UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Chciałbym wykorzystać Shelly1/1PM do sterowania ogrzewaczem tarasowym, którego moc wynosi 3000W. Niestety pod wpływem obciążenia, temperatura dość szybko rośnie w urządzeniu i się wyłącza. Przypuszczam, że jest potrzebny dodatkowy stycznik, jednak miejsca w skrzyneczce mam niewiele:) Jakieś pomysły - mądre i bezpieczne ?
Zwykły shelly 1 bez pomiaru może da radę. Właściwie ten sam efekt jak byś chciał zastosować dodatkowy przekaźnik. Chociaż wg. specyfikacji możesz przenieść max 16A to jest około 3640W a masz 3000W czyli jakiś zapas jest. Może jakaś wentylacja albo coś. No chyba że masz więcej jednak niż te 3000W.
Te zwykłe shelly 1 mają przekaźnik bez potencjałowi tzn. na wejściu podłączasz napięcie i masz takie samo na wyjściu. Idzie ono tylko przez przekaźnik.
Ogrzewacz pomierzony, bierze równo 3kw. Spróbuję z Shelly1 - kojarzycie może czy on ma czujnik temperatury ?
Nie ma żadnego czujnika dodatkowego! Jak napisałem wcześniej shelly 1 ma przekaźnik bezpotencjałowy. I żeby coś nim zasilić musisz podać najpierw napięcie na wejście przekaźnika oznaczona jako "l", po załączeniu przekaźnik zamyka obwód i mamy napięcie na wyjściu "0".
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że np. moduł zasilacza np. z 12V a przekaźnik zamyka obwód np.230V.
Jak potrzebujesz czujnika temperatury to musiałbyś go wlutować w piny. Oraz pewnie zmienić soft na np. AFE.
Ze względów bezpieczeństwa, nie podłączyłbym 3k, nawet nie jestem pewien, czy komfortowo czułbym się z 2k mimo, że producent zapewnia 16A
Osobiście zastosowałbym np. Shelly/Sonoff który steruje dodatkowym przekaźnikiem np. takim przekaźnikiem SSR Fotek 40A sterowanym AC
Czyli Shelly/Sonoff wyzwala SSR, który podaje już napięcie na promiennik.
Tutaj efekt jednego z moich modułów w tym przypadku 10A ale zasilał 1.5k (czyli z zapasem) przez ok 30m dziennie - po 4 miesiącach eksplodował
@adrian , a te 1,5kW to była grzałka (czyli odbiór typowo rezystancyjny) , czy np jakiś silnik (odbiór indukcyjny z kondensatorem do skompensowania cosfi) , czy może jakiś duży zasilacz impulsowy?
Ja steruję shelly 1PM grzałką 3kW w bojlerze już drugi sezon i jest ok.
@karciu Nie wiem czy shelly 1 ma czujnik temperatury , ale 1PM ma go na pewno i działa jako bezpiecznik ( od wszystkiego nie ochroni ale jest...) . .
@marcingajda A jakie temperatury osiągasz?
No z tego co kojarzę , to na pewno przekracza 80 stopni , musiałbym się przyjrzeć , bo tego nie rejestruję , dam znać.
@karciu , Przez 40min testowałem , po 20 min usabilizowała się wokoło 78,5 stopnia.
@karciu , a jakie Ty masz temperatury ? bo w mqtt widzę dwie ( a w zasadzie trzy ,ale ta trzecia to przeliczenie na Farenheity) , i poz overtemperature jest 0 , a temperature_status = Normal. Przy jakiej temperaturze jest to przekroczenie ?
No i jakim przewodem masz to połączone ? Bo ja oryginalny przewód z grzałki od bojlera zmieniałem na 2,5mm2 ( był 1,5mm2) i zasilanie do shelly też jest dane drutem 2,5mm2.
Sam shelly jest w obudowie pompy ciepła, z jednej strony nie jest to mała plastikowa puszka , tylko kawał metalowej obudowy , więc chłodzenie ma ok , choć przy wyłączonej grzałce i tak temperatura jest 39 stopni.
@adrian , a te 1,5kW to była grzałka (czyli odbiór typowo rezystancyjny) , czy np jakiś silnik (odbiór indukcyjny z kondensatorem do skompensowania cosfi) , czy może jakiś duży zasilacz impulsowy?
u mnie był grzejnik, sonoff s20 z DS18b20 - nie shelly
pozdrawiam, adrian