Witam
Kupiłem po taniości gniazdko inteligentne na aliexpress:
Z myślą że może jakoś uda się załadować Tasmote i mieć pomiary jak z gniazdka SP111 rozebrałem je więc i wylutowałem małą płytkę z ESP odpowiadającą za sterowanie gniazdkiem:
Z tego co widzę jest punkt lutowniczy odpowiadający za zasilanie VCC oraz GND za masę. RX1 i TX1 czy przez nie załaduję tasmotę ? I teraz najważniejsze jak wprowadzić moduł w tryb flash ? Myślałem że guziczek na obudowie jako jedyny podłączony jest do GPIO0 ale niestety po scieżkach wyśledziłem że jest do zacisku opisanego jako TX1 no i zgłupiałem więc pytam was kolegów z większą wiedzą.
Z tego co widzę jest punkt lutowniczy odpowiadający za zasilanie VCC oraz GND za masę. RX1 i TX1 czy przez nie załaduję tasmotę ?
Tasmoty w żadnym wypadku do tego nie załadujesz. Nie zwróciłeś uwagi, że jest to popularny chip BK7231N, a nie ESP8266 ?
Jak już to tak rozbabrałeś to możesz się pobawić z https://github.com/openshwprojects/OpenBK7231T_App
Więcej nie pomogę, TUYA jest specyficzna i samo wgrywanie nie zawsze się udaje
Dzięki za odp to popłynąłem z tym lepiej było kupić PZEM i ogarnął by jeden kanał.
Te gniazdka dobrze przyjmują esphome albo openBK przez tuyacloudcutter bez rozbierania . Sam mam juz ich z 5 i poszly od strzala
Można gdzieś zobaczyć jak to zrobić ?
Co chesz zrobić z tą informacją ? ESPHome działa tylko z HA , openBK chyba też, na bank tylko mqtt. Masz wylutowany ten BK7231N, poszukaj odpowiednika ESP8266 i wgrasz tasmotę
Wpisz sobie tuyacloudcutter i bd miał wszystko co potrzebujesz. Jeśli chodzi o współpracę to tak ja isom napisał raczej HA. Ktoś kiedyś próbował soft esphome wrzucić do Domoticza, ale nie wiem z jakim rezultatem
poszukaj odpowiednika ESP8266 i wgrasz tasmotę
To by było najlepsze rozwiązanie jak by się udało taką płyteczkę znajść i wlutować.
W necie jest tez opis jak ktos zastępował moduł bk7231n modulem esp01
Można gdzieś zobaczyć jak to zrobić ?
Co chesz zrobić z tą informacją ? ESPHome działa tylko z HA , openBK chyba też, na bank tylko mqtt. Masz wylutowany ten BK7231N, poszukaj odpowiednika ESP8266 i wgrasz tasmotę
Nie no ESPHome można tak zaprogramować ,żeby wysyłał i odbierał dane po MQTT ,więc to już się da zintegrować ze wszystkim.
A MQTT to nie jedyny sposób.
@mig41 masz lutownice, nie wiem ile masz miejszca, ja podmieniłbym to na esp01.
jest jeszcze dostępny WT32C3-01N, piszą że zamienny, ja jesdnak nie sprawdzałem czy zgadzają się wyprowadzenia.
Tylko ,że jak już mamy takie gniazdko , to może można je wykorzystać , a pieniądze przeznaczyć na następne. No ale jak kto woli.
@mig41 nie rozumiem. Ja proponuje podmienić obecny chip na esp01 jeśli nie uda się go przystosować
No tak, a mi chodzi o to , że jeśli da się go przystosować ( nawet przy pomocy ESPHome ) , to po co podmieniać czip.
Mam na stanie ESP01 oraz mam wolne płytki ESP8266 12F.
jeśli chodzi o podłączenie zasilanie wiadomo VCC i GND ale dalej już nie za bardzo wiem które GPIO ESP podłączyć pod które oznaczenia na płytce gniazdka.
nie za bardzo wiem które GPIO ESP podłączyć pod które oznaczenia na płytce gniazdka.
A kto ma to niby wiedzieć? Nic nie napisałeś na temat modelu tego gniazdka. Jeśli jest z pomiarem to ESP01 pewnie będzie do bani, bo zbraknie GPIO , jeśli wstawisz ESP8266 12F to pewnie trzeba dołożyć rezystory żeby działało.
Jak nie wiesz co robić, to daruj sobie ten temat, chcesz próbować zobacz np to https://www.huizebruin.nl/elektronica/handleidingen/lsc-stopcontact-ombouwen-met-een-esp12/
W komentarzach pod tym opisem jeden kolega sobie dobrał zestaw GPIO do obsługi przekaźnika, przycisku, led i pomiaru. Jak sprawdzisz jaki masz układ pomiarowy, to może będzie podobnie.
Oczywiście dobór GPIO nie jest krytyczny, to ty decydujesz na którym GPIO ma być np przekaźnik.
Dzięki @isom za dobry artykuł.
Co do guzika i LEDa to po ścieżkach z miernikiem można łatwo wyczaić zostaje podłączenie pomiaru.
klika zdjęć:
Układ pomiarowy to BL0937.
Według mnie na płytce piny odpowiadające:
1. VCC
2. GND
3. Przycisk
4. Do BL0937
5. Przekaźnik
6. Do BL0937
7. Do BL0937
8. Dioda
5. Przekaznik
Oznaczenia:
Opis z komentarza i kilka pytań:
GPIO0 = przycisk 1
GPIO2 = LedLink_i - za co odpowiada ??
GPIO12 = przekaźnik 1
GPIO13 = dioda 1 - dioda led wskazująca stan urządzenia ??
Rozumiem że to piny do układu BL0937
GPIO14 = BL0937 CF
GPIO15 = HLWBL CF1
GPIO16 = HLWBL SEL_i
No i udało się gniazdko działa, została kalibracja wskazań. Użyłem ESP 12F z tym że raczej ciężko go upchać w obudowie w tym przypadku jest on na zewnątrz.
A wszystko rozjaśniło mi to:
W sumie to wszystko się składa do tego aby odszukać ścieżki od odpowiednich pinów i podłączyć je do GPIO jak ustawione jest w szablonie Gosund SP1 V23
Na przyszłość,
odpowiednikiem dla WB2S, CB2S (chip BEKEN - BK7231T, BK7231N) jest ESP-02S, TYWE2S z chipem ESP8285 (2 wersje chipu /wersja H16 - 2MB pamięci), piny modułu są zgodne, różnice w nazwach pinów. Dostępny w Polsce i na Ali...
Na forum wstawiłem informację z odnośnikami do openbeken / openshwprojects - oprogramowanie podobne do Tasmoty dla chipów BEKEN.
https://www.smartnydom.pl/forum/inne/oprogramowanie-do-chipow-beken/#post-28753