Witam, poszukję pilota dopuszkowego RF 433MHz, zasilanego 230 V i sterowanego zwykłym włącznikiem mono- albo bistabilnym.
Sytuacja jest taka: mam układ "schodowy" na włącznikach dotykowych, jeden z nich jest pilotem RF dla drugiego - właściwego przekaźnika sterującego lampą. Jeden z przewodów komunikacyjnych wykorzystałem do dostarczenia fazy do drugiej puszki, bo tam jej nie było. Całość wygląda i działa świetnie, ale...
Ale: włączniki dotykowe nie reagują (albo reagują tylko okazjonalnie) na dotyk palców mojej żony - a nie chciałbym wymieniać żony. Musiałem więc wymienić włączniki na zwykłe klawisze, oba jednakowe z wyglądu. Przy tym całość ma być sterowana apką Tuya. Problem roziązałem częściowo, ale bez satysfakcji.
Mam przekaźnik schodowy dopuszkowy i połączyłem go ze zwykłym klawiszem schodowym - działa. Ale w aplikacji nie wiem, czy lampa jest aktualnie włączona, czy wyłączona, bo zależnie od położenia "klasycznego" łącznika schodowego, przekaźnik zapala lampę w stanie ON albo OFF (jak zwykły łącznik, raz w jednej pozycji, raz w drugiej). Mam też przekaźnik dopuszkowy sterowany RF 433 MHz, ale jego pilot jest zasilany baterią, a do tego wygląda zupełnie inaczej niż moje "klasyczne" wyłączniki. Budowa analogu układu dotykowego jaki opisałem wyżej, jest więc możliwa, ale nieakceptowalna ze względów estetycznych (żona) i praktycznych (ja i baterie).
Poszukję pilota opisanego wyżej - w pierwszym zdaniu. Nigdzie nie znalazłem czegoś nawet podobnego. Nasuwa mi się jedno rozwiązanie - wymontować pilota z wyłącznika dotykowego i wpakować go do puszki. Problem: jak sterować taką protezą za pomocą zwykłego łącznika klawiszowego, mono- albo bistabilnego?
Czy ktoś z Forumowiczów mógłby podsunąć mi jakiś pomysł?
Mam przekaźnik schodowy dopuszkowy i połączyłem go ze zwykłym klawiszem schodowym - działa. Ale w aplikacji nie wiem, czy lampa jest aktualnie włączona, czy wyłączona
Można się dowiedzieć co to za przekaźnik dopuszkowy?
Generalnie połączenie modułu wifi ze zwykłymi włącznikami schodowymi powinno sygnalizować stan ON/OFF
Tu akurat moduł dwa kanały, i dwa układy schodowe
Dzięki za szybką reakcję 🙂 Zgadza się, ale mój układ - przekaźnik działa zamiast jednego z dwóch klasycznych łączników - powoduje, że napięcie na lampę podawane jest zamiennie, raz w jednej, raz w drugiej pozycji przekaźnika. Tak samo, jak pozycja klawisza - raz włącza lampę nacisk na górną częśc klawisza, a raz na dolną, zależnie od położenia drugiego klawisza.
Kiedy spojrzę do aplikacji, to nie wiem, czy lampa się świeci, czy jest zgaszona, bo przekaźnik pokazuje OFF, ale lampa zapalona została wykłym przełącznikiem. Muszę zajrzeć przez kamerę i wtedy widzę, że muszę przełączyć przekaźnik na ON żeby lampa zgasła. To stwarza problemy, np. przy tworzeniu scenariusza "wyłącz wszyskie światła"...
Twój układ nie zadziała u mnie - przekaźnik musiałby być w puszce, z której idzie przewód do lampy. Ale w tej puszce nie mam fazy, więc nie mam czym zasilić przekaźnika. Faza jest tylko w drugiej puszce, na drugim końcu przedpokoju. W układzie z pilotem podaję fazę do puszki z lampą przez jeden z dwóch przewodów komunikacyjnych. Z niego zasilam przekaźnik i podaję fazę do lampy. W drugiej puszce faza jest, więc tylko zasilam nią pilota. Połączenie między puszkami idzie drogą radiową, dzięki temu jest niezależne od stanu sieci WiFi czy ZigBee. Ale taki schemat da się zrobić tylko wyłącznikami dotykowymi...
Moje puszki wygladają tak
W puszce nr 1 nie można zamontować przekaźnika, bo nie ma w niej fazy. Jeśli podam fazę z puszki nr 2 przez jeden z przewodów komunikacyjnych, zabraknie mi go do sterowania klasycznym układem schodowym.
W puszce nr 1 nie można zamontować przekaźnika, bo nie ma w niej fazy
Jeżeli rzeczywiście przewody w puszce 2 wyglądają tak jak tym ostatnim obrazku, a moduł do obsługi tego oświetlenia jest taki jak pokazałeś post wyżej, to można przerobić zwykłe włączniki schodowe na chwilowe ( dokładamy sprężynkę od starego długopisu) i podłączyć to tak
warunek, to przewód N w puszce nr 2.
Zalety, oba włączniki zawsze w tej samej pozycji, sygnalizacja stanu bez kombinowania z jakimiś pilotami radiowymi.
Większość osprzętu elektrycznego jest przygotowana do modyfikacji i dołożenie sprężyny odbijającej to 10 min roboty.
Ostatecznie można oddać schodowe i wymienić na dzwonkowe.
@isom Genialny pomysł, jestem pod wrażeniem! Wystarczy zrównoleglić dwa włączniki dzwonkowe i voila! Przekaźnik też może być dowolny, byleby dało się go sterować włącznikiem monostabilnym. Szacunek za pomysł, dziękuję.
Dzięki! Mam N we wszystkich puszkach. Jestem właśnie w trakcie sprawdzania, których przekaźnikòw mogę użyć. Na razie wyeliminowałem pojedyncze modele RTX, które sterować można tylko przełącznikiem bistabilnym.
@lehoo może być przywołany wcześniej na schemacie moduł OTX, jeśli odpowiada Ci komunikacja Zigbee. Lub wersja wi-fiSWT20 OTX.
https://allegro.pl/oferta/modul-oxt-mini-1-obwod-wifi-tuya-15094789114
Sterowanie fazą, włącznik mono lub bi.
@pawell32 Dziękuję za pomoc! Właśnie zamówiłem moduły OXT, w przyszłym tygodniu prawdodpodobnie będę sprawdzać, czy rozwiązanie zaproponowane @Isom będzie działać. Ale nie widzę w nim błędów.
Następny problem to podobna sytuacja jak wyżej, układ "schodowy" dwutorowy, ale puszki nie są ze sobą skomunikowane (między nimi jest m.in. dwoje drzwi). Ale już wymyśliłem rozwiązanie: zastosuję moduł OXT albo no name jaki mam w rezerwie, który będzie działać "na pusto" - niczego nie podłączę na wyjściu ( tej puszce wystarczy mi tylko para L i N). Za to w aplikacji Tuya zsynchronizuję jego działanie z modułem zamontowanym w puszce "właściwej". W tym przypadku nie mam wymogu działania układu przy braku dostępu do sieci - jeśli kiedyś nie zadziała, to nie tragedia, i tak będzie używany dość rzadko.