@daro1003 słuchaj najpierw sprawdź co możesz na takim ekranie wyświetlić, to znaczy w zależności jaki system do automatyki używasz on ma swoje interfejsy graficzne. Ja używam openhab, a to co się wyświetla to oprogramowani HabPanel które działa z openHab
Ja u siebie pod HabPanel kupiłem pierwszą w życiu maline 4 na której w moim przypadku działa android, a nie linux
Najpierw sprawdź co mógłbyś wyświetlić np. standardowy panel Domoticz, jak będziesz wiedział to później do decyzji czy malina z linux czy cos innego
Jeśli chodzi o dziurę to wg mnie, najpierw panel trzeba kupić, żeby dopasować do niego dziurę. U mnie dziura rozmiarowo jak na cegłówkę.
@daro1003 Adrian ma rację - najpierw wybierz system do wizualizacji , sprawdź i dopiero wieszaj.
Jak masz płytę z gipsu to możesz zrobić wszystko po kilku latach , jak cegła to masz zapewniony mały remoncik w domu 🙂
Jak jesteś na etapie przed tynkami to masz jakieś 50% szans na to , że wybierzesz dobre miejsce na panel - życie weryfikuje nasze pomysły 🙂
W wyłącznikach świateł możesz zastosować niebieskie puszki do automatyki i w nich ukryć dodatkowe kable na przyszłość np. LAN, KNX etc.
Wtedy łatwiej Ci będzie powiesić coś obok i podkuć tylko parę centymetrów do puszki.
System napewno Smarticz i Domoticz raczej nic innego.
miejsca nam dwa upatrzone do jednego doprowadziłem dwa aroty 50 z rozdzielni do drugiego zrobię chyba to samo a w miejsce monitora zakuje puszki pod tynk wpuszczone elektroplasta No Pp/t8 156x196x70 wszystko się zmieści a monitor zakryje. Puszki zakuje głębiej aby tynk je pokrył skutecznie.
Ściany z pustak typu piana biały.
@daro1003 generalnie potrzebujesz maszynę z androidem , więc w najgorszym przypadku skrętka i zasilanie do tej prostokątnej puszki .
Przy domoticz masz opcję szybką bez pisania kodu - gotowiec
@daro1003 sugeruje pociągnąć skrętkę LAN - jak jest możliwość, a może nawet dwie. Jedna do Rpi potencjalnie nawet go zasilająca z PoE, druga potencjalnie do ekranu - też zasilająca go po LAN.
Widziałem ekrany, które mają już androida w sobie więc można jeszcze bardziej temat uprościć, ale są trochę głębsze i raczej drogawe
https://www.allnet-shop.de/ALLNET/Gebaeudeautomation/Touch-Displays/15-6-Displays/
Myślę że przy malinie za ekranem będzie więcej możliwości , chociażby https://raspberrytips.nl/hc-sr501-bewegingssensor-pir-raspberry-pi/
Czyli potrzebuję ekran no i malinkę - malinka nie koszty wielkie więc gra a zawsze się przyda dodatkowa malinka na testy chociażby.
Jaki system ładuję na malinę wtedy ? Raspbian i w przeglądarce grzebać w domoticzu czy inaczej ?
Jak na razie zima więc coś bym sobie poskładał na warsztacie jak się zrobi ciepło ruszam z robotami na budowie więc czasu nie będzie.
jak to przeglądarka będzie to możesz i linux lub android
- jeśli linux to szukałbym jeszcze jakiegoś oprogramowania, co mogłoby z niego zrobić kiosk - czyli działa jedna aplikacja (przeglądarka w trybie pełnoekranowym) z której nie można wyjść
- w androidzie chyba jest to wbudowane lub coś można doinstalować/odblokować
@daro1003 ładujesz androida i masz spokój . Jak chcesz szybko to instalujesz Homehabit i masz gotowy panel dowolnie konfigurowany , nie chcesz tej aplikacji to masz wbudowaną przeglądarkę i możesz się łączyć z domoticz - dashticz . Dashticz masz już zainstalowany i jak chcesz to już możesz zacząć go sobie modyfikować
Dashticz co to dokładnie jest ? Jakiś pulpit Domoticza ? Jak się do niego dostać ?
Wygrzebałem wyświetlacz LCD 7cali który kiedyś zakupiłem na ali i rzuciłem w kąt bo nie działał dotyk. Dziś go podłączyłem do smarticza i o dziwo dotyk na Samrticzu działa więc spoko. To moja stacja robocza:
@adrian mam pytanie odnośnie Twojego HabPanela , czy zanim zacząłeś rozmieszczać urządzenia to robiłeś jakiś szkic na papierze ? Skleciłem sobie stronę główną z takim prostym menu do szybkiego przejścia na wybraną stronę , zabiera trochę miejsca ale może być przydatne . Już trzecią wersję męczę i pewnie nie ostatnią . Muszę też zdobyć mniejszy ekran bo zrobię za bogato i wszytko będzie tak małe, że nawet moja żona małym palcem nie przełączy .
