Sonoff+supla+gniazd...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sonoff+supla+gniazda schodowe i krzyzowe

21 Wpisów
4 Użytkownicy
3 Reactions
9,647 Wyświetleń
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Hej,

Większość ludzi dzisiaj projektując instalację elektryczną zapewnia sobie komfort zapalania i gaszenia światła w więcej niż jednym miejscu. Ja w domu większość świateł zapalam w 3 lub nawet 4 miejscach. 

Szukam sposobu żeby podłączyć sonoffa basic (lub jakikolwiek inny moduł) z wgraną suplą i mieć możliwość fizycznego włączania światła wszystkimi wlacznikami plus przez aplikację.

jednym sposobem jest osobno zasilić wszystkie żarówki ale jako, że mój dom już jest ukończony 😉 nie mam możliwości doprowadzić dodatkowego zasilania do punktów świetlnych. Słyszałem, że wymiana przełączników na dzwonkowe mogłaby załatwić sprawę ale zakładamy, że nie chcemy włączników dzwonkowych i pytanie - czy komuś udało się coś takiego zbudować?

 
Dodane : 02/09/2018 11:05 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5166
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wajszycki z tego jak zatytułowałeś swój wpis wnioskuję, że z elektrycznością masz niewiele wspólnego więc przypuszczam, że nie będzie to łatwa sprawa. Postaram się jednak wyjaśnić jak to zrobić, ale zalecam ostrożność.

Potrzebujesz jeden sonoff, jeden przekaźnik  przełączalny z cewką 230V.

Twoja instalacja jest nowa, więc na 90% wszystkie połączenia są realizowane w puszkach od włączników , trzeba odnaleźć ten schodowy , w którym będzie na stałe napięcie 230V ( faza i zero ) , jest to schodowy nr 1 na tym schemacie , który wstawiłem.

W tym schodowym na jednym zacisku będzie stała faza , z której zasilisz sonoffa , zero będzie na dwóch połączonych ze sobą przewodach nie wpiętych do zacisków włącznika ( przypuszczalnie dwa niebieskie ).Odłączasz przewody od schodowego i podłączasz do styków przekaźnika przewody tak jak były wpięte w schodowy ( faza na styk wspólny ) , cewkę przekaźnika do wyjścia 230V z sonoff, do ręcznego włączania sonoffa  na schemacie ( włącznik ) podłączasz stary schodowy ( tylko dwa przewody ) jeden przewód tam gdzie była faza , a drugi do dowolnego zacisku z dwóch pozostałych. 

Jak połączysz tak jak na schemacie wszystko powinno działać tak jak chcesz , czyli wszystkie włączniki + aplikacja 

 

 

układ schodowo krzyżowy
 
Dodane : 03/09/2018 9:47 am
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom

Dziękuję i nie pomyliłeś się. Z elektrycznością mam bardzo niewiele wspólnego. Można powiedzieć, że samodzielna modyfikacja 2 sonoffow basic, przerobienie ich na kontroler światła i kontroler bramy garażowej z czujnikiem temperatury i kontaktronem to jest moje całe doświadczenie z elektroniką i elektryką.

zgadza się też, że nawet z Twoją instrukcją muszę przebrnąć przez barierę niewiedzy natomiast jestem dość uparty i mam sporo cierpliwości wiec powili i dojdę do celu 😉

Potwierdzam, że wszystkie połączenia są w puszkach włączników i mam szczegółowy opis całej instlacji bo poprosiłem o taką elektryka przy budowie domu. Zacznę od garażu gdzie fizycznie już sprawdziłem i znalazłem gniazdko z 230v

Tam mam 3 komplety po 6 kabli połączonych złączkami - brązowy, niebieski i żółty. Może to być dlatego, że wszystkie 3 gniazdka w garażu obsługują 2 włączniki. w sumie po czasie stwierdzam, że było to niepotrzebne ale mogę zapalić dwa światła w garażu indywidualnie - mój optymalny scenariusz to taki, w którym będę mógł wymienić włączniki podwójne na pojedyncze i sonoff zapali oba na raz. Narazie podłączę jeden do testów.

przekaznik przelaczalny z cewką - tutaj ewentualnie mam pytanie - czy taki będzie dobry?  https://www.elektrykasklep.pl/towar/40-52-7-024-0000-finder-przekaznik-miniaturowy/?gclid=CjwKCAjw2rjcBRBuEiwAheKeL5wdR7Y-eaOMdf3d4B34KhgrMGhMy433JX84KeLuatRZW104tmvMLxoCFqwQAvD_BwE

schemat rozumiem wiec mam punkt startowy 🙂 

Pytanie mam tylko co do włącznika? Bo ja na sonoffie basic włącznika nie mam tylko co najwyżej guzik reset dlatego pytanie czy trzeba go dorabiać? Jeśli tak to jaki i jak go wpiąć? A jeśli trzeba innego sonoffa to nie ma problemu - mogę kupić tylko ponownie musiałbym wiedzieć jaki :-). 

dam znać za pare dni/tygodni czy się udało.

