Zastanawiam się aby przesiąść się z licznych raspberry Pi na qnap lub synology.
Czy są na sali tacy którzy używają i mogą podpowiedzieć na co zwrócić uwagę?
Czy np wszystkie modele obu firm posiadają system pozwalający zainstalować docer?
Czy do takich maszyn można podłączyć po USB np Arduino lub conbee2?
Zależy mi na pewnym działaniu 10-15 kontenerów.
Może też ma ktoś na sprzedaż?
Na każdym z nich zainstalujesz, synology bardziej popularne i więcej poradników. Możesz zainteresować się oprogramowaniem xpenology i złożyć własny serwerek.
Można rzec że dostaje po lapach jak robię na "drutach" ostatnio miałem problemy z zasilaniem raspberry a korzystałem z oryginalnych ładowarek.
Wolę pójść w gotowca.
@wenar jak byś chciał się pozbyć maliny 4 w rozsądnej cenie to chętnie przygarnę
To tak jak byś składał komputer, kupujesz płytę procesor pamięć hdd instalujesz i zapominasz. Cena to 1/4 gotowego serwera a parametry o wiele większe. Chętnie doradzę 🙂
Zastanawiam się aby przesiąść się z licznych raspberry Pi na qnap lub synology.
Czy są na sali tacy którzy używają i mogą podpowiedzieć na co zwrócić uwagę?
Ja uzywalem Domoticza na Qnapie, niby dzialalo ale szalu nie bylo;)
np mialem problem ze stabilnym spieciem Pythona3 (natywnie caly czas na QTS 4.4.x jest Python 2.7.x),
aby widzial go Domoticz, trzeba bylo linkowac sciezki
a po upgradzie softu na Qnapie zdarzalo sie, ze nic sie znow nie widzialo. Rozwiazaniem bylo postawienie
na VirtualStation Ubuntu, ale tu musi byc lepsza jednostka serwera, mam 4G ramu i bylo malo, bo Qnap u mnie
realizuje jeszcze kilka innych uslug, czyli moja droga w druga strone z Qnapa na Raspberry.Czy np wszystkie modele obu firm posiadają system pozwalający zainstalować docer?
W??? jezeli chodzi o chmure docer, to nie widzialem pakietu qpkg, mozna podpierac sie Entware, Optware
aale wtedy trzeba dociagac wiele zaleznosci, jezeli chodzi o docker, to ponizej...
Czy do takich maszyn można podłączyć po USB np Arduino lub conbee2?
Nie wiem nie probowalem, ale sa serwery, ktore maja problem z poprawnoscia dzialania kontrolera
dla USB3.0.Zależy mi na pewnym działaniu 10-15 kontenerów.
Na aktualnym QTS 4.4.x docker istnieje, jako taka osobna aplikacja i dziala poprawnie, aczkolwiek
trzeba przywyknac do takiej realizacji.Może też ma ktoś na sprzedaż?
Nie mam, bo jako serwer, backup, preinstalowana chmura, platforma do Kodi, do monitoringu to swietna sprawa;)
Czy np do Domoticza nie jestem przekonany... Trzeba tez docenic czeste aktualizacje systemu i zabezpieczen.
czyli jednym słowem, qnap do domoticza ze względu pythona się nie nadaje i są problemy z dockerem.
napisz mi coś więcej o tym?
tak bym tego nie okreslil, jezeli bedzie dosc ramu to Ubuntu w virtualnej maszynie i Domoticz z cala jego otoczka na nim, i to bedzie dzialalo sobie stabilnie, warunek musza byc zasoby na serwerze...
ja nie mialem problemow z dockerem, ale korzystalem z pakietu dla Qnapa Container Station, patrz zalacznik, natomiast nie instalowalem srodowiska dla dockowania bezposrednio na linuxie Qnapa, to nie musi byc wcale takie oczywiste, inna sprawa ze jak juz bedzie to Ubuntu w virtualnej maszynie to i docker nie jest specjalnym problemem;)
fajnie dzięki za zdjęcia, a jeśli mogę poprosić, możesz dla mnie sprawdzić jak zachowuje się HA, widziałem ze jest proste do zainstalowania - przycisk zainstaluj. jest tam informacje run on python 3 jestem ciekaw. ciekaw tez jestem czy to samo HA czy też Hassio...
