Kupiłem na allegro Shelly 1 z kontraktronami do otwierania/zamykania bramy wjazdowej. Mam na tym Tasmotę.
Połączyłem z wifi, ale mam problem z parametrami modułu.
Do tych zastosowań mam użyć standardowego szablonu {"NAME":"Shelly 1","GPIO":[0,0,0,0,21,82,0,0,0,0,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":46} i odpowiednimi komendami w konsoli powinienem osiągnąć zamierzony efekt?
Czy muszę użyć innej konfiguracji parametrów?
@fb_-konradskrodzki Szkoda, że sprzedający nie napisał instrukcji jak to skonfigurować , ten szablon , który podałeś ustawia Shelly do pracy jako standardowy włącznik czyli przekaźnik i jeden przycisk bistabilny . Ten super sprzedający jeszcze powinien uprzedzić, że podłączanie urządzeń peryferyjnych ( czujniki ) do złącz RX, TX, GND przy zasilaniu 230V grozi porażeniem lub w najlepszym przypadku uszkodzeniem tych urządzeń, ponieważ na zacisku GND przy 230V wystawiona jest FAZA ( L) .
Ale do rzeczy , jak zasilisz ten moduł z 12, lub 24V DC to możesz wykorzystać GPIO 5 ( SW) i GPIO 3 (RX) jako czujniki i podłączyć te kontaktrony .
Szablon do takiej konfiguracji to {"NAME":"Gate Shelly1","GPIO":[17,0,0,11,21,83,255,255,22,255,23,0,255],"FLAG":0,"BASE":18}
kanał 1 przekaźnik , kanał 2 czujnik na SW , kanał 3 czujnik na RX.
Jak chcesz coś zmienić to napisz bo ustawiłem to według własnego uznania.
dodatkowo w konsoli trzeba ustawić czas działania przekaźnika czyli wpisujesz PulseTime 10 i to jest podtrzymanie przez 1 sek . Chcesz dłużej to zmieniasz 10 na np 30 i jest 3 sek
Dziękuję za odpowiedź. Części nie rozumiem, ale mam nadzieję że mi wyjaśnisz.
Na początku chciałbym zaznaczyć, że sprzedający ostrzegał o niebezpieczeństwie, ale zasilanie mam 24V. Do tego allegrowicz zmienił na Tasmotę na moje życzenie. Standardowo sprzedaje z Suplą, do której dołącza pełną instrukcję. Także to moja wina, że chciałem Tasmotę, a nie umiem jej skonfigurować.
Pytanie zasadnicze: czy na standardowych parametrach Shelly1 powinno, to działać jeśli włączę i po 1 sekundzie wyłączę przełącznik z poziomu Tasmoty (przy rozwartych kontraktronach)? Bo jeśli powinno, to nie działa i problem leży gdzie indziej.
Podłączone mam jak w instrukcji (w załączniku), a przełączanie Tasmoty nie powoduje żadnej akcji.
Spróbuję po powrocie do domu zmienić szablon na Twój. Może zadziała.
PulseTime mam 10, bo tyle udało mi się znaleźć w internecie.
@fb_-konradskrodzki przy standardzie czyli jeden kanał i przełącznik powinno działać tak że zwarcie SW do masy aktywuje przekaźnik - rozwarcie dezaktywuje , oraz z poziomu tasmoty musi być możliwość załączenia i wyłączenia przekaźnika .
Interfejs wygląda wtedy tak
@fb_-konradskrodzki Jak wystarczy jeden czujnik to ok cieszę się że sam do tego doszedłeś , ja co prawda wolę przekaźnik wykonawczy na pierwszym kanale ale tak też będzie działać 🙂
Na ten moment połowa kontraktrona jest włączona jak na schemacie i leży pod obudową. Ta zewnętrzna połowa póki co nie jest zamontowana, bo jak je zbliżam to do bramy idzie impuls.
Wyobrażałem sobie, że zbliżenie kontraktronów nie powoduje impulsu, tylko zmienia stan przełącznika 2 z off na on i na tej podstawie widzę, że brama jest zamknięta.
