INFORMACJA : Strona oraz Forum Smart'ny Dom zostały przeniesione na nowy serwer. W razie zauważenia problemów z działaniem, proszę zgłaszać je tutaj. W ciągu kilku następnych dni serwer będzie "podkręcany" i mogą występować chwilowe przerwy w jego działaniu.
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Witam wszystkich,
Czy wiecie może jak działają wyjścia w Sonofie?
Mam w domu całe oświetlenie na przekaźnikach F&F BIS 412. Przełączanie stanu przekaźnika następuje po podaniu "0". W związku z tym zastanawiam się (a nie znalazłem schematu) czy Sonof na wyjściu ma stałe "0" a podaje "L" czy może załącza oba wyjścia? De facto potrzebne mi jest tylko sterowane przez Sonof "0" na wyjściu.
Z góry dziękuję za pomoc.
A konkretnie to jaki model Sonoffa? Bo bywa z tym różnie.
W sonoff Basic (tym klasycznym) sterować możesz linia którą chcesz.
Dla zobrazowania tego.
Mam ledy (230v) na sonofie które przy odcięciu "0" świeciły słabo a przy odcinaniu "L" nie świecą. Zamiana przewodu doprowadzającego.
Jesli chodzi o sonoff basic r1,r2,pewnie r3 to na zasilanie podajesz faze do L i zero do N.
Na wyjsciu tylko fazowy przewod przechodzi przez przekaznik. I jest zalanczany i rozlanczany.
Natomiast zero czyli neutralny jest pociagniety przewidem bezposrednio z in do out.
O to ci chodzilo?
Jesli chcesz zeby zero sie rozlanczalo musisz zamienic na zasilaniu faze z zerem. Z wyjscia bierzesz tylko zero ktore bedzie sie rozlanczalo.
To tyle teorii. Ale zanim to podlaczysz dla bezpieczenstwa odpowiedz czy o to ci chodzilo. Ktos ci doradzi jeszcze z bezpieczenstwem. Bo nie wiemy czy sie znasz na tym „pradzie” i bezpieczenstwie
Podłączenie sonoff L i N nie ma znaczenia dla pracy układu. Chodzi tylko o bezpieczeństwo żeby faza podawana była na wyjściu po włączeniu sonoff
Może lepiej wykorzystać do tego sterowania Shelly 1 gdzie mamy do dyspozycji styki beznapięciowe przekaźnika i wtedy pełna dowolność . Albo jeżeli sonoff to wersja 4ch-pro.
Dziękuję za odpowiedzi. Wygląda na to, że Sonoff nie do końca jest tym czego potrzebuję. Dzieki @isom za podposwiedź z Shelly.
Shelly to przerost formy nad treścią.
Można powiedzieć tak: że Sonoff ma dwie linie. Jedna przerywana druga nie przerywana. A chyba tego szukales.?
De facto tak. Najchętniej podałbym na jedno wejście zero i po podaniu sygnału (w moim przypadku chodzi o sterowanie zdalne z internetu) to zero byłoby podawane na przekaźnik.
A przy może znacie jakieś inne bardziej kompatybilne rozwiązanie (jedno urządzenie, najchętniej montowane na szynę), które można by sterować z internetu (mogę połączyć je z siecią zarówno kablem lub WI-FI) i miałoby 15 wyjść, które można sterować? Oczywiście nadal chodzi mi o zero podawane na przekaźniki bistabilne.
Może i w połączeniu z przekaźnikiem bistabilnym shelly to jest trochę przerost, ale już zamiast przekaźnika np taki adapter https://allegro.pl/oferta/modul-shelly-2-5-uchwyt-zaczep-kieszen-szyna-din-8777366894 w nim shelly 2,5 i mamy dwa obwody oświetlenia sterowane dowolnie czy to przyciskiem dzwonkowym czy tradycyjnym wyłącznikiem , więcej miejsca w rozdzielni i mniej urządzeń które mogą zawieść.