Sprzęt pod rolety
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Sprzęt pod rolety

19 Wpisów
5 Użytkownicy
0 Reactions
3,775 Wyświetleń
 mick
(@mick)
Wpisów: 11
Bywalec
Autor tematu
 

Szukam rozwiązania pod sterowanie na początek roletami. Za moment będę zaczynał kablować dom i chciałem aby sterowanie odbywało się zarówno z aplikacji (domoticz lub coś podobnego) oraz z przycisków pokojowych. Wszystko musi być zamknięte w domu. Nie wchodzą w grę rozwiązania chmurowe bo serwerek i tak będzie 🙂

Okablowanie aby było uniwersalne mam zamiar zrobić od silników do szafy w garażu oraz od przycisków pokojowych tak samo do szafy.

Teraz kwestia rozwiązania. Do rolet wolałbym aby odbywało się to maksymalnie bez użycia wifi. Rolet będzie 12 więc ze 24 minimum musi być przekaźników.

Wpadły mi w oko rozwiązania denkovi https://denkovi.com/smartden-lan-ethernet-16-relay-module-din-rail-box ale z tego co widzę nie mają sterowania wejściami z przycisków. 

Ma ktoś z Was jakieś rady czym by to można zrealizować. Rozwiązanie musi być w miarę dostępne cenowo. Myślałem o zastosowaniu pośrednio sterowników rolet typu f&f STR-421 ale sterując ręcznie nie będzie informacji w np domoticzu o tym jaka akcja została wykonana. 

Na to wychodzi, że najtaniej wyjdzie pójść w wifi i jakieś shelly. Są i tego zalety. Padnie jedno to na sztywno kabelki i śmiga dalej. 

 
Dodane : 22/07/2019 8:55 pm
(@alien)
Wpisów: 98
Pomocny
 

Witam,
Jedyne sesnsowne rozwiązanie to sterownik PLC + przekaźniki w podstawkach. Shelly ludzie narzekają że lubi padać, generalnie odradzam WiFi różnie z zasięgiem zależy od interferencji innych sieci, grubości ścian i materiału z jakiego są wykonane. Więc czasami trzeba stosować extendery. No i od czasu do czasu akcja resetowania rutera bo coś nie działa. 

 
Dodane : 23/07/2019 2:51 pm
 mick
(@mick)
Wpisów: 11
Bywalec
Autor tematu
 

Dziękuję za poradę. Też rozważałem PLC ale w ogromie tego typu sprzętu i małym doświadczeniem z doborem poległem. Z programowaniem sobie poradzę. jeśli PLC to coś polecasz co można potem spiąć z domoticz lub coś podobnego w opensource?

Myślę, że będę dzielił tego typu rzeczy na etapy tak więc na początek zrobiłbym na np str-421 z f&f a potem podpiąć to jak już będzie czas (i kasa) w PLC. Teraz kwestia co kupić aby nie popaść w koszty. Jak kupie powyższe str-421 24v to musiałbym mieć jakieś PLC co daje na wyjście 24v lub znów dokupować jakieś kolejne zabawki. A może co innego jak STR-421?

Jeśli takie podejście to mógłbym trochę oszczędzić na kablach:

- od włączników do rozdzielnicy jakieś 4x1 lub skrętkę (powinno być ok)

- od silnika 5x1,5

i miałbym przygotowaną instalację pod sterowniki

 
Dodane : 23/07/2019 8:12 pm
(@alien)
Wpisów: 98
Pomocny
 

@mick

Ja używam Fatek bardzo dobry stosunek jakość/cena jeżeli PLC to darowałbym sobie F&F wszystko załatwiasz na przekaźnikach sterowanych z PLC. Obowiązkowo skrętki i to  z zapasem pamiętaj że wszystko się rozwija i za jakiś czas może się przydać. Co do oprogramowania to OpenHAB, ma niestety wysoki entry level ale olbrzymie możliwości i darmową chmurę, przerabiałem zresztą na początku domoticz i home assistant, Domoticz ma drewniany interfejs i niewielkie możliwości. Home assistant pozornie mnóstwo pluginów w OH często jeden załatwia to co kilka w HA i jest mało stabilny. Jeżeli chcesz instalować soft na Rpi to obowiązkowo na dysku SSD karty pamięci SD padają po jakimś czasie. Do rolet 4x1,5 
Neutralny, Ochronny, Góra, Dół   

 
Dodane : 23/07/2019 8:31 pm
 mick
(@mick)
Wpisów: 11
Bywalec
Autor tematu
 

@alien

A co masz z fatka i jakie do tego wykorzystałeś przekaźniki? 