 
Dodane : 04/09/2018 8:30 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5166
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wajszycki

Skoro przecinałeś ścieżki w sonoff basic , żeby sterować bramą , to już bardziej optymistycznie to wygląda.

Opis twojej instalacji w garażu, po dłuższej chwili zrozumiałem mimo, że strasznie mieszasz nazewnictwem osprzętu elektrycznego.

Tak dla jasności  gniazdko to jest to gdzie podłączasz urządzenia typu pralka , odkurzacz, itp, natomiast oświetlenie włączamy różnego rodzaju włącznikami . 

Przekaźnik, do którego  wstawiłeś link  byłby dobry gdyby miał cewkę na 230V AC, kup np taki    https://www.elektrykasklep.pl/towar/604658-relpol-przekaznik-elektromagnetyczny-miniaturowy/

lub szukaj przekaźnika z cewką 230V i stykami 1P lub 2P .

Ostatnia sprawa to włącznik 🙂  Skoro wgrałeś suplę , to jaką wersję softu ? Dużo od tego zależy , bo albo można wykorzystać GPIO 14 ( ostani pin licząc od tego przycisku reset 🙂 ) , albo dolutować się pod ten właśnie reset , który działa jak włącznik.

Jedna uwaga ! Wgrany soft musi umożliwiać korzystanie z włączników bistabilnych ( dwustanowych ) wciskasz świeci , puszczasz gaśnie. 

 

 

 
Dodane : 04/09/2018 9:34 pm
adrian reacted
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom

ponownie dzięki za odpowiedź i pomysły. Sorry za mieszanie słownictwem - włącznik/gniazdo będę pamiętał 😉

tak sam przecinałem ścieżki, wlutowywalem piny i oporniki i jestem z tego bardzo dumny 😛

dzieki za sugestie co do przekaźnika.

mam już wlutowanie piny bo musiałem to zrobić żeby podłączyć programator wiec pin GPIO14 można spokojnie wykorzystać.

Czy wpinam go tylko w pin GPIO14? Na schemacie jest in/out zdaje się, co prawda łącza GPIO14 tez chyba są dwa na sonoffie basic ale wole dopytać. I od razu pytanie pomocnicze na wypadek gdyby okazało się poprawne - czy wymagany jest opornik między pinami (jeśli będę korzystał z 2)

no i sprawa samego włącznika - chyba nie do końca wiem jak odpowiedni włącznik wyglada, który należy użyć - czy byłbyś w stanie mi wskazać jaki kupić?

tak soft supli mam wgrany do obsługi włączników bistabilnych bo apka odczytuje mi dwa stany (żarówka swieci i nie swieci 🙂 )

jeszcze raz dzięki za wszystko - czuje ze jestem już prawie gotowy 🙂

 
Dodane : 05/09/2018 4:49 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5166
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wajszycki

Obawiam się , że to co teraz napiszę będzie małym wiaderkiem zimnej wody , wylanym na twój optymizm 🙂

Zacznijmy od tego, że nie do końca rozumiesz schemat, dlatego przygotowałem taki obrazkowy 

schemat obrazkowy
mam nadzieję , że pomoże 
Co do włącznika i jego podłączenia mamy chyba już jasność , teraz dwa zdania o sofcie i obsłudze włącznika bistabilnego.
To, że w apce widzisz dwa stany żarówki ( świeci - nie świeci ) wcale nie oznacza, że soft obsługuje włącznik bistabilny , przy włączniku monostabilnym apka też pokaże dwa stany .
Teraz dla przykładu przycisk dzwonkowy, którego nie chcecie jest włącznikiem monostabilnym  działa tak jak reset chwilowo
Twoje włączniki schodowe są bistabilne , jak włączysz to tak zostaje aż do kolejnego przełączenia.
Soft wgrany do sonoffa musi pozwalać na obsługę twoich włączników.
Jeżeli będzie to soft do włącznika chwilowego dzwonkowego to jedno wciśnięcie i puszczenie włącznika włączy światło i kolejne wciśnięcie i puszczenie, to światło wyłączy, twój włącznik  sam nie wraca więc jego wciśnięcie wykona połowę cyklu włączania światła. Najprościej mówiąc , żeby twoim włącznikiem włączyć światło trzeba by włączyć i wyłączyć i tak samo , żeby wyłączyć światło trzeba by znów włączyć i wyłączyć.
Polecam poszukać softu w zasobach supli , albo zapytaj na forum supli
PS 
Ma to być soft dla sonoff switch mode  z obsługą przycisku na GPIO 14
 
