Witam
Chciałbym poznać wasze opinie i doświadczenia z przekaźnikami elektromagnetycznymi oraz przekaźnikami SSR. Mianowicie czy użytkujecie moduły przekaźnikowe z ali te na czerwonych pcb i z niebieskimi przekaźnikami. Czy nadają się one do sterowania oświetleniem na 230V czy tylko do niskonapięciowych zastosowań ?
Co sądzicie o przekaźnikach SSR ? Czy je stosujecie ?
Swoją drogą wszystkie urządzenia takie jak Sonoff czy Schelly wykorzystują przekaźniki elektromagnetyczne do sterowania oświetleniem na 230V i nie tylko oświetleniem.
Proszę wypowiedzcie się w temacie jakie macie doświadczenia z przekaźnikami, osobiście po obejrzeniu na youtube odcinków Szamala sam nie wiem co myśleć.
Nie do końca na temat chyba, ale może komuś się przyda:
Od 2014 roku mam wszystkie punkty świetlne w domu i rolety sterowane przekaźnikami z centralnej rozdzielnicy. Przekaźniki to WAGO 788-304. Do dziś żaden nie padł, w razie czego one są w podstawkach, można wymienić bez rozbierania. Obawiam się tylko, że to nie ta półka cenowa.
- tych czerwonych z Ali mam dzisiaj podłączonych 2 szt
- oba sterowane 24v
- jeden steruje mi bramą wjazdową, wszystko niskonapięciowe
- drugi steruje zaworami na rozdzielaczu ciepłej wody na kaloryfery: też 24v
- nie używam do 230v
- ostatnio kupiłem na ali dodatkowych 15szt - 1,2 oraz 4 kanałowych, czyli jeszcze im ufam 😆
- nie miałem z nimi problemu, w jednym spaliłem diode LED - małe zwarcie śrubokrętem, ale kanał dalej chodzi
- można je wyzwalać niskim lub wysokim sygnałem
- przekaźnik oczywiście pyka i jest słyszalny
- Mam ok 15 SSR, które sterują mi 230v oświetlenie, wyzwalane też 24v
- Korzystam z SSR Fotek, one sa stosunkowo duże (ale to u mnie nie problem) są w zamkniętej obudowie
- jak to z SSR bezszelestne, nie mają elementu stykowego
- SSR chodzą u mnie ok 8 miesięcy, nie miałem żadnego problemu z nimi
- podobne SSR nie powinny być sterowane długim przewodem - u mnie sterowanie jest nawet na 30m
Czyli jednak wniosek to do oświetlenia SSR lub dobrej jakości elektromagnetyczne.
@daro1003 napisałem, co mam u siebie. Natomiast nie jestem specem ode elektroniki/elektryki, Oczywiście te czerwone posterują 230v również. Przekaźnik do 10A (te moje) wiec oświetlenie bez problemów.
@adrian ja oświetlenie zewnętrzne mam na nich zbudowane - dwa naświetlacze po 50W jeden i działa. Gdzieś tam komuś się sklejały ale pytanie jakie obciążenie było na nich. Na modułach SSRy są do 2A to i ten elektromagnetyczny jak jest do 10A to powinien 2A udźwignąć bez problemu.
Mam u siebie na schodach podświetlanie LED , max 3W , w sumie 16 lampek , podzielone po 8 na dwie sekcje. Załącza je alarm po wykryciu ruchu. Niebieskie przekaźniki starczały na 4 miesiące po czym styki in się sklejały ... Wymieniłem w sumie z 6 przekaźników ( wylutowywałem stare i wlutowywałem nowe) , ale teraz przyszedł czas na SSR. Z Aliexpres przyszły pierwsze na 5V , więc zastosowałem przed nimi stabilzatory 78L05. Po podłączeniu okazało się , że SSR mają dużo większą upływność niż zwykłe przekaźniki , przez co LEDy zaczęły sobie w niekontrolowany sposób migać ( wyglądało to jak stroboskop , ). Po przeszukaniu netu okazało się , że trzeba wlutować równolegle do lamp kondensator ( Taki przynajmniej X1 , o jak najmniejszej pojemności ). No i od miesiąca wszystko jest ok z SSR.
Natomiast co do samego sklejania styków , jest to problem każdego wyłącznika - wyłączanie małych prądów indukcyjnych lub pojemnościowych ( przykładowo wyłącznik 400kV ,który bez problemy wyłącza prądy 4000A może mieć problem z wyłączeniem dławika 50MVAr ,którego prąd to ok 72A...). LEDy na wejściu mają mostek ,a za nim kondensator.... Od strony zasilania jest to odbiór czysto pojemnościowy.
Mam jeszcze w jednym miejscu niebieski przekaźnik , również steruje nim alarm , i załącza on pompę do cyrkulacji ciepłej wody . I z nim takiego problemu nie ma , działa od 2 lat , gdy jest ktoś w domu , a czujnik wykryje ruch załącza cyrkulację na 3 min , po czym blokuje jej załączenie na 30min.
Kolego @MiG41 o jakiej wartoście dokładnie kondensatorów użyłeś ?
Planuję zrobić oświetlenie schodów na Arduino Mega stworzyłem nawet już prosty kod zapalający lampki po kolei jak to jest w sterownikach schodowych. I planowałam początkowo zrobić to na zwykłych listwach z przekaźnikami elektromagnetycznymi ale widzę już drugi minus pierwszy to ich klikanie drugi to że będą padać. Więc muszę się chyba zaopatrzyć w listwy SSR. Sęk w tym że jeszcze nie wiem jakie zastosować lamki czy to żarówki LED na 230V czy lampki 12V.
Jak zastosujesz 12V to tego problemu nie będzie , tyle ,że SSR też trzeba będzie brać na prąd stały ( a być może wtedy na jakiś zwykłym kluczu tranzystorowym zadziała).
Co do kondensatorów , to taki jaki znalazłem , jeden miał chyba 150nF , drugi 375nF ( pierwszy był ze stabilizatora świetlówek ,drugi z zasilacza) , ale być może starczyłby 100nF.Tylko koniecznie taki do włączenia bezpośrednio w sieć 230V , czyli min 275V , klasy X2.
@daro1003 jak lubisz takie bajery to stosuj 12V i wtedy wystrczą takie moduły https://pl.aliexpress.com/item/32800786340.html
Moduł pracuje od 5 do 30 V , bez radiatora 15A z radiatorem do 30A
Napięcie sterujące od 3,3V czzyli można bezpośrednio z GPIO wysterować , a jak bardziej się wkręcisz to sobie zrobisz żeby każdy schodek się stopniowo rozjaśniał i wygaszał - zmiana GPIO na PWM .
Podając stałe 3V - pełne wypełnienie impulsu PWM będzie się zachowywał jak zwykły elektroniczny przekaźnik
Super @isom dzięki zamówiłem już raczej pójdę w 12V bo czy taśma LED czy lampka to jeszcze nie wiem co wymyśle zawsze przed ostatecznym malowaniem można jeszcze temat przemielić co się zamontuje.