Sledze was co piszecie i fajnie cos poznac nowego. Nie jestem tak zaawansowany jak wy wiec wyjasnijcie mi do czego jest grafana i ten influx.
Moze za jakis czas tez bede mnial taka wiedze, wiec nie bede zadawal glupich pytan.
Ale jeszcze jedno ,pytanie mam do Adriana. Chce zeby sonof z ds18 b20 sterowal mi zaworem. Zawor ktorego uzywam dziala tak : ma trzy kabelki na 230v. Jeden to zero dwa pozostale to otworz-zamknij. Jezeli podam na otworz napiecie to wlaczany jest silnik w zaworze do momentu az sie otworzy i gdy zawor poczuje ze jest calkowicie otworzony to sie zatrzyma. I odwrotnie. Kiedy podam na zamknij , silnik w zaworze zacznie krecic silniczkiem az sie zamknie. Czas od momentu podania napiecia na otworz lub zamknij do spelnienia pelne otwarte lub pelne zamkniete to 13 sek. Gdy przerwie szybciej zasilanie jest problem bo zawor zatrzyma sie w polowie. Potrzebuje aby sonof dal mi zmiane temperatury do domoticza nie czesciej niz te 13 sekund. Robilem proby gdzie w afe ustawilem odczyty na 30 sek. I NIE zaznaczylem wysylaj dane gdy zmieni sie temperatura. Zmieniajac szybko temperature na czujniku. I nie wiem dlaczego czasami mi sonof sie przelaczy sie szybciej niz te 30 sek.
@krzysztofch influx to baza danych , do której możesz wysyłać odczyty z różnych czujników , grafana te dane obrazuje w postaci np wykresów , w domoticzu też masz wykresy ale po dobie dane się uśredniają a wykresy sie aktualizują co 5 minut, a w grafanie można to sobie dowolnie ustawić .
Jak nie potrzebujesz dokładnych a przy tym ładnych wykresów to nie musisz z tego korzystać
@krzysztofch - czesc, utworzyłem z Twojego pytania osobny temat, żeby nie mieszać już w poprzednim.
np. coś takiego. To m mój monitoring obciążenia serwera na którym "stoi" mi cała chałupa 😉
Co do Twojego zapytania o zawór to wrócę później.
pozdrawiam
Nie wiem kto był pierwszy ale jak coś to możesz mój wpis wywalić
Nie wiem kto był pierwszy ale jak coś to możesz mój wpis wywalić
@isom Ty byłeś 🙂 zmieniłem, żeby był logiczny sens 🙂
Dobra każdy z naszych wpisów cos wnosi 🙂 Dobrze że pytanie o sonoff skierowane jest do Ciebie Adrian bo ja nie badrzo wiem co autor miał na myśli
Jedno co mogę poradzić to ja bym sonoffa do zaworu od wody nie stosował , to powinien być moduł który będzie miał galwanicznie odseparowaną elektronikę od 230V a sonoff tego nie zapewnia
Wszystko to może się źle skończyć
Sorki ze wmieszalem temat do innego tematu. Dziekuje wam tez za wytlumaczenie na temat grafany i influxa. Sprobuje z tego skorzystac. Jak wszedlem na grafane to jest to trial 14 dniowy. Czy potem trzeba to oplacac i ile?
Isom co do polaczenia tego zaworu. Mowisz ze sonof jest zly bo nie zapewnia galwanicznej ochrony.
Zgadzam sie. Tylko ja jestem na etapie w porownaniu do was poczatkujacy jesli chodzi o te sterowania. Ja jestem tylko elektrykiem. I wiem jak zapewnic sobie bezpieczenstwo. Znam narazie tylko sonofy i na nich tak kombinuje az cos wyjdzie. Tam wczesniej mi podpowiadales za co ci dziekuje. W przyszlosci skorzystam z nowych pomyslow , np przewodowo
Ale. Wracajac do zaworow.
W piwnicy bede mnial glowna rure z woda , od niej odejscie na zawor reczny ( wrazie „W”) potem elektrozawor. Nad elektrozaworem bedzie gniazdo 230 v do ktorego bedzie podpiety sonof , a z sonofa do elektrozaworu. Od tego elektrozaworu bedzie podlaczona rura z woda na zewnatrz do ogrodka.
W ogrodku jak sie ktos pochlapie nic sie nie stanie bo tam nie ma pradu.
W piwnicy zapewnie sobie zeby nic sie nie lalo na zawor czy sonof. Pozatym wszystko bedzie uziemione.
W przyszlosci jak cos wymysle aby takie sterowanie bylo blisko kranika na zewnatrz to zgadzam sie z toba isom.