uprzedzam, ze nigdy nie dotykalem HA;), ale zainstalowalem z apki i efekt jak w zalaczniku (i HA samo znalazlo, ze jest zainstalowany python 3.6.0 (aczkolwiek powinno znalezc 3.7.3), natomiast czy bedzie chcialo gadac ze soba, to trzeba by bylo jakos sprawdzic, ale to nie na teraz, moj Domoticz calkiem fajnie dziala;)), HA nie jest natywnie wspieranym pakietem przez Qnapa (zreszta Domoticz, OH2.4 etc, rowniez), czyli po aktualizacji softu na Qnapie tak naprawde moze zniknac, ja instalowalem z repo Qoolboxa, Oni szybko aktualizuja swoje paczki do danej wersji Qnapa, czyli najpierw sprawdzamy czy czegos nie stracimy, a dopiero pozniej instalujemy w Qnapie kolejny upgrage softu
@wenar widziałeś ten post? https://www.smartnydom.pl/forum/wszystko-o-sprzecie/jakiego-masz-qnapa/
Pytanie czy qnap/synology jest typu jaki tel wybrać smasung/huawei - kwestia bardzo sporna i uzależniona od wielu czynników, nie mniej jeden wspólny - cena. Z tego co się orientuje qnap cenowo wychodzi korzystniej od synology. Obecnie użytkuje jednego qnapa u siebie w domu i ponad to administruje dwoma (u szwagra w domu oraz u brata w firmie). Dotychczas nie było mi dane używać synology więc nie mogę się odnieść lub porównać ze sobą te dwa NASy. Wszakże pod względem funkcjonalnym są to podobne produkty oferujące takie same tudzież zbliżone rozwiązania - konkurują ze sobą. Dlatego więc zdecydować sam musisz, lecz co byś nie wybrał funkcjonalność będzie podobna, jedyna kwestia to oczywiście interfejs, który jest tematem przyzwyczajenia i obycia.
Nie we wszystkich qnap'ach jest Container Station (docker), na pewno jest on w modelach opartych o architekturę x86 oraz niektórych ARM'ach. Jeżeli chciałbyś również stawiać na qnapie wirtualki - Virtualization Station wtedy wiadomo, musisz szukać modeli obsługują technologię Intel VT-x lub AMD-V.
Adapter bluetooth usb podpinałem pod qnapa i nawet dockera - kwestia załadowania modułu i podlinkowania wykrytego urządzenia usb pod konkretny kontener. Myśle więc, że bez większych problemów podłączysz też dongla conbee.
@mirmil99 zdjęcie które wstawiłeś wnioskuje że to sam HA a nie hass.io. Przerabiałem wszystkie serwery u siebie w domu. Qnap ma tą przewagę nad synology że ma gniazdo hdmi i możesz podłączyć sobie pod tv i wykorzystać go jako odtwarzacz. Jak ci na tym nie zależy to synology będzie lepszym rozwiązaniem. Można kupić sobie takiego kompa :
https://allegro.pl/oferta/mini-komputer-lenovo-m93p-usff-tiny-i5-8gb-ssd-w10-8524115461
do tego kupujesz dysk WD RED 4Tb instalujesz xpenology i masz zamiennik serwera synology za 4tys.
to sie akurat zgadza, ze port hdmi w Qnapie to mocna strona, aktualnie trudno pobic dobrze skonfigurowane KODI a 18.4 dziala swietnie na QTS 4.4.x, wspolczesne serwery juz zapewnie posiadaja hardwarowe wsparcie dla h.265/x.265.
Do tego mini kompa mozna dolozyc np https://allegro.pl/oferta/i-tec-usb-3-0-stacja-dokujaca-do-dyskow-hdd-ssd-8246579685 z dwoma 4TB WD REDami i wtedy to juz w ogole nam natywny serwer niepotrzebny;)
Ja preferuje Plex-a zamiast kodi i jest dostępny na smart TV więc serwer wylądował w obudowie rakowej i w szafie. Dlatego polecam xpenology.
@wenar Ja zaczynałem od DS215j. Miałem go ponad 2 lata i byłem zadowolony. Miałem na nim domoticza i podpiętego RF linka (Arduino uno) Niestety miał swoje ograniczenia. Nie mogłem na nim postawić dockera, brak RAM'u było również odczuwalny. Teraz mam DS218+ chodzi na nim 6 dockerów i działa to bardzo stabilnie. Domoticz na dockerze lepiej działa niż ta dedykowana pod DS. Można dołożyć dodatkowo RAM'u do standardowego 2GB. Jest on głównie potrzebny do wirtualnych maszyn. Ja akurat nie używam virtualizacji, wszystko mam na dockerach więc 2 GB w zupełności wystarcza. Mam podpięte pod niego Z-wava Aeotec oraz zigbee CC2531 i nie ma z tym żadnych problemów. Z tego co wiem QNAP'y są lepsze dla monitoringu bo oferują więcej licencji na kamery niż Synology. I to tyle co mogę powiedzieć o QNAP. Myślę że dla automatyki Synology jest bardziej przyjazny.
ze względu na cenę oraz chęć testu zastanawiam się nad DS210j, DS211j, DS111, - cena to ok 200-300 a na testy idealny
Ja mam teraz DS111 jak kupisz i uda Ci się coś na nim zrobić to będzie super. 🙂 Domoticz działał jak dla mnie stabilniej ale tak jak pisze abulec ma on swoje ograniczenia. Ze względu na stary procek nie da się uruchomić niektórych usług.
a jak z to dokładnie jest z dockerem i np postawieniem HA?