Panowie,
Wybaczcie lamerskie pytanie. Interesuje mnie rozwiązanie omówione na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=FPGkngap6dM
Chcę to wykorzystać w połączeniu z klasycznymi wyłącznikami schodowymi. Zadziała?
@eathan teoretycznie tak, ale praktycznie możesz mieć problem. Wszystko zależy, czy masz już zrobioną instalację lub instalację tak zrobioną, że masz jedno miejsce gdzie krosują się kable
- 230v
- kabel do obu przełączników ściennych
- kable idące do żarówki
i jeśli tak to kolejne pytanie czy upchniesz tam takiego sonoffa
tutaj jest schemat, żeby zobrazować Ci jak musisz podłączyć.
Bardzo dziękuję za podpowiedź. Akurat będę robić mały remont w pomieszczeniu gdzie ma znaleźć się ta instalacją. Jeszcze nie wiem jak biegną dokładnie kable (poprzedni właściciel zakleił tapetą puszki i nie mogę się do nich dobrać). Jednak jak tylko ruszy remont to wylecą tapety, dojdę do puszek i jak coś to nie będzie problemu z modyfikacją kabli.
Co do schowania samego sonoffa to też nie powinno być problemu. Najwyżej zmienię puszkę na coś większego.
Ważne, że się da i będzie działać.
jak masz puszki to dobry znak.
jeszcze jedno, bo nie wiem, czy to wiesz, czy nie. Nie wiem jak to wyraźnie powiedziałem w tym filmiku. Sonoff potrzebuje mieć inne niż oryginalne oprogramowanie, co oznacza, że nie będziesz mógł używać aplikacji producenta eWelink. Musisz mieć openHab'a, Domoticz itp.
Tak, to jest oczywiste. OpenHab wydaje się fajny. Chyba da się to postawić na Synology.
Chce zacząć od prostej instalacji w pokoju córki (obiecałem jej sterowanie światłem) ale potem chce iść dalej. Zależy mi na kontroli światła, rolet i alarmu.
no, to powodzenia.
ktoś tutaj na forum stawiał na synology z tego co pamiętam. Po złapaniu bakcyla rośnie chrapka na następne kawałki do automatyzacji 🙂
Ja mam podłączony jeden Sonoff przy przełączniku schodowym, drugi natomiast przy przełączniku (a dokładnie przez 3) krzyżowym. Na jednym i drugim działa to bardzo sprawnie.
Ja testowo uruchamiałem OpenHAB'a na Synology DiskStation DS418, nawet w miarę łatwo można zainstalować mqtt brokera. Jakbym miał w domu to zamiast malinki bym pewnie na NAS'ie postawił openhaba. Kopia zapasowa w chmurze automatycznie, Raid 5 czy ichniejszy Hybrid RAID i dane bezpieczniejsze niż na karcie SD malinki.
Po złapaniu bakcyla rośnie chrapka na następne kawałki do automatyzacji 🙂
Pewnie tak. Jednak nie bardzo mam pomysł co jeszcze. Światło wydaje się oczywiste i wygodne. Rolety też mogą być ok. Co prawda żona uznała, że ona za tę kasę na napę do rolet może mi topless opuszczać rolety i to mnie z lekka powstrzymuje 😉
Idealnie byłoby wpiąć się z tym systemem do kotła dwufunkcyjnego. Jednak nie wiem czy TypeBOXa połączę z OpenHABem.
Ja testowo uruchamiałem OpenHAB'a na Synology DiskStation DS418, nawet w miarę łatwo można zainstalować mqtt brokera. Jakbym miał w domu to zamiast malinki bym pewnie na NAS'ie postawił openhaba. Kopia zapasowa w chmurze automatycznie, Raid 5 czy ichniejszy Hybrid RAID i dane bezpieczniejsze niż na karcie SD malinki.
U mnie co prawda śmiga DS213+ ale pewnie też nie będzie problemów.
Bardzo ciekawy temat.
Na schodach mam dwa przełączniki schodowe i pomiędzy dwa krzyżowe. Mam też dwie puszki (nad krzyżowymi). W środku plątanina kabli więc nie mam pojęcia jak to jest połączone...
@eathan teoretycznie tak, ale praktycznie możesz mieć problem. Wszystko zależy, czy masz już zrobioną instalację lub instalację tak zrobioną, że masz jedno miejsce gdzie krosują się kable
- 230v
- kabel do obu przełączników ściennych
- kable idące do żarówki
i jeśli tak to kolejne pytanie czy upchniesz tam takiego sonoffa
tutaj jest schemat, żeby zobrazować Ci jak musisz podłączyć.