Miałem stawiać Rpi (leży w szufladzie) ale serwerek chyba będzie jednak stał. Brakuje mi dysku sieciowego a jakiś qnap czy synology wyjdzie za drogo, zwłaszcza, że mam jakiś serwer HP. I będzie po mojemu 🙂

 
Dodane : 23/07/2019 8:55 pm
(@alien)
Wpisów: 98
Pomocny
 

FBs 60MC, FBs-60XY, FBs24Y, FBS-CBEH, Przekaźniki RM85-3011-35-1024 w podstawkach GMZ80, Serwerek cokolwiek na Ubuntu np. Ja używam Aeon UP-Board wielkości maliny ale na Intelu i z pamięcią eMMC.

 
Dodane : 23/07/2019 9:06 pm
kadasz
(@kadasz)
Wpisów: 79
Kontrybutor
 

@alien jakie są mniej więcej koszta zrobienia automatyki rolet na PLC?

 
Dodane : 24/07/2019 6:55 pm
(@alien)
Wpisów: 98
Pomocny
 

Same rolety to nie wiem czy się kalkuluje ale jak chcesz całym domem sterować i zintegrować wszystkie sterowniki i systemy alarm, bramy, rolety, rekuperację, ogrzewanie, nawadnianie, monitornig i co tam sobie wymyślisz to wychodzi taniej niż byś miał każdy z osobna kupić wszystko się ze sobą komunikuje nie musisz przed wyjazdem z domu odhaczać listy. 

 
Dodane : 24/07/2019 7:03 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5192
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Gdybym nie zlał PLC to bym się zgodził w 100% , ale jest troszeczkę inaczej i koszty żeby to działało autonomicznie są o niebo wyższe niż przy wifi 

 
Dodane : 24/07/2019 8:25 pm
(@alien)
Wpisów: 98
Pomocny
 

@isom

Nie bardzo zrozumiałem 🙂 O co chodzi ze zlewaniem PLC i Wifi bo o tym nie było mowy

 
Dodane : 24/07/2019 8:31 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5192
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

To moja wina bo nie chodziło o zlewanie a o znajomość systemów opartych na PLC np KNX 

 
Dodane : 24/07/2019 8:34 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5192
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

To forum jest dla ludzi kolego @alien dla których liczy sie oprócz włożonej kasy skuteczność działania i z pokorą przyjmuję fakt że domoticz dla Ciebie jest zbyt ograniczony . Tylko nie wyjaśniłeś pod jakim względem a chętnie wymienię poglądy 

 
Dodane : 24/07/2019 8:44 pm
(@alien)
Wpisów: 98
Pomocny
 

@isom

KNX to nie PLC (programmable logic controller). KNX to zamknięty system EIB i masz rację strasznie drogi. PLC to dość proste urządzenie którego najważniejszym zadaniem jest niezawodność. PLC też mają różne ceny Siemens czy Wago nie są tanie ale np Fatek jest przystępny cenowo koszt 84 wejścia i 72 wyjścia to ok 4000 do tego przekaźniki jakieś 1700 i przemysłowy komputerek jakies 1000. teraz dedykowany sterownik do reku 400-3000 z dodatkowymi czujnikami, Nawadnianie 6000 najbardziej wypasiony sterownik gardeny bez czujników oczywiście można i za 500 ale porównuje możliwości, rolety jakieś 1500 itd, zdalne sterowanie ogrzewaniem Vailanta to jakieś 800, pomijam integrację tego oczywiście trzeba jeszcze doliczyć koszt skrętek i rozdzielnicy. Wierz mi działa to autonomicznie i to całkiem nieźle i jak ktoś ma kaprys to może sobie do tego podłączyć KNX, Fibaro cokolwiek.  

 
Dodane : 24/07/2019 8:50 pm
(@alien)
Wpisów: 98
Pomocny
 

@isom

Akurat skuteczność działania cenię sobie najbardziej.