Dodane : 05/09/2018 7:27 am
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom

bardzo dziękuje za prace włożoną w pomoc mi - bardzo to doceniam. Zdecydowanie Twój schemat obrazkowy znacząco rozświetlił sprawę w kontekście samego sonoffa i włącznika 😉 - reszta była klarowna - dziekuje

co do softu do włączników bistabilnych nie ma problemu - sprawdziłem mam wgrany dobry 🙂

zabieram się do pracy w piątek - będę informował o wynikach

p.s

Czy się uda czy nie stawiam dobra whiskey 😉

 
Dodane : 05/09/2018 3:49 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom

po przygotowaniu sonoffa, polaczeniu z przekaźnikiem, podekscytowany poszedłem do garazu by go podłączyć i wtedy .. zwątpiłem.

mam nadzieje, ze nie masz nic przeciwko temu, ze jednak powolam sie na Twoją ekspertyze jeszcze raz. Otóż napotkałem małą zagwozdkę w związku z moimi włącznikami w garazu. Pozwole sobie zrobić zdjęcia i je opisać.

Mój Włącznik 1szy (znajduje się przy wejściu do garażu zaraz przy skrzynce z bezpiecznikami i tutaj chciałem podłączyć sonoffa):

https://photos.app.goo.gl/XYZiQE9CtaS9Uo7V6

https://photos.app.goo.gl/1qwtZ9F53V2sWrzZ9

Tutaj są 4 włączniki

górny włącznik steruje dwoma zarówkami zaznaczonymi na zdjeciu ponizej

drugi włącznik od góry steruje oświetleniem na zewnątrz przed garażem

trzeci od góry steruje oświetleniem w kotłowni która graniczy z garazem

czwarty steruje brama garazowa

https://photos.app.goo.gl/pL5QbQ8u1h4fL32F7

 

Włącznik drugi znajduje się na przeciwległej ścianie zaraz koło drzwi na zdjeciu powyzej. Widać tam dwie podłączone żarówki i dwie "przyszłe" żarówki. Tutaj dwa górne włączniki zapalają po dwie żarówki każdy:

https://photos.app.goo.gl/nN1qUgt7uAXSpEpd9

I poniżej Włącznik 3:

https://photos.app.goo.gl/VLsUynS8Lg1xsDr56

tutaj włącznik przy bramie garażowej

No i pytanie za 100 pkt - gdzie mam podłączyć sonoffa. Ciągle obstawiam, że do Włącznika pierwszego bo to jest jedyny włącznik gdzie są niepodpięte kable. Są co prawda 4 a nie 2 jak pisałeś ale to pewnie wynika z faktu, ze w każdym włączniku mam nie jeden a dwa przyciski. 

No więc zakładam, że 

1. Mam dwie fazy (żółto-zielony) więc wkładam je w zacisk poczwórny i jeden kabel wkładam do sonoffa (IN) drugi do przekaźnika lub po prostu łącze je w pary

2. 4 niepodpiete niebieskie kable wkładam w zacisk popiątny i jeden podłączam do sonoffa (IN)

3. sam włacznik łączę z GND i GPIO14, a przekaźnik podłączam do niebieskich kabli, które orgyinalnie były wpięte w zaciski włącznika

4. Brązowe zostają wpięte z tyłu włącznika?

Czy dobrze zrozumiałem?

 
Dodane : 07/09/2018 4:59 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5166
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@wajszycki

Podejrzewałem, że przy podwójnych schodowych nie będzie to taka bułka z masłem, jednak elektryk chyba poszedł Ci na rękę i w tym pierwszym włączniku na 90% masz stałe napięcie do zasilenia sonoffa na tych połączonych kostkami wago ( złączkami ) przewodach , tzn połączone trzy brązowe to będzie faza L , a trzy niebieskie to zero czyli N.

Żeby się upewnić na 100% zamień te kostki na poczwórne , tak żebyś miał możliwość podłączenia dowolnej żarówki  z oprawką i żarówka powinna świecić, jeżeli tak będzie , to pstrykaj wszystkimi włącznikami w całym garażu obserwując żarówkę jak niczym jej nie zgasisz to masz zasilanie dla sonoffa.

