Witam
Jestem na etapie układania instalacji w budowanym domu i zastanawiam się co ułożyć do łączników oświtelenia skrętkę kat 5e czy teletechniczny prosty YTDY np 10x0,5 ?
W rozdzielni sonofy 4ch oraz listwy przekaźnikowe 12V. Łączniki będą załanczać przekaźnik listwy a przekaźnik podlutowany w przycisk sonoff-a.
Jak będziesz bazował na takich kombinowanych połączeniach to stosuj prosty przewód , on oczywiście nie da szans na późniejsze zmiany koncepcji ale będzie lepszy do takich połączeń , jak chcesz to daj dwie skrętki i będzie dość uniwersalnie
Dlaczego sądzisz ze to kombinowane połączenie ?? Niemam bardzo jak inaczej tego rozwiązać. Jak masz jakiś pomysł to podsuń.
A co mi da dwie skrętki ? Chyba ze puszczę to i to czyli skretke na kiedyś i YTDY na obecne polaczenie.
Ja nie sądzę tylko wiem robiłem takie połączenia u brata i wykorzystywałem zwykły przewód alarmowy , jak chcesz się przekonać co zrobi skrętka na dłuższym odcinku to śmiało . Dwie skrętki i mieszanie żył to to samo co zwykły przewód alarmowy ale daje możliwość użycia pełnej skrętki w razie w
PS radzę ze szczerego serca a nie po to aby dołożyć Ci pracy
A No właśnie tego się obawiałem ze skrętka poprzez skręcone żyły i Krótko mówiąc jej specyficzne właściwości Może robić jakieś zakłócenia i wprowadzać zament.
Do czego może mi posłużyć w przyszłości skrętka w kontaktach ?
Na obecna chwile do jak to nazwałeś połączeń kombinowanych ułożę se teletechniczny YTDY a jeśli skrętka może się kiedyś przydać ułożę i skretke.
W kontaktach nic ta skrętka nie da ale w puszkach pod włącznikami umożliwi podłączenie expandera który działa po LAN . Mam do Ciebie Prośbę Nie używaj nazewnictwa które dla wielu stanowi problem
Czyli do puszek pod kontakty dociągnąć skrętke.
Nie słyszałem o takich ekspanderach możesz podesłać jakieś info ??
Puszki pod kontakty wypada również zastosować te z kieszeniami.
ja ciągnąłem do puszek 4 żyłowy alarmowy/techniczny/YTDY. Obsługuje mi przycisk i przekaźnik SSR w puszce kieszeniowej
Chodzi mi na nich 24v
Tak zapytam dlaczego @Adrian poszedłeś w zasilanie 24V a nie 12V
Miałem proces myślowy 12v, czy 24v i chyba nie mam jakiegoś merytorycznego uzasadnienia:
- tę instalację używam ze sterownikiem PLC; miałem do wybory sterownik 12v i 24v wybrałem 24v, bo większość ludzi kupuje 24v 😉
- będe (jeszcze tego nie zrobilem) miał niektóre elementy, które będę zasilał lub zbierał z nich sygnały w odległości do ok 40m - jakoś sobie wymyśliłem, że na tę odległość to może już 24v, a nie 12v
To fakt jeśli chodzi o PLC to głównie tam sterowanie i zasilanie po 24V.
Ja mam już zakupione listwy przekaźnikowe 12C wiec będzie działał na 12V.
Większe napięcie mniejszy prąd, do tego dochodzi spadek napięcia na długich przewodach. PoE masz napięcie 48V.
Odcinki od rozdzielni maks 20-25mb poleci po tym 12V które wysteruje przekaźnik który podłączony będzie od guziki Sonoff 4CH.
Troche się obawiam tego rozwiązania bo jak nie wypali to będzie cyrk bo w kontaktach nie będę miał innych kabli.
Dla takich odcinków 12V to bez najmniejszych problemów pójdzie. W instalacjach alarmowych na dłuższych odcinkach nie ma spadków a cała alarmówka bazuje na 12V. Jak się boisz to zamontuj w rozdzielni przekaźniki bistabilne np takie https://www.elektrykasklep.pl/towar/epn521-hager-przekaznik-bistabilny-dwubiegunow
Jedną parą styków podasz napięcie na odbiornik a drugą podasz sygnał do automatyki o stanie oświetlenia. Tyle że wtedy trzeba dać zwykłe moduły przekaźnikowe podłączone do np wemosa, które wysterują cewki tych bistabilnych.
Moduł sonoff 4CH albo 4ch pro zastępuje przekaźniki bistabilne a takie instalacje na przyciskach dzwonkowych i przekaźnikach bistabilnych stosowane są już od wielu lat.
Tak alarmówkeł robi na dużo większych odcinkach i przewody często lecą wzdłuż elektrycznych i nic się nie dzieje - to fakt. To samo z domofonami w jednym AROT do ziemi leci zasilanie napędu do bramy oświetlenie i też nie ma problemów.
Ja przewody teletechniczne typu skrętka czy YTDY oraz telewizyjne układam w wylewce w osobnych AROT-ach a obok AROT z zasilaniem gniazd 230V wiec tym bardziej nie powinienem mieć problemów bo zawsze to jakaś separacja jest nie wielka bo 2-3cm ale jest.
Do czego koledzy jeszcze puścić kable ? Co zaplanować ?
Do rekuperatora puściłem sterujący z rozdzielni, do klimatyzatorów czyli jednostek wewnętrznych puszcze skrętkę i YTDY z rozdzielni, okna oblecę YTDY bo montuje kontaktrony w oknach na otwarcie kwatery. Co z roletami montować jaki kontaktron na zamknięcie ? Czy pozycje wyciągnie się z Schelly ?
A Sonoff-y 4CH przygotowałem tak:
@daro1003 Opowieści o tym co jeszcze zaplanować średnio pasują do miejsca, w którym poruszasz ten temat . Zacznij nowy wątek w dziale Ogólne tematy , opisz co już okablowałeś i wtedy będzie można się odnieść.
W Shelly pozycję rolety będziesz znał bez kontaktronu, ale jak będziesz chciał żeby automatycznie otworzyła się roleta jak tylko uchylisz okno to taki kontaktron się przyda