Na razie nie mam czasu na kombinowanie.
Dobra każdy z naszych wpisów cos wnosi 🙂
Dobrze że pytanie o sonoff skierowane jest do Ciebie Adrian bo ja nie badrzo wiem co autor miał na myśli
o co codzi?
Chce zeby przelanczanie zaworu nie odbywalo sie czesciej niz 15 sekund , bo tyle zawor potrzebuje czasu zeby przestawic sie z jednego stanu w drugi Gdy ten czas bedzie krotszy to zawor zatrzyma sie w polowie Uzywajac afe nastawilem jak wyzej wspomnialem. Teraz przekladajac czujnik ds18b20 szybko do szklanki z goraca woda i wyjmowalem. Czasami po 10 sekundach mi sie przelaczylo i zawor zatrzymal sie w polowie
Pomijając twoje pomysły z sonoffem , żeby zapewnić sobie ten 15 sekundowy czas użyj zdarzeń blockly w domoticz a jak będziesz chciał to zrobię poradnik jak to zrobić bezpiecznie na np wemosD1
Zrob poradnik jak nie mi ,to komus sie przyda.
„Pomijajac moje pomysly” nie opisuje wszystkiego. To i tak sterowane jest przez blocly gdzie tego nie wspominam.
Bo tylko znam blockly, Na dzien dzisiejszy. Chodzi mi czy tego nie zrobi afe. A oto moje blokly. Tez tymczasowe.
To narazie dziala. Probowalem wkladac ify w ify ale tak nie dziala.
To tylko doswiadczenia ,chce te blockly jeszcze rozbudowac
Pokrótce opiszę jak wykonałem to u siebie 🙂
Zawór główny kulowy (jak u ciebie) trzy przewody, sterowanie fazą podłączyłem pod Fibaro Rollershutter akurat z-wave był u mnie wcześniej i uważam to za pewne i stabilne rozwiązanie. Natomiast drugi elektrozawór elektromagnetyczny do podlewania ogrodu mam na Sonoff-je z wyprowadzonym przyciskiem i diodą sygnalizacyjną stan zaworu.
Napęd zaworu kulowego pracuje w zasadzie jak silnik rolety okiennej i jeżeli podasz fazę na oba przewody sterujące to spalisz silnik zaworu, dlatego trzeba stosować rozwiązania pewne żeby nie narobić sobie problemów.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to jeżeli chodzi o zawór elektromagnetyczny to nawet przy przebiciu część elektryczna jest plastikowa i nie ma styczności z wodą lub elementami metalowymi.
Zrobilem sobie problem , znalazlem przyczyne, i teraz sobie i wam odpowiadam. Adrian nie musisz mi juz udzielac odpowiedzi. Afe dziala ok.(chodzi o to ze zawor czasami rozlanczal mi sie wczesniej niz te 30 sek).
Sorki ze ta historia moze byc dla was nudna , bo ona was nie dotyczy
Robilem proby z domoticzem i blockly. Gdzie mialem podlaczone dwa sonofy z ds18b20.Dwa sonofy sa ustawione na odczyt co 30 sek. Obojetnie ktorym czujnikiem bym nie sterowal ,jednym z tych sonofow ,to to dziala ,tak jak sa nastawione w afe ,czasy wysylania zmiany temperatury ,czyli u mnie co 30 sek. I tak sie przelancza
Plus oczywiscie co Adrian wspominal , te 30 sek to jest po wyslaniu temperatury. Nie co 30 sek od momentu startu wysylania temperatury.
U mnie w domoticzu sam czas wysylania byl chyba znacznie dluzszy , tak mysle ,bo obserwujac wlaczenie zaworu fizycznie i potem pojawieniu sie zmiany stanu tego zaworu na domoticzu po okolo 5 do 10 sek pozniej, niz wlaczyl sie zawor. Tez zmiana temperatury na domoticzu ,tego ds18b20 zostala znieniona w takim samym czasie co stan zaworu , tzn po uplywie tych 5-10 sek. Praktycznie temperatura i stan zaworu zmienialy sie jednoczesnie.
Moze czas wysylania nie jest taki dlugi a czas reakcji samego domoticza? Moze tak, ale obserwujac domoticza z zegarkiem i fizyczne wlaczenie i wylaczenie zaworu , ktorego slysze i widze powinno byc co 30sek ,w moim przypadku. Ale tak nie bylo , poniewaz obserwujac z 20 cykli widzialem ze sie wlaczenia przesowaja. To znaczy nie zawsze na zegarku np 5 sekun po , tylko nastepne jest pozniej. Po paru cyklach widze wzrokowo ze sie przesowa czas. I sie wlanczaja 10 sek po. I tak dalej. Nie ma to takiego znaczenia dla mnie , ale sa te opoznienia.