To dopiero początek 🙂

Teraz wstawiam zdjęcie gdzie zaznaczony jest podział podwójnego schodowego na dwa pojedyncze 

schodowy podwójny
musisz wykorzystać tylko jeden z nich , tzn zastąpić go przekaźnikiem . Więc przewód który jest podłączony na środku ( brązowy)
dajesz do wspólnego styku przekaźnika ( zgodnie zresztą z moim schematem bo tam też narysowałem brązowy) , pozostałe dwa czyli niebieski i żółto-zielony do pozostałych styków przekaźnika.
Cewkę przekaźnika zasilasz z wyjścia sonoff
GPIO 14 podłączasz w miejsce gdzie był brązowy przewód w schodowym ( zacisk L ) a GND podłączasz do jednego z zacisków włącznika np 1 , zacisk 2 zostaje wolny.
Druga połowa - czyli drugi schodowy , na wszelki wypadek powinien zostać odłączony i przewody zaizolowane ( każdy oddzielnie)
i nie podłączone nigdzie.
Nie wiem czy dasz radę ale walcz.
 
Dodane : 07/09/2018 6:55 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom

sorry ze musiałeś się cofnąć do podstawówki z terminologią żeby mi to wytłumaczyć ale dzięki temu mamy postępy 🙂

Za godzinę siadam do tego i zamierzam tak długo to robić aż się uda 🙂

zdam relację

 
Dodane : 08/09/2018 10:21 am
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

@isom

relacja z budowy. Chyba jestem blisko bo Sonoff się załączył i pokazuje niby status, podłączony. Niestety nie reaguje na zapalanie i gaszenie tzn aplikacją mogę zrobić swipe w lewo i w prawo ale żarówka nie reaguje. 

wlaczniki 2 i 3 działają poprawnie i nimi moge włączyć i wyłączyć żarówkę. Natomiast wyłączenie żarówki włącznikiem 2 lub 3 kończy się tym ze sonoff również się wyłącza.

dodam, że jak robiłem test żarówki, o którym pisałeś wyzej, po podłączeniu do złączki wago świeciła się niezależnie który wyłącznik włączyłem lub wyłączyłem. Tyle tylko ze teraz ten brązowy kabel, który był w tej poczwórnej złączce nigdzie nie jest podłączony bo używam brązowego, który odkręciłem od włącznika. To nie jest ten sam kabel wiec może tutaj jest błąd?

wlacznik 1 nie reaguje

zdjęcia z mojej roboczej „instalacji”

Zdjecia z budowy

 
Dodane : 08/09/2018 1:40 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5166
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

A możesz mi powiedzieć co cię skłoniło do zasilenia sonoffa z innego przewodu ?

Skoro po testach miałeś stałe napięcie na tych kostkach wago, to czemu taka zmiana ?

Zrób mi jeszcze wyraźną fotkę tylnej strony tego schodowego , są tam rozrysowane połączenia 

a sonoffa zasil tak 

IMG 2097
 
Dodane : 08/09/2018 3:18 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Heh chyba Twoja instrukcja ze brązowy kabel który odkręcę od włącznika mam podpiąć pod przekaźnik dlatego się zasugerowałem i podpiąłem ten konkretny. Już to zamieniłem - sonoff jest zasilony

tutaj link to zdjęcia tylu włącznika 

https://photos.app.goo.gl/acusu25wrKh896LX

Po dopięciu tego brązowego kabla i podpieciu tego z kostki sonoff faktycznie jest włączony cały czas ale wszystkie wlaczniki przestały działać a aplikacja żarówki nie włącza.

wlacznik 1 teraz nie działa wcale - nie zapala ani jednego ani drugiego światła 

 
Dodane : 08/09/2018 3:54 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5166
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Link z fotką nie działa. Ale  mniejsza z tym , odłącz od tego schodowego te kabelki od GPIO 14 i GND , bo nie odłączyłeś wszystkich przewodów od włącznika schodowego i szkoda żeby sonoff poszedł z dymem.

Wstaw jeszcze raz fotkę tego schodowego od tyłu i w między czasie sprawdz , czy jak zwierasz GPIO do GND włącza się przekaźnik w sonoff i ten dołożony.