Brak obsługi PLC, Chmury, Asystent Googla czy alexa ale na głośnikach nie telefonie, brak integracji z systemami alarmowymi Satel czy DCS, "Drewniany" interfejs użytkownika no może teraz sytuację poprawił home habitat, stabilność, brak zaawansowanych reguł, AI itd. Domoticz jest prosty w obsłudze fachowo mówiąc ma niski entry level. Nie piszę tego bo gdzieś przeczytałem, fakt pewnie się trochę zmieniło odkąd ostatnio odpalałem domoticza nawet mam w szufladzie zakurzoną maline z nim. Absolutnie nie chce dewaluować tu Domoticza wszystko zależy od potrzeb. Generalnie nie spełniał moich oczekiwań.

 
Dodane : 24/07/2019 9:04 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5192
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@alien kolego to warto chociaż poczytać jak się wyraża niepochlebne opinie i nie piję tu do Twojej wiedzy a do rozwoju projektu i jego możliwości Pełna integracja z Satelem 🙂 , DCS nie znam chyba że chodzi o Kanadyjski sprzęt DSC to też nie widzę problemu i od jakiegoś czasu Paradox też jeżeli znasz a z jakim PLC nie współpracował domoticz ? Jedno z czym się zgodzę to czasy reakcji interfejsu , ale skoro większość akcji dzieje się sama to mi to nie przeszkadza .  A z KNX czyli starym EIB trochę Cię podpuściłem , żeby wiedzieć Ktoś jest w temacie , i przyznaję masz wiedzę 🙂

 
Dodane : 25/07/2019 8:32 am
 mick
(@mick)
Wpisów: 11
Bywalec
Autor tematu
 

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Nadal jednak zostaje dylemat co z czym powiąże. Docelowo miałem szersze perspektywy rozwoju "smart home":

1. Rolety - otwieranie ręczne, z aplikacji oraz ewentualne plany otwarcia okien w dzień gdy jest słońce aby nagrzać dom lub zamknąć w lato aby się nie nagrzał 🙂 Bez cudów typu zależne od pogody itp 🙂 
2. Sterowanie na rozdzielaczu CO temperaturą w pokojach na podstawie czujników w pokojach (chciałem aby rozwiązanie było proste dla domowników. Mogłoby być nawet sterowane jedynie z telefonu)
3. Podlewanie - czuje, że daleka przyszłość

A co myślicie o wspomnianym w 1 poście denkovi? Po kablu i wszystko do realizacji po stronie software. Z tego co widzę do domowych potrzeb w tym kierunku będzie się to rozwijało czyli software i po api do dedykowanych rozwiązań. Np. Dedykowany sterownik do ogrzewania podłogowego wraz z czujnikami pokojowymi (z np ustawianiem w pokojach temp) mający zaprogramowaną obsługę histerezy itp i tylko kwestia podpiąć się po api aby odczytać wartości do głównego systemu. Ma to też swoje zalety typu: padnie sterownik ogrzewania działa reszta np dot. rolet. (można i każdy osobny PLC ale to też już podnosi koszty). 

 
Dodane : 25/07/2019 1:10 pm
 mick
(@mick)
Wpisów: 11
Bywalec
Autor tematu
 

Tylko deknovi nie ma inputów więc może coś podobnego tylko po ethernecie lub do inputów wykorzystać osobne urządzenie? 

 
Dodane : 25/07/2019 1:13 pm
(@ninakatmar)
Wpisów: 1
Członek WeCU
 

U siebie mam Loxone z magistralą Tree i sterowaniem roletami / żaluzjami za pomocą dopuszkowych modułów Nano 2 Relay Tree - działa doskonale. Bezprzewodowe moduły Nano IO Air podobno też dobrze działają, ale najlepiej mieć pod nie trochę większą puszkę. System Loxone można zintegrować praktycznie ze wszystkim.

 

 
Dodane : 06/06/2023 10:43 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5192
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@ninakatmar jak to ma być reklama firmy, to raczej złe miejsce, natomiast jeśli to ma być polecane rozwiazanie do rolet, to z całym szacunkiem jest beznadziejne. Raz, że taki Nano 2 Relay nie ma wejść pod przyciski do lokalnego sterowania, dwa jest kosmicznie drogo. Zakładając, że dokładamy do tego lokalne przyciski robi się jeszcze drożej. Zdecydowanie nie polecam takich rozwiązań 

 
Dodane : 06/06/2023 11:20 am
Udostępnij: