gdy jest odpowiednio mokro, cos takiego czujnik deszczu zmienia stan NO/NC..., btw zastanawiam sie czy nie mozna tego podlewania uproscic, zwykla belka do ogrzewania podlogowego, zawory na kazde odejscie, silowniki termoelektryczne i do kazdego po np. SonOff Mini aby mozna bylo tez manualnie dany obieg sobie wlaczyc...
Jeśli już, to taki czujnik deszczu na dnie dużego, płaskiego, otwartego naczynia. Będzie trzeba "skalibrować dobierając odpowiednie naczynie, aby "bezwładność" w powrocie do stanu "jest sucho" pozwalała na stosowne opóźnienie, tzn. naczynie wysycha do dna w np. 3 dni po dużym deszczu lub 6h po krótkim. Sam czujnik nie powie ile faktycznie napadało.
czujnik cos tam powie, one dzialaja na zasadzie puchniecia higroskopijnych dyskow (ile te dyski "napija sie wody", tak mocno zwiekszaja swoja obietosc), i pozniej dluzej wysychaja, zmiejszajac objetosc do zmiany stanu NO/NC
@mirmil99 wykorzystanie belki od podłogówki to średni pomysł , bo nie dość że niewiele uprości to ograniczy mocno przepływy i wydajny zraszacz będzie kapał zamiast zraszać w promieniu kilku metrów.
@Krzysztofch nie da się przewidzieć w 100% opadów , ale to nie jest wielki problem jak podlejesz nad ranem a za kilka godzin spadnie deszcz . Gorzej jak nie podlejesz i deszcz nie spadnie . ja u siebie sprawdzam wilgotność , temp i ciśnienie ( BME280) , oraz zwykłym czujnikiem z dyskami higroskopijnymi ograniczam podlewanie. Po dużym deszczu dyski wysychają dłużej i dłużej utrzymuje się większa wilgotność powietrza. Tyle mi wystarczy żeby mieć w miarę przyzwoity trawnik
no wlasnie chetnie bym to przetestowal, przeciez w trakcie podlewania czynny bylby zawsze tylko jeden obieg...
Dzieki wszystkim za odp. Isom wiem ze trudno przewidziec. A mieszkam w takim terenie ze czesto przepowiedziana pogoda dla mojego miejsca pokazuje deszcz i on np pada 500 m od mojego domu a u nas sucho jak pieprz. Albo odwrotnie. Te obserwacje mojego uksztaltowanego terenu obserwuje od przynajmniej 20 lat. Mieszkam blisko gor. I jakos tak te chmury deszczowe sie przesowaja. Jedynym rozwiazaniem mysle to obserwowanie temp, wilg baro jak radzi isom lub wirtualny wlacznik odwolujacy podlewanie. Ale z tym wlacznikiem jest problem bo nie mieszkam tam gdzie mam to podlaczone. I tez mysle ze na dluzsza mete to pilnowanie bedzie uciazliwe. Albo.
Trzeba sie pogodzic , podleje sie choc deszcz bedzie padal. A chodzilo mi o oszczednosc wody.
A mam jeszcze pytanie nie zwiazane z podlewaniem. Ale dotyczace warunkow pogodowych. Jak przewidziec burze. Zeby chronic sprzet i sie sam mogl wylaczyc. Jest jakies rozwiazanie czy tak samo jak z podlewaniem. Dlaczego o to pytam. W miejscu w ktorym mam ten system nie mieszkam. Jak widze na internecie burze to wylanczalem sprzet , a jak bylem na urlopie to kilka dni pokazywalo burze a ich nawet nie bylo w okolicy. Gdy bym nie byl w tym miejscu co jest sprzet to bym o tym nie wiedzial.
A gdybym umiescil mikrofon skierowany do gory i sila natezenia plus czujnik opadow. Czy to za pozno zadziala i nie warte tej zabawy.
Sory ze znienilem temat ale mysle ze za wieke nie bedziemy dyskutowac o tym.
Witam, jeżeli chodzi o wykrywanie burzy to MA5532-AE na AS3935 lub prostszy DFRobot SEN0290 pierwszy wykrywa odległość i energię wyładowania zasięg 40 km. Co do podlewania na podstawie prognozy całkiem sprawdza się OpenWeatherMap używam aktualnej za 3h i za 6h ustawiam progi powyżej ilu mm opadów deszczu ma nie podlewać i nawet się sprawdza :). Stacje meteo są dość gęsto więc znajdziesz coś blisko siebie z miarodajna prognozą. Do tego czujnik temp na zewnątrz przydaje się wiosną by przy niskich temp z rana nie podlewać i informacja o sile wiatru, też próg ustawiony by przy zbyt silnym wietrze nie podlewać. Poniżej jak mniej więcej to wygląda nie zaimplementowałem jeszcze wszystkich funkcji na razie podstawa 🙂
Edit:
Jeżeli chcesz się bawić w czujni deszczu to najlepiej miernik opadów taki lejek na dole "huśtawka" która generuje impulsy wtedy masz dokładne dane ile mm deszczu spadło.