Nie rób nic zbyt pochopnie i uważaj bo z prądem nie ma żartów

 
Dodane : 08/09/2018 4:05 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

link z fotką:  https://photos.app.goo.gl/Nsf1CjqfB6khBGNL8

GPIO i GND odłączone od sonoffa

obawiam się, że nie wiem w jaki sposób mam sprawdzić czy przekaźnik w sonoffie i ten dołożony się włącza po zwarciu. 🙁

 
Dodane : 08/09/2018 4:12 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5166
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Twój włącznik schodowy ma inny układ zacisków niż ten który wstawiłem z podziałem na dwa schodowe, u ciebie wygląda to tak

Podział Twojego schodowego
W związku z tym jeden schodowy to są dwa niebieskie przewody i jeden brązowy , a drugi schodowy to dwa żółto zielone i brązowy.
Wiesz jak na chwilę przywrócić połączenia do stanu pierwotnego ? Czy musimy dochodzić ?
A sprawdzić czy działają przekaźniki trzeba na słuch 🙂 jak zewrzesz GPIO14 do GND powinny pyknąć
 
Dodane : 08/09/2018 4:24 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Ok czyli niebieski kabel powinienem przenieść z tego zacisku gdzie jest teraz na zacisk koło żółtozielonego?

 

 
Dodane : 08/09/2018 4:35 pm
lukas121
(@lukas121)
Wpisów: 543
Ekspert Zasłużony dla Forum Donator 2K19
 

Wróć do stanu początkowego i podłącz w następujący sposób:

Odłączasz kable od włącznika i podłączasz do przekaźnika ( brązowy do środkowego pinu a niebieskie na zewnętrzne piny). Kable od gpio i gnd podłączasz do przełącznika do styków L2 i 4. Powinieneś na słuch usłyszeć załączenie przekaźników.

Aha i w pierwszej kolejności sprawdź samego sonoffa czy działa, jest z nim komunikacja. Bo patrząc na zdjęcia i podłączenia jest możliwość że upaliłeś sonoffa.

 
Dodane : 08/09/2018 8:01 pm
(@wajszycki)
Wpisów: 12
Bywalec
Autor tematu
 

Dziękuje @isom za anielską cierpliwość - tak jak mówiłem na PRV jak będę w okolicy stawiam dobrą whiskey 😉

wszem i wobec oznajmiam, że dzięki życzliwości i cierpliwości dobrych ludzi udało się! Oficjalnie nie tylko mogę sterować światłem z sonoffa ale tez wszystkimi trzema wlacznikami!

Jako, że to forum to warto podsumować tak żeby inni mogli skorzystać co robiłem nie tak

blad nr 1:

mylnie odczytałem rozkład kabli na wlaczniki. Tzn uznałem, że każdy schodowy ma jeden niebieski, jeden żółty i jeden brązowy - okazało się, że schodowy połączony był w Lke (dwa na gorze + brązowy na środku i dwa na dole + brązowy na środku) polecam czytać schematy z tylu włącznika 😉

blad nr 2:

przekaznik z cewka był złe podłączony. Porządne kable i najlepiej przewody wlutowac w piny przekaźnika i połączyć kostką z istniejącą instalacją.

Na koniec dodam, że jeśli ktoś ma tak znikomą wiedzę jak ja i chce się w to bawić to ... POLECAM! Satysfakcja niesamowita :-):-). Tylko cierpliwości i bez nerwów!

Jeszcze raz dziękuje za całe wsparcie tutaj i na pewno już niedługo zaczniemy następny wątek 😉

 
Dodane : 08/09/2018 9:50 pm
(@ksabi)
Wpisów: 5
Bywalec
 

Ciekawy wątek i edukacyjny - zapewne jeszcze wielu osobom się przyda.

Jako, że jestem na etapie, na którym @wajszycki byłeś pisząc pierwszego posta 🙂 mam jedno pytanie i jedną wątpliwość, jeśli można:

- tej elektroniki i kabli na zewnątrz puszki włącznika jest na zdjęciach b. dużo - gdzie i jak to pochowałeś? 🙂  może ktoś ze "starszych" forumowiczów podpowie, jak to zrobić fachowo i najlepiej? (dodatkowa puszka?)

- na zdjęciach z budowy widać, że przekaźnik jest podłączony dość prowizorycznie i wydaje mi się, że pozostawienie połączeń w takiej postaci byłoby ryzykowne (że pojawi się jakieś zwarcie, a nie daj boże pożar); znalazłem w necie gniazda do takiego przekaźnika, ale przeznaczone do zamontowania na szynie din 35 -> pytanie, jak / w czym ten przekaźnik optymalnie zamontować? 

 
Dodane : 04/01/2019 4:15 pm
Strona 1 / 2
Udostępnij: