Dzień dobry,
położyłem w domu sporo kabli UTP aby w przyszłości nie mieć problemów z wielką ilością urządzeń bezprzewodowych, które komunikowałyby by się z np. Home Assistant. Teraz czytam rozwiązania podłączenia sensorów do HA na Rasbperry PI4 i widzę, że bezapelacyjnym zwycięzca jest ESP z anteną WiFi. Może ktoś zaproponować rozwiązanie równe proste i tanie, ale po kablu?
@pawell32 dzięki za przykład. Widzę, że cenowo trochę odbiega od ESP8266, ale nie jest tragicznie. Ma WiFi, którego nie będę używał więc może pobierać większy prąd. Widzę też takie układy jak ENC28J60, pozostaje tylko sposób aby pożenić je z Home Assistant.
@isom, dzięki za pomysł. Jakim protokołem spinać sensory do arduino (oczywiście po kablu)? TCP/IP czy moje jakieś CANy czy inne I2C? Na razie jako jednostkę nadrzędną myślałem użyć Home Assistant na RPI, ale może być inny komputer z Linuxem w przyszłości.
Ktoś może używa innych rozwiązań to chętnie poczytam.
Aktualnie jestem laikiem w tej sprawie. W przyszłości aby wysterować obornikami i zbierać dane z sensorów chciałem wykorzystać okablowanie UTP, które sumiennie kładłem jak sam robiłem elektrykę. Tak więc teraz ogólnikowo rozpoznaje temat jak najlepiej wykorzystać tą infrastrukturę.
Zapewne będzie to jakaś stacja z Home Assistant i Arduino jako rozszerzenie wejść wyjść. A jak u was jest to rozwiązane?
@gilange każdy wedle swoich możliwości. ja mam część odbiorników po wi-fi, kilka po zigbee, a reszta po LAN-ie. Nie położyłem UTP do punktów typu oświetlenie czy gniazda, ani innego przewodu dlatego tam są po wi-fi. Główne węzły po LAN-ie
Zależy jakie czujniki. Jak temperatury i wilgotności to można 1-wire. Ja mam akurat czujniki temperatury w całym domu na jednej magistrali 1-wire.
SHT30 po I2C. Jako pierwszy "projekt" chciałem zrobić najprostszą rzecz - esp8266 i sht30 skomunikować z home assistant na RPI4, ale jak widać w tym temacie
już na start mam problemy 🙂
Ma ktoś jakiś tutorial jak na krótko podłączyć SHT30 do RPI4 (np po GPIO). Sprawdziłbym jaka długość kabla jest w miarę bezpieczna do komunikacji bezpośrednio po I2C używając skrętki UTP.
SHT30 po I2C. Jako pierwszy "projekt" chciałem zrobić najprostszą rzecz - esp8266 i sht30 skomunikować z home assistant na RPI4, ale jak widać w tym temacie
to nietrudne
już na start mam problemy 🙂
szybko się poddajesz, wczytaj się we wszystkie porady jakie otrzymałeś. Nie wierzę, że coś jest nie tak z Wemos, sprawdziłbym na innym routerze, jeśli sprawdziłeś w innych warunkach tj. szyfrowanie, bez szyfrowania itp. To rozwiązanie jest wygodne, musisz jednak pamiętać, że najdogodniejszą opcją jest Esphome, przy Espeasy trzeba ręcznie konfigurować - zarówno moduł jak i HA by dane się w nim znalazły. Wgrywając Tasmota czy AFE intergracja jest znacznie łatwiejsza.
Fakt, że SHT30 obsługuje chyba tylko Espeasy
W tasmota, można skompilować własny soft i będzie obsługa tego czujnika. Kiedyś potrzebowałem i mam wersję 9.2 , trochę stara, ale to w niczym nie przeszkadza , tym bardziej na start. Jak bardzo potrzebna najnowsza to w wolnej chwili mogę skompilować. Wrzucam tu paczkę z tym firmware tak na zachętę 🙂