Dodatkowy "bezprzew...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Problem Szukam Dodatkowy "bezprzewodowy" włącznik światła w oddzielnym pomieszczneiu.

7 Wpisów
3 Użytkownicy
1 Reactions
60 Wyświetleń
(@marcingajewski)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

Cześć,
przekopałem już dużo stron i dostępnego sprzętu tj. przekaźników, włączników (WIFI, RF 433hz), ale nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu.

Mam dwa pomieszczenia (w obu jest prąd N+L, ale nie ma fizycznej możliwości poprowadzenia kabla z jednego pomieszczenia do drugiego, są w oddzielnym budynku oddalonym ok 20m).
1. pomieszczenie - jest żarówka + klasyczny włącznik światła (duża swoboda przebudowy, budynek gospodarczy, kable i puszki natynkowe)
2. pomieszczenie - (w domu obok) w którym chciałbym zamontować bezprzewodowy włącznik światła w 1.pomieszczeniu
3. ew. dodatkowo możliwość sterowania przez wifi z aplikacji TUYA

Ogólnie znalazłem bez problemu przekaźnik wifi, znalazłem też przekaźniki wifi + RF 433hz, ale nie mogę poradzić sobie z problemem braku widoczności żarówki/światła między pomieszczeniami 2. do 1.

Co chcę osiągnąć:
1. chcę móc włączyć/wyłączyć żarówkę klasycznym włącznikiem w pomieszczeniu 1 (może być włącznik taki jaki mam teraz on/of, ew. może być "dzwonkowy")
2. chcę móc włączyć/wyłączyć żarówkę najlepiej fizycznym przełącznikiem (w ostateczności jakiś pilot)
3. ew. dodatkowo jako opcja chcę móc sterować światłem z aplikacji TUYA przez wifi

Gdzie problem?:
Dopóki włączam/wyłączam światło klasycznym włącznikiem w 1.pomieszczeniu wszystko jest jasne, widzę żarówkę/światło i wiem czy chcę zmienić jej stan zapalona/zgaszona i wiem że muszę zmienić stan włącznika (albo wcisnąć włącznik dzwonkowy) to nie ma problemu. Zakładam że w aplikacji też bez problemu zobaczę jaki jest aktualny stan żarówki i będę mógł go zmienić.
Problem mam z tym dodatkowym fizycznym włącznikiem/pilotem w pomieszczeniu 2. w domu z którego nie widać czy żarówka w 1.pomieszczeniu się aktualnie pali czy nie, a chciałbym móc jednoznacznie WŁĄCZYĆ lub WYŁĄCZYĆ światło. Nie znalazłem póki co takich włączników bezprzewodowych które by sygnalizowały np. jakąś diodą jaki jest aktualny stan żarówki albo żeby włącznik był odbijający ale miał dwa stany ON (góra), OFF (dół), albo dwa niezależne przyciski którym był mógł włączyć lub wyłączyć światło.

Czy ktoś byłby w stanie podpowiedzieć jak rozwiązać taki problem? (mi póki co przychodzą do głowy głupie pomysły, np. zamontować kamerę w 1. pomieszczeniu, żeby było widać stan żarówki, co jest nierealne, zamontować na zewnątrz budynku 1. równolegle dodatkową żarówkę, tak aby z domu było widać czy w b.gospodarczym jest włączone czy wyłączone światło, albo jeszcze prostszy zamontować jakoś lustro przy oknie z 1. budynku i skierować je w stronę domu, tak żeby dało się podejrzeć stan żarówki nie wychodząc z domu. Pierwszy pomysł nierealny, drugi i trzeci pomysł mają sens jedynie po zmierzchu/w nocy, bo w dzień przy jasnym słońcu będzie słabo widać lub wcale czy żarówka się świeci czy nie.

schemat
 
Dodane : 12/11/2024 12:15 pm
adrian reacted
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1334
Guru
 

ciekawe zadanie. Prawda, trudno będzie znaleźć taki przełącznik, który by sygnalizował stan zdalnego oświetlenia. Taki moduł musiałby jakoś to sprawdzać czy aby na peno jest włączone. Może kamera nie, badziej czujnik światła (lux), lub pobieranej mocy.

To co przychodzi mi do głowy układ na zdublowane moduły:

  • wykonawczy, do którego jest podłaczony włącznik oświetlenia (pom.1)
  • odbiorczy, który steruje żarówką (pom.2)
  • dodatkowy do sygnalizacji stanu (pom. 2)
  • dodatkowy do sygalizacji stanu (pom.1)

Opisowo: włącznik zmienia stan, a moduł (pom.1) przekazuje informację do sparowanego modułu w pom.2, które zasila żarówkę, jednocześnie L podłączone pod styk SW modułu dodatkowego, który z koleji przekazuje zwrotne do sparowanego modułu w pom.1. Do tego modułu można podłączyć małą kontrolę sygnalizującą stan.

