Cześć,
Mam podpięte ok 40 urządzeń do lokalnej sieci. Schemat mojej sieci wygląda następująco:
Światłowód -> Router światłowodowy Huawei HG8245Q2 z IPTV od dostawcy -> Archer C6 -> wszystkie urządzenia LAN/WIFI. Dom jest parterowy i do pokrycia wifi jest ok 170m2.
Problem polega na tym że bardzo często rozłączają mi się urządzenia wifi (BleBoxy, PiCorePlayery na RbPi) i jak się rozłączą to muszę odłączać im zasilanie i załączać ponownie i dopiero wtedy załapują wifi ponownie.
Ustawiłem router na automatyczny reboot w nocy ale to nic nie daje czasami w ciągu dnia urządzenia znikają.
Myśle że mój router jest za słaby i potrzebuję czegoś lepszego.
1. Wymiana Tp-linka Archer c6 na mocniejszy router z bardzo dobrym pokryciem WIFI - jaki polecacie?
2. Likwidacja tp linka i wstawienie AP podłączonego bezpośrednio do huawei
3. Likwidacja Tp-linka i Huaweia i wstwienie czegoś mocnego co obsłuży wifi, lan i iptv
Co myślicie? jakie sprzęty używacie/polecacie?
pozdro!
Cześć
Mam podobnej wielkości dom 150m2 ale piętrowy. Długo walczyłem z WiFi , przerobiłem kilka sprzętów ale na stałe zostały u mnie Asus i Linksys (prawie Linksys bo ma wgrane AsusWRT i "udaje" Asusa).
TP-LINK to słaby sprzęt - miałem kilka modeli ostatni to WDR3600 i na Gargoyle/OpenWRT jako tako działał. Później przesiadłem się na Netgear chyba 6220 wydajnościowo było o niebo lepiej niż TP-LINK, Wifi też miało lepszy zasięg i było wydajniejsze. Uptime utrzymywał się bez problemu przez kilka m-cy.
Następnie wpadł w moje ręce Linksys ea6400 - sprzęt o wiele wydajniejszy od poprzednich do tego ma bardzo mocne wifi i nie ma antenek zewnętrznych (!). Niestety w standardzie nie obsługiwał modemu LTE a to mój podstawowy i jedyny internet. I w tym momencie pojawiło się AsusWRT, które bardzo mocno rozszerzyło możliwości tego sprzętu ale dalej były miejsca w moim domu gdzie nie działało dobrze Wi-Fi :(. To spowodowało pojawienie się w mojej sieci Asusa RT-AC68U i spięcie go razem z przerobionym Linksysem w sieć AiMesh(sam Asus też ma mocne wifi a TP-LINK to przy nim zabawka). Konfiguracja całej sieci AiMesh jest łatwa i bezproblemowa. Całość dział bardzo dobrze . Wi-Fi działa wszędzie szybko i sprawnie. Wszystkie moje urządzenia IoT , telefony , TV, smartboxy itp. działają bez problemu. Nawet kapryśny MiBox nigdy się nie zacina. Niestety raz na jakiś czas -miesiąc może dwa - całość potrafi mocno zwolnić i trzeba zrobić restart całej sieci.
Podsumowując - ja polecam Asusa albo coś co może udawać Asusa ale wspomnę też o takim wynalazku , którego używałem przez około pół roku (był pomiędzy TP-LINK a Netgear ) . Była to Tenda AC15 - sama ogarniała mój dom ! Wi-Fi wszędzie działało, konfiguracja mega prosta . Jeśli inne modele tej firmy działają podobnie to też są ciekawą alternatywą. (Aktualnie ta Tenda działa jako repeater Wi-Fi - podłączona jest przez Wi-Fi do Livebox- u mojego szwagra i sprawdza się wyśmienicie - wcześniej miał jakieś repeatery m.in. Xiaomi i zawsze coś nie działało albo się zacinało. Jak pokazałem mu jak działa Tenda to już jej nie odzyskałem 🙂 ).
Podsumowując podsumowanie 😉 - jak widzisz miałem kilka, kilkanaście różnych sprzętów (wielu nie wymieniłem bo szkoda czasu -jakieś ap TP-LINK, extender Netgear ex7500 z trzema radiami -był super ale Asus lepszy, Asus rt-ac66- też fajny, Linksys ea6350 ,było jeszcze coś z Tomato... ) ale polecam Asusa. Jest drogo ale warto bo jest stabilny , dość łatwy w konfiguracji a przy tym ma bardzo duże możliwości.
Nieźle wypracowanie wyszło....
Hej,
i co - dobrze się sprawuje ten Asus ?
Pzdr
@bobrow dzisiaj dopiero odebrałem. W weekend ustawie i dam znać:)
to ciekawe co piszecie o Asusach, ja już dawno nie używałem urządzeń tej marki. Tenda się sprawdza, bo ma proste oprogramowanie, nieprzeładowane, choć czasem brakuje kilku opcji. Ciekawostką jest Linksys z softem udającym Asusa 🙂 Nie znałem tego.
Ja stosuje Ubiquiti, drogi sprzęt, za to się sprawdza. Mają sporo ciekawych rozwiązań.
@pawell32 Asus w tandemie z AP Ubiquiti LR zapewnia mi stabilną sieć przy naprawdę dużej ilości urządzeń.
Jest tylko kilka modeli które mają aktualne wsparcie.
Na pewno Linksys ea6700/6900 (to są bliźniacze konstrukcje ) i Netgear r7000.
http://xvtx.ru/xwrt/download.htm
@all
Ja w poprzednim poście napisałem , że mam Linksys ea6400 a to nie prawda bo mam ea6700. Sorry pisałem z pamięci.