Gdzie u mnie byl problem jezeli afe dziala ok?
Problem to zawor ,ktory potrzebuje czas na przelaczenie okolo 15 sek Dla mnie nie moze zmiana stanu sie odbyc czesciej niz 15 sek lub „jezyk” blockly, ktory z tym sobie nie poradzil. Nie wiem czy w innych jezykach programowania da sie to zegrac z tym zaworem, albo bede musial zmienic zawor z cewka.
Dlaczego taki problem z blokly?
Poniewaz tym zaworem sterowaly dwa ds18b20 Kazdy byl ustawiony na co 30 sek wysylanie temp. Ale te dwa czujniki nie dzialaja w tym samym czasie. Rozbiegaja sie. Po pewnym czasie dochodzi ze jeden czujnik chce wlanczyc zawor ( bo tak wynika z jego ustawienia) a drugi czujnik po 5 sek wysyla dane ,ze chce go rozlaczyc ( bo tak wynika z ustawienia tego drugiego) Domoticz z blokly to przetrawia , aktualizuje i zmienia stan na wylacz.
Probowalem tez to co isom proponowal. Dalem zasade w blockly np wlacz na 30 sek.Blocly wlancza je na 30 sek a drugi czujnik ds18b20 mowi mu „wylacz” i zasade 30 sek przerywa i wylancza.
Nie wiem czy inne jezyki programowania by sobie z tym zaworem poradzily?
Sory ze zamulalem troche.
„Napęd zaworu kulowego pracuje w zasadzie jak silnik rolety okiennej i jeżeli podasz fazę na oba przewody sterujące to spalisz silnik zaworu, dlatego trzeba stosować rozwiązania pewne żeby nie narobić sobie problemów.”
Odpowiadam
Jak masz ten zawor to wiesz jak on dziala?
Jak podasz na raz zasilanie na oba przewody to go nie spalisz, tylko ten zawor bedzie sie krecil wkolo.
Silniczek tam sie obraca tylko w jedna strone.
Napiecie podane na jeden przewod otwiera zawor az do momentu gdzie w srodku wylacznik poczuje ze jest otwarty i go zatrzymuje , pomimo dalej gdy jest przylozone napiecie do tego przewodu.
Podkaczenie napiecia do drugiego nie rozlanczajac pierwszego spowoduje ze silnik zacznie sie obracac w ta sama strone az do momentu gdy ten sam wylacznik go rozlaczy w pozycji zamknietej .
Podlaczenie do obu przewodow napiecia spowoduje ze przaktycznie wlycznik w srodku nie bierze udzialu a zawor bedzie sie krecil w kolko
Jak chcecie to moge go rozebrac i nagrac filmik jak on dziala
Nie będę się spierał mój ma dwa wyłączniki krańcowe na otwarcie i zamknięcie i wiem bo rozmawiałem z przedstawicielem producenta, że podanie zasilania na dwa przewodu spowoduje przegrzanie silnika a w efekcie jego spalenie
Ja mam takie skrzywienie zawodowe. Patrze na zawor i widze go, ale tez bardzo interesuje mnie jego budowa. Wiec po otrzymaniu zaworu z ali ekspres za 11£ Za nim go podlaczylem to go rozebralem ,jak jest zbudowany.
I moj dziala jak opisalem wyzej
jest na 230v
Twoj?
Po schemacie widze ze twoj silknik tez obraca sie tylko w jedna strone. Nie wiem na jakie napiecie jest twoj silnik.12v,24v? Ze schematu wynika ze na napiecie stale. Wiec ,zeby sie silnik obracal w druga strone to trzeba odwrocic polaryzacje. ( plus z minusem) a z twojego schematu wynika ze polaryzacje sie nie odwraca. Tylko przyklada sie plus raz do jednego, drugi raz do drugiego przewodu.
Wiec prawdopodobnie masz w srodku jeden przelacznik dzialajacy jako wylaczniki na oba stany
rozkrec i sprawdz
daj znac czy mnialem racje
Zeby sterowac silnikiem w jedna i druga stone to by musial byc uklad zbudowany. A mysle ze w tych tanich wylacznikach szli na prostote.
Np taki uklad na prad staly zasilany transformatorem i przez dwie diody. Zasilanie jednopolowkowe. Isom bardziej jest w tym obcykany. Jest elektonikiem
Jest to zawór od Polskiego producenta na 230 V akurat taki schemat miałem.
http://sklep.washservice.pl/zawor-kulowy-1-cala-nierdzewny-z-silownikiem-napedem-a80.html