Wersja z dzisiejszego przedpołudnia jeszcze nie skończona wyszła mi tak
@isom 🤣 śmieje się bo mam takie same wyzwania
Są różne szkoły - u mnie w pracy są osoby, które są w stanie narysować fajne UI, ale ja nie potrafię 😀
W moim przypadku to jest przesuwanie klocków, poprawki, zmiany całkowicie koncepcji, itd - generalnie wiele godziny, żebym jakoś był zadowolony.
Dla przykładu ten ekran dla Radio, zajął mi całą sobotę. Na koniec hm... można pomyśleć ..... jak takie coś może zająć jeden dzień, ale to właśnie w tym problem.
Ja akurat lubię prostotę - i naćpane mi przeszkadza. Wiec taki ekranik - wiele razy poprawiany, zmieniane koncepcje, rozmiary czcionek, loga itd - zajęło mi właśnie dzień
To co zrobiłeś, podoba mi się. Jest stonowane, nie wali po oczach, nie ma jakiś pstrokatego tła.
Gdyż ponieważ jestem ślepy, ja rozważyłbym co z tego wyciąć jeszcze i przenieść na bardziej szczegółowe ekrany. Pytanie co potrzebujesz mieć najczęściej pod ręką, albo dla kogo będzie ten Panel. Wydaje mi się, że druga połówka (żona) jest dobrym testerem, np. czy potrzebujesz tam Malinę i te dane o serwerze?
Ja przykładowo mam ekran z danymi o serwerze w 100% na innym ekranie - na "stronie domowej" już nie mam nic. I stwierdziłem, że podlinkuje sobie dashboard Grafany w Panel. Całośc jest dostępna jest z menu. Mam bardzo dużo informacji na nim, jest gęsto, ale doszedłem do takiego czegoś co mi już odpowiada.
Pokazuj co tam zrobisz - będę łapał inspiracje 😋
Ale macie to wypas ogarnięte.
Czytałem na jakimś blogu pewną instrukcje do tego i próbowałem całą niedzielę to strybić ale . . .
@daro1003 jak kopiujesz z blogu Cezar to sobie daruj bo z tego nie wiele działa i tylko się zniechęcisz . Zacznij od podstaw - dokumentacja . Można w chrom użyć translatora jak nie ogarniasz po angielsku.
@isom No właśnie z tego blogu próbowałem ale ... słabo wiadomo trzeba czasu do tego żeby to pojąć. Ogólnie wszystko się robi w tym pliku CONFIG.js i nigdzie indziej ?
@daro1003 w CONFIG.js i custom.css , podstawowa konfiguracja w CONFIG.js, a dopieszczanie, stylizacja - kolory ikon , wielkość trzcionek w custom.css.
Jak zatrybisz zasadę budowy to potem idzie łatwo . Konfiguracja składa się z czterech części .Pierwsza część służy do konfiguracji wszelkiego rodzaju globalnych ustawień Dashticza i To jest na samym początku , tam gdzie ustawiałeś adres IP.
Druga część służy do definiowania wszystkich bloków. To są wszystkie klocki , które chcesz umieścić na pulpicie
W trzeciej części definiujesz kolumny i umieszczasz w nich bloki , a na końcu zostaje ustalenie ile ma być stron i dodanie do każdej strony wybrane kolumny.
Zacznij od wyczyszczenia pulpitu do zera i dodaj jeden blok , w jednej kolumnie a potem dodaj tą kolumnę do jednej strony , którą już masz
Dopisanie do podstawowej konfiguracji
config['use_favorites'] = 0; //OFF ulubione config['auto_positioning'] = 0; // OFF auto pozycjonowanie
wyczyści ekran , a dodanie tego co poniżej po zmianie "idx" na prawdziwy idx twojego przełącznika doda go na pulpit
//Definicje bloków blocks = {} blocks[idx] = { width: 6 } //Definicje kolumn columns[1] = { blocks : [idx], width: 12 } //Definicje ekranów - stron screens = {} screens[1] = { columns: [1] }
Będzie brzydko bo przycisk zajmie połowę ekranu , ale wystrczy zmienić width: 6 na width: 2 i zobaczysz zmianę
@isom podziękował za wszystkie wskazówki. Wyczyszczenie pulpitu do zera wiem jak.
Zadowolony już byłem jak udało mi się usunąć pi-monitor i usunąć sekundy zegara bo na 7calach obcina trochę.
Muszę zamówić ekran i tworzyć docelowo na 15calach bo na razie mam 7cali.
Na chwile obecną potrzebuje sterowanie oświetlenie z telefonu - a to mam zrealizowane rolety z apki Schelly na Domoticzu rolety - słabo to wygląda lub ja nie umiem ustawić gdybyś chciał sprawdzić mogę i wysłać - wypożyczyć Schelly 2,5 na testy bo mam wolne.
@daro1003 jak nie zaczniesz od początku, to wszystko się będzie rozjeżdżać i nie dojdziesz do ładu . Zamiast usuwać sekundy wystarczy zmniejszyć szerokość bloku , ale do tego trzeba dojść . Co do shelly to nie w tym temacie i nie potrzebuję bo mam a w domoticz tak to wygląda