Czy ja dobrze rozumiem, że te 2 brązowe przewody które idą do przełączników podłączamy do GPIO14 i GND w Sonoff?
tak, brązowy do GPIO + GND
tak patrzę jeszcze na ten schemat co narysowałem i niebieski nie powinien obchodzić sonoffa tylko do sonoffa i z Sonoffa do żarówki oba: czarny (L) i niebieski (N) , tak też można, ale w sumie bezsensu tak kombinować - nie wiem co mnie tak natchnęło
Ok, teraz mogę oficjalnie potwierdzić, że rozwiązanie zaproponowane przez adrian działa poprawnie.
Przy okazji dziękuję Adrian za info o tym dodatkowym kablu. Na wszelki wypadek pociągnąłem dwie dodatkowe żyły. Przy podłączeniu okazało się, że przydały się obie (zasilanie było w drugiej puszce, które nie mogłem wymienić).
Dla zainteresowanych dodaję też poprawiony schemat Adriana.
Wygląda na to, że będę musiał wypiąć Sonffa z układu o który mowa powyżej. Na początku zdawało się, że wszystko działa. Jednak dziwnych zbiegów okoliczności pojawiło się tyle, że bliski jestem kapitulacji.
Zaczęło się od tego, że pierwszy Sonoff zwariował (opisałem to tutaj https://www.smartnydom.pl/forum/zglaszanie-problemow/na-zmiane-miga-szybko-albo-ciagle-sie-swieci-sonoff-basic-i-t1/). Wymieniłem Sonoffa na inny egzemplarz. Niestety to był tylko początek problemów. Instalacja ma dwa przełączniki schodowe. Odpowiednią liczbę kabli. Podłączenia dokonał elektryk. Zestaw objawów jest następujący:
- Sonoff nie reaguje na włączniki - nic się nie dzieje.
- Innym razem nagle bez ingerencji zaczyna działać i działa kilka razy. Potem znowu nie działa.
- Czasem można włączyć światło ale nie da się go już wyłączyć.
- Bywa tak, że działa 1 włącznik a drugi już nie.
- Czasem światło włączy/wyłączy się samo,
- Zdarza się, że po użyciu schodówek nic się nie dzieje ale np. pół godziny później światło zaczyna się włączać/wyłączać - taka seria jak z karabinu.
Podkreślam, że te objawy występują losowo i nie mają związku ze zmianami w podłączeniu. Niezależnie od tego jakie mam objawy w danej chwili sterowanie z telefonu działa poprawnie.
Lista rzeczy które sprawdziłem/zrobiłem:
- wymieniłem kolejny raz Sonoffa (nawet dwa razy) na inny, sprawdziłem na stole i działa poprawnie,
- sprawdziłem różne wersje AFE - T0, T1 a nawet T2,
- sprawdziłem styki na złączkach wago,
- wymieniłem przełączniki schodowe na nowe (stare miały 5 lat, do tego dostały w tyłek przy remoncie),
- zastanawiam się czy fakt, że Sonoff jest w dużej puszcze z wieloma innymi kablami (przelotowa na inne pomieszczenia) nie powoduje jakiś zakłóceń,
- eksperymentowałem z ustawieniami opóźnień w AFE,
Powyższe zmiany nic nie dały. Jestem bliski tego by wypiąć sterownik z instalacji bo nie może być tak, że sterowanie z włączników na ścianie nie działa. Jednak wczoraj odkryłem ciekawa rzecz. Szukając przyczyny, sprawdzając różne rzeczy zauważyłem, że na nowych schodówkach przy odpowiednim ustawieniu ich stanów system zaczyna działać w sposób następujący:
=> pierwsza schodówka pozwala włączyć/wyłączyć światło,
=> druga schodówka pozwala wyłączyć/wyłączyć światło,
Jeżeli do włączenia/wyłączenia zawsze używam tej samej schodówki to wszystko działa. Jeżeli zaczynam używać ich naprzemiennie mogę wyłączyć światło. Niestety potem już nie da się nic zrobić. Trzeba wrócić do pierwotnych stanów schodówek i okiełznać światło za pomocą telefonu. Wszystko wraca do normy - tzn. każdy wyłącznik działa poprawnie dla samego siebie ale nie współpracują ze sobą.
Powyższa sytuacja przerasta moje pojęcie na temat instalacji. Dlatego dzisiaj wezwałem innego elektryka i raz jeszcze sprawdzę całość. Jednak liczę się z tym, że Sonoffa z tego konkretnego miejsca będę musiał wypiąć ;(
A może ktoś z forumowiczów spotkał się z takimi cudami?
Ok no to jest wyjaśnienie problemu. Okazuje się, że poprzedni elektryk wprowadził zmiany w podłączeniu. Dodatkowy kabel jednak nie był potrzebny. Do tego coś tam było pomylone. W każdym razie nowy elektryk ogarnął temat (poszedł do sprawy ambicjonalnie i dało to odpowiedni efekt) i teraz wszystko działa.