Alien dzieki z tym czujnikiem burz. Dobry trop mi dales. Choc pamietam ze dawno juz trafilem na niego ale zapomnialem.
No i ciekawie masz to w swoim rozwiazaniu z podlewaniem.
ja u siebie sprawdzam wilgotność , temp i ciśnienie ( BME280) , oraz zwykłym czujnikiem z dyskami higroskopijnymi ograniczam podlewanie. Po dużym deszczu dyski wysychają dłużej i dłużej utrzymuje się większa wilgotność powietrza. Tyle mi wystarczy żeby mieć w miarę przyzwoity trawnik
Automatyzuję moje zraszanie. Podpowiedzcie proszę tylko jeszcze jaki konkretnie transformator zastosować do zaworów RainBird HV? Tak żeby nie wydać milionów monet. Mam tylko jakiś o prądzie 100mA i wydaje mi się, że on ich nie otworzy skoro:
- Maksymalny prąd rozruchu: 0,250 A przy 60 Hz
- Prąd pracy: 0,143 A przy 60 Hz
Spróbowałem na sekundkę na sucho - zawór się raczej otwiera, ale dziwnie głośno buczy, więc chyba muszę coś innego dobrać (chyba, że to normalne?). Dzięki za poradę.
zalecam jeszcze spróbować z kondensatorem 2000uF 50V na zasilaniu równolegle zgodnie z polaryzacją
@kpisiek o jakiej polaryzacji myślisz ? Przecież trafo daje AC na wyjściu , zresztą nawet gdyby było to możliwe to ile takie za słabe tarfo pociągnie ?
@bartolomeo nie wiem ile tych elektrozaworów planujesz ale taki transformator powinien ogarnąć nawet cztery razem załączone
https://allegro.pl/oferta/transformator-dzwonkowy-12v-24v-evobt24-1-8917749658
proszę wybaczyć, gdzieś umknęło mi VAC
Mam trzy sztuki elektrozaworów, ale jeden na raz mi wystarczy otwierać, co w sumie dziś zrobiłem już "na mokro" tym moim małym transformatorem. Woda niby szła, ale rozumiem, że mimo wszystko lepiej coś mocniejszego od razu wstawić...?
@matulekpl Cześć, trochę odświeżę temat. Mam podobny zestaw, ale z 6 elektozaworami (3 obwody będą włączane jednocześnie) pytanie mam takie:
- czy czujnik deszczu podłączony w ten sposób co na schemacie zdaje egzamin?
- jak duży masz zasilacz na szynie DIN.
Z góry dzięki za odpowiedź
hej, ja nie korzystam z czujnika deszczu. To @isom korzysta. A co do Zasilacza to wrzuciłem wyżej zdjęcie jaki sprzęt mam. model PSS 30 24VAC
apropo @isom : masz jakiś pomysł jak dodać jeszcze jeden niezależny obwód? Bo dla jednego obwodu kupować 4ch pro to trochę przegięcie, a zwykły Sonoff SV dla 24V jest na DC, a mój zasilacz daje 24V ale AC?
@matulekpl Jak chcesz sonoff SV to wystarczy dołożyć mostek prostowniczy + duży kondensator elektrolityczny np 470 mikro F i będziesz miał 24DC , ale ja bym kupił Shelly1 i masz moduł w obudowie z przekaźnikiem odseparowanym od zasilania i bez rzeźby .
@wanaja ja mam dokładnie taki czujnik , może trochę inaczej podłączony bo nie przerywa obwodu bezpośrednio tylko aktywuje przełącznik w systemie automatyki a ten przełącznik decyduje czy podlewać czy nie , ale działa to ok
ale ja bym kupił Shelly1 i masz moduł w obudowie z przekaźnikiem odseparowanym od zasilania i bez rzeźby .
możesz coś więcej napisać, bo Shelly nigdy nie miałem? jak i gdzie to wpiąć? trzeba coś wgrywać?
znalazłem coś takiego:
Schemat jest jak najbardziej ok , zasilasz Shelly z 230V a przez przekaźnik sterujesz dodatkowym elektrozaworem podając mu 24V . Nie pamiętam na czym pracujesz ale shelly z oryginalnym softem może z powodzeniem działać w OH , HA, Domoticz
A jak chcesz to jest AFE pod shelly1
Polecicie jakiś sposób by ogarnąć 6 sekcji = 6 obwodów/elektrozaworów - jedyne co mi przychodzi to sonoff 4ch + 2x basic lub dual?
Czy w eWelink jest opcja planowania harmonogramu np. co drugi dzień czy coś innego muszę wgrać do sonoff 4ch pro r2?
Planuję system nawodnienia ( w zasadzie już jest gotowy ) na 11szt zaworów Rainbird 100HV zasilanych na 24V AC.
Myślałem ,żeby to zrobić przy pomocy softu AFE T4 i jednym MCP23017 , i do tego płytka z 16szt przekaźnikami. Pytanie , czy przekaźniki ( tanie , chińskie ,niebieskie ) będą tutaj zdawały egzamin ?
(przy zasilaniu LEDów na 230v sobie te przekaźniki nie radzą , po jakimś czasie kleją się im styki...)