Mam coś źle podpięte/ustawione czy źle sobie wyobrażałem?
Automatyzację będę robił w Home Assistant, więc wystarczy mi podgląd czy brama jest zamknięta - kontraktrony zbliżone.
@fb_-konradskrodzki może ustawiłeś tak że kontaktron aktywuje przekaźnik wykonawczy i dlatego . Generalnie działa to tak że przełącznik 1 steruje przekaźnikiem 1 , przełącznik 2 - przekaźnik 2 itd. dla Shelly ustawiam przekaźnik1 GPIO 4 impuls do bramy , przełącznik 2 GPIO 5 + przekaźnik 2 GPIO 12 czujnik
Z resztą sobie przetestuje 😉
Pytanie czy mam rację z kontraktronem?
Wyobrażałem sobie, że zbliżenie kontraktronów nie powoduje impulsu, tylko zmienia stan przełącznika 2 z off na on i na tej podstawie widzę, że brama jest zamknięta.
@fb_-konradskrodzki teraz dopiero zatrybiłem, że Ty masz tylko jeden czujnik , pisałeś w kontaktronach mając tak naprawdę jeden czujnik który składa się z dwóch części magnesu ( ta część bez kabelków) i częsci z kontaktronem czyli takiej rurki z dwoma blaszkami które pod wpływem silnego pola magnetycznego łączą się ze sobą . Działanie czujnika powinno być takie jak sobie wyobrażałeś , jednak jak źle przypisałeś przełącznik czujnika przypisując go do przekaźnika na GPIO 4, to wtedy każde zbliżenie i magnesu spowoduje załączenie przekaźnika czyli impuls do bramy.
jeden czujnik który składa się z dwóch części magnesu
dokładnie,
więc Przek1 zamiast w GPIO4 gdzie ma być? GPIO12?
@fb_-konradskrodzki przekaźnik 1 ma być na GPIO 4 , ale nie dodajesz mu przełącznika , natomiast przekaźnik 2 ustawiasz na dowolnym GPIO np 1, 3, 12, 14, i dodajesz mu przełącznik 2 na GPIO 5 . Wtedy czujnik podłączony do SW ( GPIO5) uruchomi wirtualny przekaźnik który niczego nie włącza a tylko wizualizuje stan czujnika
Metodą dedukcji oraz prób i błędów doszedłem do tego że przełącznik 2 to "Przel2n" (83) - jeśli dobrze pamiętam, bo musiałem już do biura jechać.
I przy takiej konfiguracji zmieniał się w Tasmocie stan z off na on przy złączeniu kontraktrona 😉
Także wygląda na to że wreszcie działa 😉 Jeszcze na spokojnie po południu zweryfikuję.
Dobrze pamiętasz , musi być przełącznik na GPIO 5 to ( 83 ) a tak to wygląda dla jednego czujnika
{"NAME":"Gate Shelly1","GPIO":[0,0,0,0,21,83,0,0,22,0,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":46}
Każda cyfra w ciągu zamkniętym nawiasami kwadratowymi odpowiada numerowi GPIO w panelu konfig tasmoty czyli pierwsze cztery zera to GPIO 0,1,2,3 , potem jest GPIO4 - ( 21 ) , GPIO5 - (83) , a na GPIO 14 (22) wirtualny przekaźnik.
Myślę że to pomoże w przyszłości przy innych modułach . Pozdrawiam
Każda cyfra w ciągu zamkniętym nawiasami kwadratowymi odpowiada numerowi GPIO w panelu konfig tasmoty
To wiem, aż takim amatorem nie jestem 😛
Chodziło mi że nie pamiętam, bo to zmieniałem na kolanie przy bramie na telefonie 😛
Podsumowanie:
Szablon:
{"NAME":"Shelly 1","GPIO":[0,0,0,22,21,83,0,0,0,0,0,0,0],"FLAG":0,"BASE":46}
Do tego w konsoli wpisałem:
PulseTime 10
i działa 😉
Dodał bym do tego BME 280 i wtedy byłby komplet. 🙂