Cześć
Przebudowuję kotłownię i chciałbym automatykę pomp zrobić na niedrogim sterowniku PLC. Muszę sterować pięcioma urządzeniami i odczytywać temperaturę z ośmiu czujników. Zależy mi również na integracji z Openhabem w celu wyświetlania statusów. Proszę o sugestię jaki PLC wykorzystać. Z góry odrzucam rozwiązania oparte na Arduino itp.
ja osobiście używam PLC Fatek, natomiast nie korzystam z czujników temperatury przez PLC, Fatke integruje się dobrze z OH.
Nie mam porównania z innymi PLC wiec nie jestem obiektywny. Cenowo chyba jeden z tańszych.
Chwilę upłynęło .. ale wrzucę coś od siebie.
W moim przypadku do sterowania kotłownią (kocioł zasypowy, bufor, obwody cwu, cc /podłogówka, grzejniki/) użyłem sterownika FRISKO MR210.
Dlaczego ? bo na pokładzie posiada bardzo duża ilość wejść analogowych (rezystancyjne). Dzięki czemu mam wszystko w jednym (sterowanie, pomiary). Dodatkowo ma gotowe bloczki np. regulatora pogodowego.
Minus - cena obecnie jest bardzo wysoka. Ale inną opcją jest znalezienie na serwisie aukcyjnym dowolnego innego sterownika tej firmy (MR65, MR208..) i przesłanie ich do producenta celem wymiany firmware. Wtedy można taki sterownik programować samemu. No i jest taniej 😉
A.. w temacie integracji - sterowniki MR mają dwa porty RS i automatycznie obsługują protokół ModbusRTU.. więc z integracją nie powinno być problemu.
Ja ze swojej strony rozważam próbę migracji sterowani CO z ebus do sterownika swobodnie programowanego z https://www.ta.co.at/en/. Są to sterowniki z interfejsem CAN, poznałem je przy okazji projektów które robiłem z poprzednim klientem. Mam napisany działający binding, który potrafi odczytać konfigurację (wejścia/wyjścia) sterownika oraz obsłużyć zapis/odczyt stanów wejść/wyjść.
Hydraulik/elektryk z którym pracowałem bardzo chwalił te urządzenia i robił na nich sterowanie do CO, basenów i PV. Można bardzo łatwo spiąć np. dwa lub więcej sterowniki aby wymieniały się stanami i robiły swoje.
Wydaje mi się, że PLC bez kolorowego wyświetlacza z TA cenowo wyjdzie podobnie jak ten z frisko.
W przypadku Frisko należy doliczyć jeszcze koszt zakupu oprogramowania narzędziowego (niestety..).
Fakt, że regulator PID działa rewelacyjnie, są bloczki regulatora pogodowego, kaskadowego, krokowego... No ale jest też trochę "dziwactw".. z losowym wieszaniem się programu np.
No ale polski produkt i nie ma problemu z serwisowaniem (przećwiczone osobiście). Tak jak pisałem - opcją jest zakup używki "firmowej" - ale wtedy trzeba wywysłać do producenta celem wymiany firmware (przy okazji robią tez porzegląd urządzenia).
A.. jakby coś - mogę udostępnić binarkę mojego programu do kotłowni dla MR210 (2 źródła grzania, bufor, CWU+cyrkulacja, 2 obiegi c.o.).. manual (pdf). 😉
Do wgrania potrzebny jest tylko rs485.. i sterownik.
Wersja dla MR208 też jest, ale uboższa (ze wzgledu na ilość we/wy).
Spróbuję na razie z TA, trochę bliższa koszula ciału, bo robiłem w zeszłym roku przymiarki do programowania. Podobnie jak Ty, mam dwa obiegi, jeden z mieszaczem + CWU, cyrkulacja. Sterowniki frisko zdają się być w tym samym segmencie. Co ciekawe producent ma napisane coś w javie (sugerują to ikonki w karcie katalogowej frisko online).
Na razie potrzebuję się dowiedzieć jak wysterować zawór trójdrożny w vaillancie żeby sterownik mógł przejąć kontrolę nad zasobnikiem CWU.Jak się nie uda to będę miał bardzo drogi sposób na sterowanie cyrkulacją. 😉