Przeglądając internety natknąłem się na ciekawy projekt który może kogoś zainteresować (sam zdążyłem zainwestować w sonoff-y)
https://luani.de/projekte/esp8266-hvio/
nie znam niemieckiego ale translator pomaga 🙂
Co najważniejsze to mieści się w okrągłej puszce elektrycznej (oczywiście głęboka) i raczej głownie przeznaczone do sterowania światłem ze względu na zastosowane elementy ale za to 2 kanałowy. Udostępniony jest nawet plik do wydruku obudowy na drukarce 3D 🙂
ciekawe
z zdjęć zastanawiam sie, czy będzie wystarczająco dużo miejsca, żeby przekręcić kable.
zapewne kable pod kątem 90st trzeba przykręcić i cały włącznik butem do ściany wpychać żeby wszystko weszło 🙂
Na początek chciałem się przywitać.
Jestem na etapie projektowania płytek do puszek i stąd moje pytanie do Adriana czy dużo jest zachodu przerobienia softu aby można zastosować przekaźnik bistabilny (2 cewki jedna do załączania, druga do wyłączenia) ?
moglbys jakos narysowac co chcesz zrobic - jak podłaczyć?
Przekaźnik z dwoma cewkami, przyciśnięcie przycisku sw1 powoduje przełączenie styków które pozostają załączone nawet po puszczeniu przycisku. Do przełączenia w początkowy stan służy sw2. W standardowym przekaźniku cewka musi być cały czas zasilana a ten steruje się impulsami.
A gdzie chcesz podłączyć ESP ? I co ma robić ?
Potrzebuje aby sterowanie przekaźnika z esp zrobić na 2 gpio, np gpio 5 impuls do załączenia przekaźnika a gpio 4 impuls do wyłączenia.
Adrian kolega @lukas121 potrzebuje dwa GPIO działające tak jak do obsługi bramy jeden ON drugi OFF i pewnie przydały by się kolejne dwa GPIO działające jak przyciski do obsługi ręcznej z przycisków dzwonkowych .
Obrazowo z aplikacji załączamy GPIO 1 na 1 sek zmienia się stan styków na ON , GPIO 3 z apki zmienia stan styków na OFF , z przycisku dzwonkowego A - GPIO 14 uruchamia GPIO 1 , a Przycisk dzwonkowy B- GPIO 15 uruchamia GPIO 3 .
O ile dobrze zrozumiałem idee
O kolega @lukas121 mnie wyprzedził i napisał wcześniej 🙂
Dokładnie tak i zaleta takiego przekaźnika że nie pobiera cały czas prądu i się nie grzeje i mogą być załączone styki 24h. Takie rozwiązanie jest stosowane w dotykowych włącznikach Livolo.
to AFE w wersji T4 raczej powinien robić to co potrzebujesz - o ile dobrze rozumiem
- obsługuje do 5 przyciksów mono/bistabilnych, które mogą załączać do 4 przekaźników lub ustawiać do 4 dowolnych GPIO
- czas na jaki włączane są przekaźniki lub ustawiane GPIO ustawia się na zadany czas od 0,001 lub 0,01sek - nie mam jak sprawdzić bo siedzę nad Biebrzą, a nie w domu 😉
pozdrawiam
@adrian To miłego wypoczynku , nad Biebrzą , szczególnie w dolinie jest super
Wiem że jest taka możliwość, tylko pytanie czy po tym ustawionym czasie przekaźnika zmienia się stan w urządzeniu na off czy pozostaje on?. Miłego wypoczynku 🙂
Hej,
Witam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum. Bardzo ciekawe dyskusje!
Co do tematu modułu ESP8266 w puszce to swego czasu znalazłem inne bardzo podobne rozwiązanie:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16632310#16632310
Zakupiłem nawet kiedyś od autora tamtego wątku takie urządzenie ale nie miałem czasu sflashować tam EspEasy (z Supli nie korzystam)
Osobiście u siebie stosuję dwa alternatywne rozwiązania, które sprawdzają się świetnie
1. Sonoff touch wybebeszony ze szkiełka i sflashowany z EspEasy (załączam zdjęcia)
2. Sonoff basic wybebeszony z plastikowej obudowy, zaizolowany w miejscu ścieżek 230V i włożony do puszki - mieści się bez problemu
Witaj
Płytkę do supli widziałem, rozwiązanie uniwersalne do sterowania światłem lub roletami. Wszystko byłoby ok jak ktoś ma głębokie puszki. Ja na razie skupiłem się nad zaprojektowaniem elektroniki która zmieści się w standardowej puszce 60. Ma służyć tylko jak sonoff basic do załączania gniazdka wraz z odczytem napięcia, prądu oraz mocy zrealizowanym na HLW8012 lub CSE7759.