi (OCZEKUJĄCE POŁĄCZENIE). Również na YT jest filmik w którym gość pokazuje konfigurację i3 ale wszystko robi przez przeglądarkę. Wpisuje tam różne adresy IP i http ale mówi w bliżej niezidentyfikowanym języku więc nie wiem o co chodzi.
Jak wspomniałem, nie korzystam z chmury, podejrzewam po tym co opisujesz, że i3 nie podłączyło się. Nie wiem jakie adresy mógł wpisywać i jak to robić.
edit
widziałem, to jest aplikacja i w niej wskazuje moduły wykonawcze po adressie IP. Nie odpowiedział w komentarzach na pytania internautów.
Ja mam w koszyku i3, będę potrzebował za dwa tyg. to sprawdzę.
To filmik z konfiguracją o którym wspominałem. To najaktualniejsze wideo w temacie i3 i to raczej przeglądarka. Filmiki w których używana jest aplikacja są z przed 2-4 lat i dotyczą starej wersji aplikacji Shelly.
Wpisuje tam różne adresy IP i http ale mówi w bliżej niezidentyfikowanym języku więc nie wiem o co chodzi.
Nie różne adresy !! tylko adres dostępowy IP (192.168.33.1) pod którym jest dostępny Shelly i3 po połączeniu się z jego AP np. takim shellyix3-35FA58, a wszystko to po to aby poprawnie skonfigurować urządzenie do pracy przez przeglądarkę i włączyć albo wyłączyć usługę Shelly Cloud i przypisać akcje do przycisków.
@mariusz-2 po co te "!!"? IP 192.168.33.1 no to wiadomo... A IP, maska, brama i DNS przy podłączeniu do Wi-Fi? To danie z routera? No i ten http opisujący akcję... Adres IP w tym http to IP shelly którym ma sterować i3? Reszta to opis akcji? Jeśli tak to skąd wziął tą komendę? Jeśli uważasz że zadaje "głupie" pytania to spójrz na mój awatar.
@idalgo Tak to dane z jego routera aby jego shellyi3 mogło się połączyć z jego siecią LAN. Ty powinieneś podać dane swojej sieci. Adres jaki podaje w akcji to adres IP drugiego shelly, którym on steruje. A komendy zapewne wziął z dokumentacji, która jest powszechnie dostępna.
Od wersji 1.7.0 urządzenia Shelly obsługują „lokalne” adresy URL akcji. Dzięki temu urządzenia mogą wywoływać akcje nie tylko na innych urządzeniach, ale także na sobie. Aby wykonać akcję lokalną, w adresie URL akcji należy ustawić prefiks http://localhost/
Na przykład, aby włączyć przekaźnik 1, gdy przekaźnik 0 jest włączony:
deviceIP/settings/relay/0?out_on_url= http://localhost/relay/1?turn=on
Albo Załącza wyjście przełączające na ON
http://192.168.x.x/relay/0?turn=on
Załącza wyjście przełączające na ON na 10 sekund
http://192.168.x.x/relay/0?turn=on&timer=10
toggle ---> Przełącza z On na OFF i odwrotnie
PS. Podstawowe komendy znalazłem też tutaj, podaje je @isom https://www.smartnydom.pl/forum/shelly/shelly-i-zarowka/
O widzisz! Czyli jest światełko w tunelu 😏 Wczoraj z tym trochę walczyłem. Po połączeniu i3 z Wi-Fi nie miałem już możliwości kontynuowania konfiguracji z przeglądarki jak na filmie. W zamian za to pojawiła się możliwość ustawień w aplikacji Shelly. Jednak po wpisaniu wszystkich adresów i komend nie chciało to działać. Po kilku próbach w końcu sukcesu!! Działa!! Ale moja radość nie trwała długo bo po próbie odłączenia zasilania od i3, znowu lipa i nie działa pomimo że nic się nie zmieniło we wprowadzonych parametrach. O co może chodzić? Coś nie tak z tym statycznym IP? I czy w ogóle jest on niezbędny?
PS mam dostępną aktualizacje shelly 1 ale nie chcę się zaktualizować... O co mu chodzi?
@idalgo uporządkujmy:
- to co pisałem na samym początku, akcje realizowane są poza Shelly i3, w tym przypadku na samych modułach wykonawczych np. Shelly 1. Komendy są w ww. wierszach. @mariusz-2 bardzo dobrze, że załączyłeś wspomniany wątek w którym jest to klarownie wyjaśnione i nie ma co powtarzać. i3 wysyła konkretne komendy
- to co ważne w tym momencie i jest to na filmie, to nadanie stałych adresów IP - to nie są dane routera TYLKO DANE TWOJEJ SIECI. Czyli adres, maska, brama. Możesz to ustawić w samym routerze tj. w serwerze DHCP ustawić rezerwacje, czyli do adresu mac przypisać stały adres. Po co tak? Ano dlatego, że komendy wysyłane są po http i musisz wskazać adres modułu. Normalnie DHCP przypisuje wolny adres i zachwilę może być inny. Odpowiadając na pytanie, tak stały adres jest tu niezbędny.
- w i3 przypisujesz akcje do przycisków