Cześć. Mam z tym przełącznikiem problem.
Z aplikacji Vera mogę sterować oboma światłami. Ale z kontaktu tylko 1. Czy coś trzeba przestawić?
Jak tak to co? Jestem nowy w temacie automatyki.
Pozdrawiam.
Hey, w przełączniku nic się nie przestawia. Jeśli przełącznik w ścianie steruje tylko jednym światłem, to masz coś nie tak w instalacji wg mnie. Z przełącznika w ścianie wychodzą dwa kable – zakładam, że masz przełącznik do sterowania dwoma obwodami. Z jednego przycisku przełącznika kabel powinien pójść do S1 w PAN06, a drugi do S2. Z przełącznika w ścianie powinna wychodzić faza (L) na każdy obwód. Czasami w instalacjach elektrycznych do przełącznika może pójść kabel neutralny (N) – wtedy musisz odpowiednio zmodyfikować, gdzie idze L gdzie N.
Pewnie masz instrukcję podłączenia, w razie czego pod tym linkiem schemat Figure 1 dość dobrze opisuje całe podłączenie. https://www.smartnydom.pl/wp-content/uploads/2014/06/PAN06-1-2-3-In-Wall-Dual-relay1-way-switch-module.pdf
Jakbyś dalej miał problem, musiałbyś mi rozrysować jak idą kable, z zaznaczeniem po którym kablu idzie faza (L) a na który masz neutralny (N)
Powodzenia,
Problem w tym, że mam podłączone jak na schemacie. Sprawdzałem 666 razy, 2 razy wszytko odłączyłem i podłączyłem na nowo. I nic.
A jak kable ktore ida do S1 i S2 zamienisz miejscami, to gdy z przełącznika (kontaktu) w ścianie załączasz światło to odpala się to drugie światło? Wg mnie jeśli odpali się drugie światło to jest prawdopodobieństwo, że masz coś nie tak w przełączniku PAN (ale niekoniecznie), jeśli nie odpali się drugie światło to coś mimo wszystko jest nie tak z instalacją / podłączeniem PAN06. Daj znać.
Tak jest. Wtedy mogę sterować dolnym światłem.
Móglbyś sprawdzić, czy jak załączasz kontaktem oba światła to czy na te S1 i S2 idzie faza? Jeśli na jeden z nich nie idzie faza – problem z instalacją. Jeśli idzie to jeszcze ostatni test żeby sprawdzić czy przełącznik PAN jest walniety. Zapamiętaj który przycisk w kontakcie działa i która żarówka zapala się. Zamień S1/S2 miejscami i NO1/NO2 również. Teraz tak
– jesli uzywajac tego przycisku w kontakcie, które zapamietałes wyżej zaświeca drugą zarówke to masz instalację elektryczną okay.
– jeśli teraz wciskasz drugi przycisk i nie zapala się pierwsza żarówka to masz walnięty wg mnie przełącznik PAN i to nawet nie przekaźnik w srodku a są tam 2 odpowiedzialne za każdy układ, a coś innego, ja reklamowałbym. Daj znać jaki rezultat
Zamiana przewodów powoduje starowanie drugim światłem. Oczywiście, połączone. A czy nie jest tak, że w zależności od ustawień włącznika w momencie podłączenia przełącznika on się programuje?
Jeśli chodzi o „programowanie” w zasadzie konfiguracje:
– W tym przełączniku Ty masz możliwości przypisania każdego obwodu do tzw grupy. W grupę możesz łaczyć różne urządzenia z-wave. Wykorzystuje się do robienia elementów automatyki bez żadnego dodatkowego oprogramowania jak vera. Przykład: jeśli czujnik ruchu z-wave wykryje ruch wysyła sygnał do wszystkich przełączników z-wave w grupie powodując np. włączanie świateł, bądź alarmu.
– Drugą opcją do konfiguracji masz związaną z włącznikiem w ścianie: czy masz włącznik bistabilny, czy „zwykły” – tutaj mógłbyś spróbować popróbować każdą z opcji. Przy czym to ustawienia jest na caly włącznik, nie jeden obwód. Więc jeśli działa u Ciebie jeden obwód, to raczej to nie ma wpływu. Ja chyba nic nie ustawiałem tutaj, ale przy typowym włączniku powinieneś mieć tryb: pulse mode, który nie jest domyślnym ustawieniem. Domyślne ustawienie też powinno działać, ale możesz mieć efekt konieczności przełączenia włącznika 2x (wył-wł-wył)
– Od strony przełącznika, masz / musisz połaczyć go z-wave stick’iem – to zrobiłeś skoro sterujesz z very
Sam przełącznik ma prostą ideę działania:
- bezprzewodowo po sieci z-wave wysyłany jest sygnał włącz/wyłacz, który powoduje wysłanie sygnał na przekaźnik i otwarcie/zamknięcie układu. Teraz mechaniczne sterowanie włącznikiem w ścianie ma cel taki, żeby podając / zabierając 220V na S1 i S2, daje impuls do przekaźnika zmień stan na odwrotny -> więc włącz, badź wyłącz.
Skoro na S1 i S2 podajesz 220V, gdy przełączasz włącznik w ścianie to jest jakiś problem, że PAN dla jednego układ tego 220V nie wykrywa jako implus do zmiany stanu przekaźnika. Sorry brakuje mi koncepcji, co mógłbyś jeszcze zrobić. Jeśli jesteś z okolicy Wawy to możemy go wziąc u mnie na „warsztat” i popróbować.
Próbowałem zmieniać jego parametry, ale nie wiem jak go wzbudzić, aby je zmienić. W Foibaro 3x klik i się zapisują. Tu nie chce ich przyjąć. Nie wiesz jak go wybudzić przyciskiem?
NIe wydaje mi sie, że przełączniki Philio wchodzą w tryb uśpienia. W czujnikach to sie spotyka, szczególnie tych bateryjnych. Z tego co pamiętam przełącznik są aktywne cały czas. Sprawdzę. A Fibaro przełączniki masz takie, że zasypiają? Nawet jeśli zasypiają to powinny mieć jakiś interwał czasowy, że sa w trybie aktywnym i z opóźnieniem powinny dostać nową konfigurację.
PAN06 nie ma trybu sleep, nie trzeba go wybudzać. Wysyłanie komend konfiguracyjnych odbywa sie prawie (1-3s) natychmiastowo