Cześć,
to może szybko opiszę swój "problemik", to tak :
internet ADSL z Orange (miedź chyba do 18Mb/s) , router livebox 2.0 +dwa reaplitery wifi.
Cała sieć obsługuje również domoticza , kilka esp i tasmota. No i w tym momencie uroki w/w konfiguracji zaczynają zakłócać pracę mojego "smart homku"...
Co się dzieje ? A no standard w Orengu czyli co kilka dni zwiechy routera-po sheblowaniu wszystko śmiga. Oczywiście wykonałem pierdylion telefonów i zgłoszeń do Oreng... i nic...dalej to samo. Przy okazji wyłapałem ,że reaplitery też potrafią się przywiesić-prawdopodobnie po zwieszce od głównego routera...
Poczytałem , popytałem i mam kilka opcji.
Isom radzi modem ADSL skonfigurować bez DHCP i kupić dobry router np Asus +AP np Ubiquiti (mam nawet taki gdzieś), tylko problem jest taki ,że do tego apeka nie mam możliwości poprowadzenia kabla (router mam na piętrze chałupy , a nie mam kabla na parterze).Fizycznie kabel oczywiście mogę położyć , ale moja druga połowa by mi nie dała żyć...a żyć jakoś trzeba...
Pozostają mi trzy opcje odnośnie parteru :
1.lepszy reapliter (pytanie jaki ?)
2.system mesh (pytanie j/w)
3.komunikacja po sieci 230VAC -tu czytałem o wpływie zakłóceń (a w chałupie wszystko na prąd , wzrost napięcia od fotowoltaiki, itp)
Odnośnie samego routera np Asusa , to nawet jak siądzie linia orengu -to sieć wifi nadal będzie działać (a to dla mojego Domoticza jest najważniejsze teraz).No i pytanie na koniec czy te dobre routery (np Asus) są odporne na tzw brak synchronizacji w neostradzie (tak mi mówili na infolini oreng-tylko reset u mnie pomagał).Na koniec dodam tylko ,że serwisant poprawił połączenia w puszce zewnętrznej i trzy razy wymienili mi liveboxa...
Sorry za tak długie rozpisywanie i może nie do końca w tym temacie...
Pzdr
W instalacjach z Internetem Orange tam, gdzie jest dsl to konfiguruję urządzenie w trybie bridge i stawiam własny router, ja akurat pracuje na Mikrotikach. Przy neostradzie nie masz takiej możliwości. Można przekierować wszystko i postawić własny router, ale to na nie wiele się zda. Ustabilizuje pracę podrzędnych urządzeń, bo jak będziesz musiał go zrestartować to pozostałe będą działać bez przerwy.
1.lepszy reapliter (pytanie jaki ?)
2.system mesh (pytanie j/w)
3.komunikacja po sieci 230VAC -tu czytałem o wpływie zakłóceń (a w chałupie wszystko na prąd , wzrost napięcia od fotowoltaiki, itp)
co do routerów to już się koledzy wypowiedzieli, z repeaterów nie korzystam, dla mnie są zawodne - jak już to powerline. Mam kilka miejsc, gdzie takie urządzenia działają bez zarzutu - nawet z instalacją fotovoltaiczną.
@bobrow dodam jeszcze, że takie problemy z synchronizacją to wina samych techników i instalatorów. Przewody często padają ofiarą szpadli, koparek itp. Niejednokrotnie widziałem jak są łączone przewody. Miałem kilka przypadków, gdzie przewody były tylko skręcone, włożone do puszki i przysypane ziemią. Nie, nie hermetyczną. Dopiero kiedy znalazłem, odpowiednio połączyłem i zabezpieczyłem to problemy się kończyły lub były dużo rzadsze.
System mesh to nie rozwiązanie przy automatyce, to może dobre jak masz kilka sprzętów i brak możliwości połączenia kablem, sam mam podły router na starcie bo światłowód i nawet własnego DNS nie ustawisz, ale można zrobić żeby on tylko udostępniał net i na tym się kończy jego rola. Jak napisał @pawel132 dalej własny router, który "rządzi" i jak nie ogarnia całego domu dodatkowy AP ale nie gówno marketowe tylko coś co działa . Bez kabli to zrobisz protezę i wystarczy że klęknie jedno żeby przestało działać wszsytko
Polecam sprawdzić jak działa AiMesh od Asusa. U mnie nie sprawia żadnych problemów co więcej odkąd uruchomiłem ten system to zapomniałem co to problemy z Wi-Fi.
Dzięki za odzew-czy ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z transmisją po sieci 230VAC (np powerline , itp).
Może jednak dobrej klasy j/w sprzęt by się u mnie sprawdził ?
Dodam tylko ,że jestem w stanie zapłacić jak najniższą cenę za działające rozwiązanie-kwoty relatywnie mogą być większe.
Nie chciałbym puszczać kabla po chałupie , a jak jak już wydam trochę więcej grosza to chciałbym ,żeby mi to bezproblemowo trochę podziałało (tj jak najdłużej, może nie dożywotnio...)
Polecam sprawdzić jak działa AiMesh od Asusa. U mnie nie sprawia żadnych problemów co więcej odkąd uruchomiłem ten system to zapomniałem co to problemy z Wi-Fi.
No właśnie biorę go pod uwagę-ile czasu tym śmigasz ?
@bobrow a jakiej przepustowości oczekujesz ? bo to ważne żeby podać przypuszczalne ceny
Dobra-mam , pół roku.
Dzięki