Witam
Które shelly będzie obsługiwać rolety 24v?
Czy na pewno ? W schemacie widzę tylko podłączenie lampy na DC
Mam 2PM ale nie wiem jak to podłączyć
@macu to tylko przykład. Nie mam dużego doświadczenia z roletami. Te, które zman są zasilane AC230 V, stąd dwa wyjścia - jeden obroty lewo, drugi prawo. W silniku prądu stałego wystarczy odwrócić bieguny. W takim połączeniu przekaźników jaki jest w Shelly to nie zadziała, muszą być dostępne wszystkie styki obydwóch przekaźników i to rozdzielone.
Podaj coś więcej nt. swojego silnika, coś pomyślimy.
To rolety dachowe velux, wiem tylko że są 24v. Są krańcówki bo jak podłączyłem pod zasilacz to same się zatrzymują w pozycji zamknięte\otwarte
@macu możesz ktoś kto ma te żaluzje wypowie się, jeśli nie to musisz zrobić analizę tej instalacji.
My będziemy robić założenia, które niekoniecznie będą prawdziwe a na koniec dostaniesz propozycję, która nie pyknie.
Przeanalizuj multimetrem co tam się dzieje we włączniku w ścianie, ile przewód dochodzi, wychodzi, czy w przełączniku jest 24v, czy może sterowanie bez potencjałowe.
To Shelly powinno dać radę jeśli sterowanie jest poprzez podanie 24v na jeden z 3 przewodów które idą do silnika (jeśli są 3)
Przykładowe podłączenia:
Nie ma włącznika, jest przewód z rolety 2 żyłowy. Przy 3 przewodach nie bylo by problemu. Zmiana kierunku ruchu rolety następuje przez zmianę polaryzacji (w tej chwili ręcznie 😉)
a jak ona teraz działa, jak zwierasz te przewody to jest: start-stop-start?
Dokładnie, aby działała trzeba trzymać przewody zwarte do zasilacza. Po rozwarciu zatrzymuje się
a tam w puszcze masz, będziesz mieć jakieś zasilanie. Bo z tego co napisałeś to potrzebujesz jakiś przełącznik bez potencjałowy tylko trzeba go czymś zasilać.
Tak zasilanie jest.
Czy taki schemat ma szansę zadziałać jeśli tak jakie przekaźniki dobrać ?
wątek ze strony https://github.com/mongoose-os-apps/shelly-homekit/issues/226
Nareszcie jakiś konkret. Szkoda tylko, że trzeba było Cię ciągnąć za język by dowiedzieć się o co chodzi. Teraz wróć do mojej drugiej odpowiedzi.
W tym kontekście Shelly nie pasuje. Czy ten schemat jest dobry, wstępnie patrząc jest przekombinowany. Nie wiem po co dwie pary styków. Tak samo przerostem jest tu stosowanie Shelly. Sens jest wówczas kiedy stosujemy moduł w puszce pod przełącznikiem i jest to jedyne sterowanie. Wkładanie do puszki takiego modułu, do niego dwa kolejne przekaźniki, które i tak się tam nie zmieszczą jest bez sensu.
Jakiś czas temu podsyłałem gotowy moduł do sterowania siłownikiem DC, jak znajdę to wkleję. Można też samemu zlecić, wystarczy procesor + 2 przekaźniki i zasilanie. Trudno będzie to zamknąć w puszcze.
reszte rolet mam na shelly i chciałem już jeden system. Wiem że mogę zrobić to bez Shelly ale chce tym sterować zdalnie. Blebox ma gotowe rozwiązanie ale tak jak pisałem mam już Shelly
@macu zrobisz jak będziesz chciał. Od sterowania jest właśnie system automatyki taki jak HA, OpenHab, Domowicz itp. Tu chcesz się ograniczyć do Shelly bo jak rozumiem korzystasz z ich aplikacji. A co jeśli zechcesz dołożyć np. czujnik temperatury, czy światła by rolety same się otwierały i zamykały?
Na tą chwilę che to odpalić żeby działo według założeń powyżej. Jak będzie potrzeba i kasa to będzie rozbudowa, nie chce generować kosztów. Nie wiem czy będę potrzebował cokolwiek innego jak zdalne zamkniecie/otwarcie
Czy taki schemat ma szansę zadziałać jeśli tak jakie przekaźniki dobrać ?
generalnie schemat jest ok, jednak podłączanie na tym samym przekaźniku 230V AC na jednych stykach i 24V DC na drugich to nie jest dobre rozwiązanie
Ale konkretnie, co zmienić jak zrobić inaczej
@pawell32 może będę ale na tą chwilę nie będę odpalał kombajnu na 3 źdźbła zboża
@macu zasilacz 230 - 24 zostawił bym podłączony na stale. Takie zasilacze nie lubią częstego włączania / wyłączania. Dwa dodatkowe przekaźniki z 1 parą styków do zmiany biegunów - tyle.