UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Witam
Przegrzebuje internet w poszukiwaniu rozwiązania do sterowanie centralnego natknąłem się na wątki na supli (odnośnie SRW- 01) oraz elektrodzie (zamel SRP01) o wstawieniu diody. Czy podłączenie do schelly 2.5 przycisku sterowania centralnego w ten sposób może zadziałać:
Witam
Testowałem na stole w ten sposób dwie sztuki Shellly 2.5 :
@daro1003 a dlaczego nie zrobisz tego za pomocą zdarzeń ? W supli to nie jest możliwe ale w domoticz możesz sobie zrobić dowolny układ z jednym przełącznikiem ( On - otwarte , Off - zamknięte ) jak dołożysz drugi klawisz ( podwójny przełącznik) możesz drugim przełącznikiem ustawić wszystkie rolety 50% lub dowolny procent otwarcia. Takie sterowanie jak na schemacie będzie działać tylko lokalnie natomiast jak ustawisz zdarzenie to nawet zdalnie zamkniesz/otworzysz wszystkie rolety. Układ ze zdarzeniem może nie zadziałać tylko jak padnie domoticz, ale przecież nie jest to strategiczna funkcja i najwyżej przejdziesz się i zamkniesz każdą z osobna.
Właśnie tak się zastanawiałem czy wykorzystując wejścia maliny mogę zrobić tak w Domoticz. Spoko sprawa też z zamykaniem nie wszystkich rolet np tylko te od strony południowej.
BH1750 od wschodu i drugi na południowy zachód i masz sterowanie roletami w zależności od natężenia nasłonecznienia . Jak słońce wali od wschodu to południowe rolety otwarte , jak jest słońce od południa to przymknij wszystkie rolety południowe, jak słońce słabiej świeci to otwórz południowe na 50% . Wszystko można zrobić w zdarzeniach, tak samo jak alarm On to wszystkie rolety w dół . Przykłady można mnożyć, ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.
Fajny temat. Będę obczajał powoli bo zaczynam klecić instalacje.Jeden problem rozwiązany z tym sterowaniem no i w rozdzielni mniej zajętego miejsce 14 szt Shelly dużo nie zajęło na szynie.
Czyli pasuje wypuścić przewody na czujniki na zewnątrz o obu stron chaty. Mi wali jeszcze słońce od wschodu więc też pasuje.
i jak w końcu to zrobiłeś? Tą samą ścieżką dedukcyjną trafiłem najpierw na wątek ze sterownikami zamela i już chciałem zakładać temat tutaj ale uprzedziłeś temat rok temu 😋 , więc może masz to rozeznane?
Zdarzenia - zdarzeniami, ale mam dokładnie tak wykonaną instalację oraz karton nowych sterowników shelly 2.5 i planuję je niebawem wymieniać. Gdyby opcja z dołożeniem tych diód była OK, to żaden problem przy montażu i nie musiałbym się martwić co zrobić z przyciskiem centralnym...
Powiecie też proszę co to za diody by miały być najlepiej?
Ja robilem test na diodach prostowniczych IN4007.
Zamontowałem schelly 2,5 do rolet łącznie 14 sztuk. Na obecną chwilę centralnie steruje roletami z telefonu bo jeszcze nie zrobiłem integracji schelly z domoticzem ale mam to w planach i wtedy zrobienie guzika centralnego na ESP to nie będzie problem. Tak mam to w planach więc nie montowałem diód prostowniczych przy montażu.
Jeśli natomiast nie będzie integracji z domoticzem to sterowanie centralne można ponoć zrobic na osobnej kostce schelly która to będzie sterować pozostałymi. Również mam kostkę schelly na taki test ale nie miałem czasu tego wytresować.
@daro1003 ESP lub shelly i3 to były moje dotychczasowe pomysły. Ale skoro są kable, to po co wprowadzać kolejne urządzenie wifi...
Działało to na tych diodach jak należy? Nie znam się na tym, więc jako laik pytam czy to może mieć jakieś negatywne skutki dla modułu?