To tak na szybko co przychodzi mi do głowy. Pewnie można to zbić do dwóch modułów np. Shelly plus 2 z dwoma przekaźnikami. Poza tym nie mam doświadczenia z modułami pracującymu w chmurze, na oprogramowaniu Tasmota to zadziała,  tak miałem.

 
Dodane : 12/11/2024 1:53 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5176
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Nie znam możliwości aplikacji Tuya , ale pewnie taki prosty scenariusz jest do ogarnięcia. Potrzebne dwa moduły gdzie jeden musi być dwukanałowy ( pomieszczenie 2) i drugi  jednokanałowy wykonawczy w pomiesczeniu 1

Scena do obsługi Gdy wykonawczy ON , włącz kanał 2 w domu, gdy wykonawczy OFF wył kanał 2 w domu.

Gdy kanał 1 w domu ON włącz wykonawczy, gdy kanał 1 w domu OFF wyłącz wykonawczy.

Do kanału 2 w domu podłączona kontrolka.

Gdybym miał to robić pewnie wykorzystałbym shelly albo suplę , w shelly mamy sterowanie lokalnie po IP a w supli linki bezpośrednie.

W Tuya będzie to działało przez chmurę więc najbardziej zawodne.

 
Dodane : 12/11/2024 6:12 pm
(@marcingajewski)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

@pawell32 @isom Dziękuję za obie odpowiedzi. Dobry pomysł z tym zwrotnym sygnałem i kontrolką w domu. Szczerze, jestem początkujący w temacie, nie wiem czy sam sobie poradzę z doborem odpowiednich przekaźników i tej kontrolki, mogę liczyć na podpowiedź które konkretnie przekaźniki i kontrolkę kupić, powiedzmy w ramach oferty Zamela i sprzętu Supla?

Cały czas szukam jeszcze jakiegoś gotowego rozwiązania i na allegro taki przekaźnik znalazłem firmy RTX: "RTX Moduł Mini Przekaźnik Sterownik Dopuszkowy 2 kanały WiFi TUYA LN opc RF" na zdjęciach wygląda jakby to czego bym potrzebował, tyle że na stronie producenta aktualnie "Pilot radiowy RF 433MHz Przycisk mechaniczny z magnetycznym mocowaniem" nie jest dostępny. Może spotkaliście się Panowie z takim rozwiązaniem? Nie mam pewności, czy dokładnie by to zadziałało tak jak bym chciał, ale te napisy ON / OFF na przycisku wydaje się że jednoznacznie włączają i wyłączają światło, bez konieczności posiadania informacji jaki jest aktualny stan sterowanego światła?

obraz
obraz

usunięty link

 
Dodane : 13/11/2024 5:11 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5176
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Dodane przez: @marcingajewski

Nie mam pewności, czy dokładnie by to zadziałało tak jak bym chciał, ale te napisy ON / OFF na przycisku wydaje się że jednoznacznie włączają i wyłączają światło, bez konieczności posiadania informacji jaki jest aktualny stan sterowanego światła?

Dla mnie nie jest to jednoznaczne, oczywiście nie znam tego rozwiązania, ale skoro jest do tego jakiś pilot , to nie sądzę żeby był w stanie zmienić fizyczne położenie tego przełącznika. Innymi słowy włączysz przełącznikiem, wyłączysz pilotem i co przełącznik sam się przestawi w pozycję OFF ? Nie wierzę 🙂 

Co do supli to masz do dyspozycji dwa modele Zamel Row1 i Row2 , kontrolka to może być np Żarówka LED ledowa G4

Albo jak masz trochę zmysłu majsterkowicza to zwykły led 3 mm można zrobić na 230 V

 
Dodane : 13/11/2024 7:25 pm
(@marcingajewski)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

@isom Ok, dziękuję, pokombinuję z Supla i jak coś z tego wyjdzie to dam znać.

Co do tego przełącznika RTX to myślałem o tym jak by to mogło działać razem z pilotem do kieszeni i pomyślałem że ten przełącznik jest monostabilny dwukanałowy (czyli sprężynka odbija po każdym wciśnięciu do pozycji neutralnej, jak w przycisku "dzwonkowym", czyli może jakby sterowanie góra/dół roletami), ale w ręku nie miałem więc nie wiem. A tak w ogóle to producentem jest chyba TUYA a RTX to tylko jakiś polski dystrybutor.

 
Dodane : 14/11/2024 12:14 am
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1334
Guru
 

Dodane przez: @marcingajewski

napisy ON / OFF na przycisku wydaje się że jednoznacznie włączają i wyłączają światło, bez konieczności posiadania informacji jaki jest aktualny stan sterowanego światła?

to są dwa przyciski, tak samo jak w pilocie.

 
Dodane : 14/11/2024 1:50 am
Udostępnij: