Cześć.
Jakie polecacie Smart gniazdko zigbee do mojej maliny z HA, coś co ma dobry stosunek cena/ jakość i pokazuje zużycie energii.
Blitzwolf ZigBee Tuya SHP13 3680 W
I pomiar prądu itd działa bez zarzutu i samo sterowanie beż żadnych lagow po zigbee2mqtt? Jeśli tak to zaraz zamawiam.
Lepszy zasieg, stabilność?
Na pewno nie będzie dodatkowo zapychać routera.
To może niech jakiś spec się wypowie czy lepiej wifi zamiast zigbee? Już teraz używam kilku urządzeń po wifi z tasmota i jestem zadowolony i to bardzo, ale myślałem że używanie zigbee jest po prostu lepsze?
Ktoś jest w stanie coś dodać z własnych doświadczeń?
@swierszczyk18 specjalistą nie jestem, po zigbee mam tylko czujniki i żarówki z czego żarówki jakbym miał wybór to zamieniłbym za wi-fi.
Nad wi-fi w pełni panuję, widzę co jest podłączone lub kiedy zerwało połaczenie.
Korzystam z zigbee2mqtt i sniffera, wystarczy niewielki błąd i nie działa. Ostatnio przyszła aktualizacja i działanie zostało wstrzymane.
Jak mi padnie router (co mało prawdopodobne) to stawiam drugi z takimi samymi ustawieniami i wszystko samo się podłącza.
Właśnie o taka odpowiedź mi chodziło. Przekonałeś mnie do zakupu kolejnych wtyczek wifi, najlepsze jest to że są 2 razy tańsze.
Nie miałem problemu z zigbee i też nie ma problemu z wymianą sniffera na inny. Dodatkowa zaleta to urządzenia wpięte do sieci działają jako repeater i zwiększają zasięg sieci. WIfi też mają zalety, są tanie i łatwiej sprawdzić status urządzenia. Trzeba pamiętać że wifi też ma ograniczenie ilości urządzeń, im ich jest więcej to potrzebujemy lepszy router (większa ilość ram) żeby sieć działała stabilnie.
Trzeba pamiętać że wifi też ma ograniczenie ilości urządzeń, im ich jest więcej to potrzebujemy lepszy router (większa ilość ram) żeby sieć działała stabilnie.
Witaj, mógłbyś rozwinąć ? Ile to jest im ich więcej ? większa ilość RAM ile to więcej ?
Rożnie podają ale zaleca się 1mb na urządzenie. Pod uwagę należy też wziąć z jaką siła łączą się urządzenia do routera. Jeśli jakieś urządzenie podłączy się z kiepską siła to wpłynie to na wydajność całej sieci. Jak masz opartą sieć w domu o wifi (telewizory, komputery) to jej stabilne działanie to podstawa. Więc dobry router lub najlepiej osobny do smart home.
@lukas121 Dziękuję, obecnie używam tego (Asus 4G-AC55U) z około 47 urządzeń w sieci i noszę się z ewentualną zmianą ale nie wiem na co 🙂 stąd temat mnie zainteresował.
@xeno do urządzeń ESP używam jakiegoś TP-LINK`a z openWRT, a do pozostałych urządzeń Ubiquiti Unifi.
W sieci mam ok. 60 urządzeń z czego po wifi mam 25 urządzeń do automatyki, a pozostałe to 6-7, komputery, tablety itp.
@pawell32 ok rozumiem, że Ubiquiti to AP czyli tym rozszerzasz zasięg u mnie jest mesh w trybie bride. Zastanawia mnie jaki router zamiast tego co mam i biorę pod uwagę taki z zewnętrznym modemem.
@pawell32 ok rozumiem, że Ubiquiti to AP czyli tym rozszerzasz zasięg u mnie jest mesh w trybie bride.
Tak, Unifi to AP, który pracuje wyłącznie z kontrolerem wirualnym lub fizycznym. Dodajesz do tego kolejne urządzenia i powiększasz zasięg.
Zastanawia mnie jaki router zamiast tego co mam i biorę pod uwagę taki z zewnętrznym modemem.
Nie do końca rozumiem o co pytasz. Ja pracuje na Mikrotik`ach. Modem polecam mieć osobno.
Nie do końca rozumiem o co pytasz. Ja pracuje na Mikrotik`ach. Modem polecam mieć osobno.
Chodzi mi o to, że nie mam problemu z zasięgiem wifi wewnątrz, zresztą jak pisałeś można go rozszerzać (repeater, router - bridge, czy mesh np. tenda), ale z "zewnątrz", gdzie nie postawię router wewnątrz domu ( to mam download 3-12Mb/s), na dachu 20-40Mb/s, niezależnie czy "sim" od t-mobile czy play, oczywiście +/- pogoda i obciążenie BTS, dlatego jak piszesz rozwiązaniem może być "jakiś" modem zewnętrzny plus router wewnątrz.
@xeno to tym bardziej modem osobno (router LTE).
masz dwa rozwiązania:
- urządzenie od operatora lokujesz pod dachem, z możliwością dołączenia anteny zewnętrznej
- kupujesz urządzenie z wbudowaną anteną do montażu zewnętrznego np. https://www.eltrox.pl/mikrotik-routerboard-sxt-lte-kit-v2.html
Oczywiście to tylko przykład, operatorzy też dają takie urządzenia w dzierżawę. Jest to router, zatem dalej możesz podłączyć to do przełącznika w swojej sieci.
- kupujesz urządzenie z wbudowaną anteną do montażu zewnętrznego np. https://www.eltrox.pl/mikrotik-routerboard-sxt-lte-kit-v2.html
Oczywiście to tylko przykład, operatorzy też dają takie urządzenia w dzierżawę. Jest to router, zatem dalej możesz podłączyć to do przełącznika w swojej sieci.
To rozwiązanie chyba lepsze. Czyli mikrotik na dach dalej kabel ethernet i do bridga, a ustawienia routera są w mikrotiku przez przeglądarkę ?