INFORMACJA : Strona oraz Forum Smart'ny Dom zostały przeniesione na nowy serwer. W razie zauważenia problemów z działaniem, proszę zgłaszać je tutaj. W ciągu kilku następnych dni serwer będzie "podkręcany" i mogą występować chwilowe przerwy w jego działaniu.
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Cześć. W jaki sposób przełącznik pracuje z łącznikiem bistabilnym?
Czy w przypadku załączenia stanu ON łącznikiem bistabilnym z poziomu centralki można zmienić stan na OFF?
Tak, nie będzie problemu. Przełącznik bistabilny odpowiednio zmieni stan.
Jest problem z użyciem tego modułu w układach krzyżowych (klatkowych, schodowych) to samo z innymi modulami, które zbudowane są na przekaźniku, jak PAN04, czy TZ76 od Tekabin.
Jest też problem z przełącznikami ściennymi, które mają w sobie przekaźnik np. od Livolo, ale to juz inna bajka.
Ok już doczytałem w datasheet
If Edge-Toggle mode has been set, and the S1 S2 is connect to normal bi-stable switch, every time when change the state of the wall switch will also swap the state of Relay1 or Relay2
A co byś polecał do układów krzyżowych? Słyszałem ze ma ponoć działać Fibaro
W domu w takim układzie mam Aeon DSC27103. Jest to ściemniacz, nie zwykły przełącznik. Próbowałem z Philio PAN04,PAN06 – działały „jakoś” – reakcja na przełączanie przyciskiem bistabilnym była dla mnie nieakceptowalna. Przy zmianie stanów przełącznik potrzebował od kilku do kilkunastu sekund na zareagowanie. Próbowałem z różnymi egzemplarzami. Przełącznik Takabin to nawet spaliłem.
Zadowolony jestem z tego AEON, oprócz tego że może mieć rolę zwykłego On/Off to funkcja ściemniacza daje dodatkowo fajne efekty. U mnie gdy natężenie światłą w mieszkaniu spadnie poniżej pewnej wartości AEON ustawia oświetlenie na schodach z niewielkim natężeniem światła – daje to przyjemny półmrok na schodach.
Oczywiście żarówka musi mieć możliwość otrzymania na wejściu różnych napięć. LEDowa żarówka może być problematyczna chyba, że specjalna, z możliwością regulacja napięcia wejściowego. Nie-LED’owe żarówki działają okay.
Urządzeń od Fibaro nie próbowałem jeszcze. Jakoś cena mnie nie przekonuje ;-), chętnie posłucham opinii.
Czyli PAN06 to raczej loteria i lepiej wejść w AEONa? Czekanie kilkunastu a nawet kilku sekund na włączenie chyba dyskwalifikuje włącznik. Żonie nie wytłumaczę ze to tak ma działać
tak, do krzyżowego PANy (06 i 04) zbudowane na przekaźniku to dyskwalifikacja. Do zwykłych układów są okay.
Ok, dzięki za informację. A co do wyboru między PAN04, PAN06 to moduły różnią się czymś oprócz pomiaru zużycia energii?
różnice:
- pomiar energii (kWh, W, V) – jak wspomniałeś
- dodatkowy kabelek w PAN06, który i tak trzeba z mostkować chyba z fazą – nie rozumiem czemu to nie jest zmostkowane w samym module – dla mnie zbędny dodatkowy kabel do połączenia
Wszystko inne identyczne, budowa, rozmiar