Cześć,
Ostatnio jedną błędną komendą usunąłem sobie chyba folder /usr/bin/python3 przez co nie wykonują mi się różne inne operacje np. apt-get upgrade. Nie umiem tego naprawić, chociaż wszystko czego potrzebuję jak i sam Domoticz nadal śmiga. Tak czy siak chyba postawię to po raz kolejny i pomyślałem, że tym razem już porządnie na dysku SSD.
Nie znalazłem na forum konkretów a znam się na tym średnio, więc żeby nie kupować w ciemno zapytam jaki dysk SSD najlepiej kupić.
- Domyślam się, że ma być niedużej pojemności, ale czy 16 GB czy 120 GB?
- Gdzieś krążyły plotki, że 2,5", ale czy rozmiar fizyczny ma znaczenie?
- Pobór mocy też chyba istoty.
- Ale najważniejsza trwałość przy rozsądnej cenie.
Do tego jakaś przejściówka np. SATA-USB, tak? Jak długa może/powinna być ta przejściówka? I czy taki dysk się bardzo grzeje i czy potrzebuje jakiś specjalnych warunków pracy. Jest to dla mnie o tyle istotne, że muszę zaplanować gdzie umieszczę ten dysk. Najwygodniej byłoby mi dać z 1m przejściówki i położyć go na strychu (tam zakres temperatur pewnie -10 / + 30), lub pod wełną na suficie za karton gipsem (tam temp pokojowa o ile sam dysk nie odda zbyt duży ciepła). Ale jeśli przejściówka musi być jak najkrótsza, to poradzę sobie umieszczając go gdzieś w puszcze w ścianie, bo w obudowie w której obecnie mam Raspberry raczej nie da rady.
Jak zawsze z góry dziękuję za rady.
adapter: https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-usb-3-0-sata-2-5-dysk-hdd-7526667641
a dysk najtańsze ssd 120gb w zupełnosci ci wystarczy
https://www.x-kom.pl/p/381508-dysk-ssd-patriot-120gb-25-sata-ssd-burst.html?partnerid=100859737&sm12=NTI=&ts=1604507815&token=efb0cfd4c1d74187e44496c5f69f40d6&75
czy
Co do dysków to zgadzam się z @maras , ale do RPI4 adapter chyba lepszy będzie taki https://www.morele.net/kieszen-axagon-adapter-sata-na-usb-3-0-czarny-adsa-fp2-939508/
Nie wiele droższy a parametry dużo lepsze
Można podłączyć przez przedłużacz usb dobrej jakości i do 2 m bez problemu da radę
Cześć, Co do dysku się zgadzam z @maras - używam akurat tego 120GB PNY z linku oraz wersji 240GB też PNY - bez problemów. PNY 120GB po ponad 12 miesiącach non-stop na Pi4 z dużą liczbą zapisów (testowy sprzęt dla innych projektów) ma nadal świetne wartości testów.
Co do przejściówki - tutaj jest sporo wątków w necie - jedne działają OK a inne nie. Nie podpowiem nic o przejściówce @isom ale juz kilka razy gdzieś na forum podawałem stronę na której można sprawdzić działanie adapterów - LINK- co nie oznacza że inne nie chodzą, ale te z listy chodzą - mam kilka adapterów StarTech i bez problemu.
Dzięki za porady!
Wczoraj zamówiłem ten dysk Patriot 120GB 2,5" SATA SSD BURST oraz przejściówkę poleconą przez Isom - Axagon. Do tego taki przedłużacz USB. Jak dotrą to podejdę do tematu.
Jeden z tych sprawdzonych adapterów (albo bliźniaczo podobny) kosztuje jedyne 15zł na allegro, więc uważam, że ten ponad 2x droższy powinien być petardą 😉
@bartolomeo pewnie racja, nie mam porównania więc nie powiem czy StarTech to petarda czy zwykły kapiszon 🙂 ale jak mawiają "skoro nie widać różnicy"... daj znać jak poszło i jak działa ten co zamówiłeś - przyda się info, bo zainteresowanie dyskami SSD na forum coraz większe odkąd na Pi4 chodzi "prosto z pudełka"
Hej, dopiero dziś podszedłem do tego tematu. Generalnie hardware chyba śmiga (aczkolwiek miałem problem z wgraniem obrazu na tej 1,5 metrowej przedłużce - kończyło się przerwaniem procesu - na samym adapterze problemu z wgraniem nie było).
Tylko i tak nie chce mi się uruchomić nic z tego dysku... Czy SSD działa na RPI 4B+ "out of the box", czy muszę coś konfigurować wcześniej na Raspberry? Próbowałem różnych opisów znalezionych w sieci, ale większości przejść nie mogę ze względu na wspomniany w pierwszym poście błąd typu:
E: Podproces /usr/bin/apt-listchanges --apt || test $? -lt 10 zwrócił kod błędu (1)
E: Failure running script /usr/bin/apt-listchanges --apt || test $? -lt 10
Podpowiedzcie proszę jakie kroki wykonać lub co sprawdzić, żebym nie błądził jak dziecko we mgle.
Z tego korzystałeś?
@steel_rat. Tak, m.in. z tego, ale nie mogłem przejść przez wadę na systemie. Wgrałem zatem teraz czysty obraz na kartę SD, zrobiłem upgrade wg. instrukcji z załącznika (trochę różni się menu w raspi-config), wyjąłem kartę, podłączyłem dysk (nadal bez przedłużacza dla pewności) i nic... Nie wstaje - nie wykrywa....
Nie napisałeś skopiowałeś dane z kart sd na ssd? Ja wczoraj na, co prawda RP2, przenosiłem dane z sd na ssd. I wszystko działa. Co prawda RP2 wymaga kardy do startu ale dało radę.
Na dysku SSD był nowy czysty obraz pobrany ze smarticz.eu bo taki był zamysł by postawić system od nowa. Po napisaniu posta kombinowałem dalej i zgrałem w końcu stary obraz z karty, wgrałem na dysk, ale to chyba bez znaczenia, bo w końcu zacząłem kombinować ze zmianą gniazda USB i to pomogło... Zbootowało.
Czy to normalne? Trochę mi to nie pasuje, ze względu na przygotowane w obudowie otwory pod antenę od cc2531, ale to obejdę...
Edit: Po kilku kolejnych próbach nadal nie mogę uruchomić czystego obrazu z ssd. Działa tylko ten stary obraz zgrany z karty. O co kurde chodzi? Nie powinienem chyba mieszać, bo wątek o sprzęcie, ale nie wiem czy zakładać nowy temat.
Widziałeś ten temat ? https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz-obraz-dla-linux/smarticz-2020-2-najnowszy-raspberry-os-usb-boot-na-rpi-4b/#post-16421
Hej, nie widziałem wcześniej. Generalnie zakończyłem działania z sukcesem. Robiłem trochę na czuja sprawdzając po kolei każdą możliwą konfigurację i w końcu poszło. Przygotowałem wszystko od podstaw na karcie SD i dopiero wtedy jak miałem w pełni działający system to sobie go sklonowałem na dysk SSD. Działa na adapterze i przedłużaczu USB 1,5m, które wspominałem we wcześniejszym poście. Różnica w działaniu jest odczuwalna! Dzięki za porady wszystkim.