Dzisiaj wgrałem AFE Firmware T4 do niskonapięciowego GeekCreit cztero-przekaźnikowego. GeekCreit 4CH 5-32V to "brat, ale nie bliźniak" Sonoff'a 4CH Pro. Można nim sterować bezprzewodowo podpięte do niego 4 dowolne urządzenia.
Oryginalnie ma wgrany EweLink, więc kontroluje się nim tą samą aplikacją co Sonoff'y. 'Koszt tego urządzenia to ok $16
Urządzenie musi być zasilanie napięciem stałym lub zmiennym w zakresie od 7 do 32V lub bezpośrednio z ładowarki USB. Przekaźniki zamontowane są 10A, pracują w trybie NO lub NC
GeekCreit ma dodatkowe funkcje: tzw inching i self-locking - szczerze, to nie wnikałem, jak działa, ale tutaj można obejrzeć to w akcji.
Wgrywanie AFE Firmware.
W GeekCreit jest chip WiFi ESP8285, więc trzeba do niego wgrać wersję pod ten chip.
Wgrywanie AFE jest dość męczące, bo trzeba wlutować się do ESP8285. W porównaniu z Sonoff'em 4CH, GeekCreit nie wystawia pin'ów, żeby w łatwy sposób podmienić firmware.
Przekaźniki są na tych samych GPIO, co w Sonoff 4CH, natomiast przycisk po prawej stronie jest na GPIO14. Do urządzenia nie można podpiąć, jak w przypadku np. Sonoff'a 4CH, dodatkowych przycisków lub czujników, chyba że wlutuje się je bezpośrednio do ESP8285.
Te cztery kolorowe kabelki zostały wlutowane, żeby wgrać firmware.
- czerwony: GND
- niebieski: RX
- żółty: TX
- zielony: 3.3V
Urządzenie przed wgraniem firmware trzeba wprowadzić w tryb flash'owania zwierając GPIO-0 z GND.
- GPIO-0 to drugi pin od góry po lewej stronie chip'a
Zdjęcie poniżej pokazuje kluczowe piny ESP8285 z punktu widzenia wgrywania firmware.
AFE Firmware T4 jest praktycznie gotowy po wgraniu firmware. Jedynie co trzeba zrobić to zmienić ilość przycisków z 4 na jeden oraz ustawić GPIO tego jednego przycisku na 14.
Jeśli przekaźniki zachowują się dość dziwnie, to jest to spowodowane włączoną na poziomie urządzenia jedną z funkcji, np. self-locking. Należy wtedy zmienić tryb działania urządzenia wciskając ten przycisk znajdujący się obok gniazdka USB tyle razy, aż urządzenie rozpocznie działać, jak należy.
Dziękuję p. Stefanowi z Łodzi za użyczenie sprzętu.
Dzięki za wszelkie informację.
Szkoda, że flashowanie utrudnione. Sprzęt by się świetnie nadał jako sterowanie do elektrozaworów 24V np do podlewania trawnika.
Niestety w sonoff 4ch minimalne napięcie jest za wysokie do tego celu.
Jeśli byś chciał odsprzedać wersję z wgranym firmware to jestem chętny. Nie mam lupki i obawiam się lutowania do ESP.
Nie posiadam takiego na sprzedaż, ale jak będziesz chciał to możesz kupić na mój adres. Wgram i odeślę na Twój adres (po starej znajomości) 😉
Dzięki za dobre chęci!
Gdzie kupowałeś? Możesz podać link? Przekopałem już Ali i Gear bez efektu.
Ja nie mam własnego. Tego dostałem na chwilę na testy od jednej osoby.
Tutaj jest link gdzie można kupić.
Zamówiłem teraz w chinach tego 4CH Pro na testy z AFE, jeśli będzie działać - a wydaje mi się, że nie powinno być problemów, to sugerowałbym Ci wydać parę złoty więcej i kupić 4CH Pro. On też może być zasilany 5-24V. Wydaje mi się, że lepsza konstrukcja niż ten GeekCreit
Dzięki za info. Nie wiedziałem że wersja pro może być zasilana niższym napięciem.
Witam.
Mam inną wersje podobnego ustrojstwa, nazywa się to w sklepach: Sonoff 4CH DC 5-32V Sterownik Wifi beznapięciowy
Wygląda podobnie do opisywanego GeekCreit. Róznica, ma dodatkowo cztery przyciski. Kontroler sterujący, a nawet dwa, jest ten sam:
PSF-B04 wewnątrz kryje się ESP8285 oraz drugi kontrolerek to klon Intela8051.
On to właśnie odpowiada za modyfikację działania przekaźników. Jak komuś przeszkadza, można go wylutować. Jest gdzieś w necie opis jak to zrobić, chyba na forum supli.
Rozkład połączeń jest 100% zgodny z Sonoff 4ch - sprawdziłem.
PS. niestety, też trzeba wlutować kabelki bezpośrednio do pinów modułu PSF-B04, tak jak opisał Adrian w poradniku.
Ja wlutowałem tylko dwa: UART TX i RX, masę podpiąłem krokodylkiem do masy gniazda usb, a i zasilenie podałem przez usb.
Jeszcze się zastanawiam...
Podając zasilanie przez usb z komputera, do którego jest podpięty programator pewnie nie będzie wymagał nawet podpięcia masy.
Nie sprawdzałem, nie przyszło mi to do głowy podczas programowania.