Miałem podłączone dwie sztuki z diodami na stole i działało ok ale testowałem to bez podłączonych silników rolet tylko na żarówkach uwaga: nie testowałem tego w instalacji na obiekcie. Teoretycznie powinno działać diody zapobiegają dostania się sygnału z jednej schelly do innych, przy sterowaniu sygnałem neutralnym N (u siebie tak zastosowałem stwierdziłem że nie potrzebna faza w każdym łączniku przy oknie) nie ma prawa raczej nic się stać.
nie wiem, czy te diody coś dają skoro tu jest prąd przemienny.
@daro1003 ja bym rozważył, w którą stronę chcesz iść. Jeśli automatyka to Shelly + Domoticz, OH etc. Jeśli sterowanie lokalne to j.w. masz gotowca Zamel. Jest jeszcze Ropam, ale do sterowania musisz miech choćby małą centralkę.
pomyliło mi się, sterowniki Ropam działają bez centralki i można je swobodnie łączyć w sekcje. Sterowanie jest po niskim napięciu.
Co do tych diód to znalazłem tego typu wątki również na zagranicznych forach i przypadki użytkowników, którzy z powodzeniem zastosowali to w swoich instalacjach. Pisali, że trzeba użyć takich, które wytrzymają 230V AC i najczęściej były to 1N4007... W sumie to już je zamówiłem, ale jak macie jakieś ostre argumenty przeciwko to pokornie wezmę je do siebie. W przyszłym tygodniu planuje montaż, więc krzyczcie w razie czego 🙃⚡
Ja bym dał te diody i sterowanie zrobił sygnałem N dioda zapobiega aby sygnał dotarł do zacisku który nie powinien tam trafić z innej kostki tyle. Swoją droga ciekawe jak jest to zrobione w sterownikach roletowych które posiadają zaciski sterowania lokalnego i centralnego np F&F STR1 czy inne.
@daro1003 w tych co ja stosowałem to sterowanie jest po niskim napięciu i nie ma problemu z połączeniem, w Zamelu jest to przewidziane.
Taki schemat z diodami powinien działać bez problemu i nie powinno się nic stać pod warunkiem że wszystkie rolety są zasilone z jednej fazy . Jeśli to będzie zachowane to jedno co może się stać to dowolny przycisk może stać się centralnym ale jest to mało prawdopodobne.
Zamel produkuje takie czterokanałowe separatory na szynę i działają na podobnej zasadzie .
Zgłaszam, że moduły w połączniu z tymi diodami działają zgodnie z oczekiwaniami - już produktywnie.
Przycisk centralny zamontowany przez diody zyskał funkcję STOP (wcześniej tylko całkowite otwarcie lub całkowite zamknięcie). Minusem tej funkcjonalności jest jednak brak możliwości ustawienia wszystkich rolet na równe X% (różne rozmiary rolet i zastosowanych silników powodują, że jedne poruszają się szybciej inne wolniej - rolety 5ciu prędkości 😆), ale to i tak inplus.
Lekki offtopic: co mnie rozczarowało w modułach shelly w konteksćie integracji z Domoticzem, że trzeba wybrać: ... albo korzysta się z aplikacji shelly w sieci lokalnej i zdalnie, albo tylko lokalnie a sterowanie zdalne przejmuje Domoticz.
WARNING: If you enable MQTT - actions via Cloud connection will be disabled!
Muszę się zastanowić co lepsze - szkoda. Może wyjdzie jakiś udate softu, który to umożliwi. Z drugiej strony zabawa roletami ma sens głównie jak się jest w domu więc wsparcie apki z domu pokryje pewnie z 90% zapotrzebowania.
@bartolomeo ja się nie zastanawiałem , jak zabraknie netu to szybko docenisz obsługę lokalną .
@bartolomeo ja się nie zastanawiałem , jak zabraknie netu to szybko docenisz obsługę lokalną .
No ale z tego co rozumiem shelly działa w sieci lokalnej bez korzystania z internetu 😉 nie mam jak teraz tego sprawdzić bo mnie nie ma w domu.
A co do decyzji, to tak, zintegrowalem z domoticzem po mqtt. Jest nudno jak na domoticza przystało, ale mam nad tym większa kontrolę.