UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Witam,
nie wiem czy dobry dział, ale pisze tutaj ponieważ ma wgrane oprogramowanie AFE.
Posiadam taki włącznik bezprzewodowy:
Chciałbym go połączyć z Sonoffem (4 i 5 pin), jako włącznik bistabilny.
Problem taki, że włącznik ten na wejściu i wyjściu ma 230V. Jak zmienić te wyjściowe 230V w stan reprezentujący "zwarcie pinów 4-5" w Sonoffie?.
Chciałbym uzyskać efekt typu:
- na wyjściu bezdotykowego włącznika jest napięcie - piny 4 i 5 w sonoffie są zwarte
- na wyjściu brak napięcia - piny rozwarte.
z góry dzięki za wszelkie sugesti, podejrzewam że wystarczy zastosować jakiś podstawowy element elektroniczny (przekaźnik na 230V?) 🙂
musisz szukać przekaźniki z cewka na 230V AC. Jakiegoś większego konkretu nie jestem Ci w stanie podać.
Dzięki za wskazanie przekaźnika, działa idealnie z włącznikiem bezdotykowym. Tak mnie naszło czy takiego samego przekaźnika nie mógłbym wykorzystać do sterowania w innym przypadku, mianowice:
W moim mieszkaniu nie mam puszek "rozdzielczych", jedyne puszki to te gdzie są włączniki. W puszce mam jedynie 3 kable (jeden fazowy i dwa idą do sufitu). Jeden kabel jest nie używany (włącznik ma 1 przycisk).
To co powyżej opisałem to schemat "1" z załącznika.
Wymyśliłem schemat "2", w związku z tym że sufit jest podwieszany sonoffa i przekaźnik mógłbym umieścić w podwieszanym suficie:
- Fazę na stałe zmostkowałbym w puszce włącznika i zasilał nią sonoffa umieszczonego w suficie podwieszanym
- Dodatkowo drugi kabel lecący do sufitu podpiąłbym pod wyłącznik i dawałbym napięcie na przekaźnik który to sterowałby sonoffem.
Mam tylko wątpliwości czy przekaźnik i sonoff mogą mieć wspólne zero?
PS
wiem że schemat amatorski, ale mam nadzieję że w miarę czytelny...
patrząc na to, to powinno zadziałać
zastanawiam się jeszcze na jakimś zabezpieczeniem, głównie myślę o tym przekaźniku 230v - czy on może spowodować jakieś "przebicie" na sonoff'a ? poszukałbym w internecie jakiegoś bezpiecznego przekaźnika 230v - ale nie wiem co to znaczy :-), musiałbym zobaczyć, czy są jakieś warianty między nimi.
i jak ten sonoff'a będzie gdzieś montowany w suficie - to jeszcze dałbym do niego czujnik temperatury, ot tak żeby mierzył co się tam w nim dzieje - dla bezpieczeństwa - mógłbyś automatycznie odcinać sonoff'a gdy temperatury wzrośnie do jakiś krytycznych wartości. Ja zrobiłem sobie tak z S20 do którego podpięty jest grzejnik - tak, żeby spać spokojnie.
Dzięki za odpowiedź i zwrócenie uwagi na temat przebić. Rozeznam temat, wcześniej takie przekaźniki różniły się dla mnie jedynie ceną 🙂 Co do mierzenia temperatury to masz na myśli podpięcie czujnika dht22? Czy może jakieś inne rozwiązanie?
tak,
ja podłączyłbym Ds18b20 - jest mniejszy, szybszy i wejdzie Ci do sonoff'a w obudowę. dh - jest duży, mierzy wilgotność, niepotrzebnie - ale gównie rozmiar jest problematyczny.
http://s.aliexpress.com/ueqemEBB
Coś takiego? Jakiś rezystor trzeba do tego?
tak + 4,7k
Mam identyczną konfigurację chcę podłączyć bezdotykowy włącznik do sonoffa.
Czy jesteście w stanie przedstawić schemat podłączenia przełącznika bezdotykowego do Sonoff (w moim przypadku mini r2) z użyciem wskazanego przekaźnika? Nie bardzo wiem jak to podłączyć.
Ja tam bym radził do tego użyć shelly 1 zamiast sonoffa mini. nie potrzeba przekaźnika.
Żeby nie być bezproduktywny.
Do styków 14 i 13 przekaźnika podpinasz wyjście żarówkowe z ORNO.
S1 i S2 podpinasz np. do 9 i 1 albo 9 i 5 albo 12 i 4 albo 12 i 8.
Na sonoffie Nin podpinasz N z żarówek ale nie koniecznie oraz N zasilające Sonoffa, Lin to faza która cały czas zasila SonOoffa. Żrówki podpinasz do Lout.
ORNO i Sonoffa możesz zasilać z tego samego L i N.
Oczywiście w aplikacji ustawiasz wyjście bistabilne.
Dziękuję za poradę. Shelly 1 potraktuję jako alternatywę, aktualnie używam kilku Sonoff i przy nich chciałem zostać szczególnie, że nie wymaga to dodatkowych inwestycji. (mam Sonoffa i 2 przekaźniki)
Podłączyłem całość zgodnie z zaleceniami ale coś zrobiłem nie tak bo przy używaniu Sonoffa oświetlenie działało ok a przy próbie użycia ORNO (mój jest wersją dwubiegunową), przekaźnik który podłączyłem zabuczał i wybuchł.
Nie zmieniałem ustawień Sonoffa - tryb wyzwalacza zewnętrznego - mowa tutaj o tej opcji Bistabilny bo to chyba o to chodziło. Czy w oryginalnym firmware jest to ta funkcja?
1. Tryb pulsacyjny
2. Tryb krawędzi - ten był aktywny
3. Tryb obserwowania
Czy to mogło być powodem wybuchu przełącznika? Rozumiem że w tym przypadku powinna być włączona opcja 1. Tryb pulsacyjny?
Tak podłączyłem wszystko.
Wolę się upewnić zanim podłączę drugi przekaźnik.
A podaj typ i zdjęcie tego przekaźnika. Bo to jest podejrzane czemu uszkodził się włącznik bezdotykowy. Wygląda na zwarcie które nie powinno się zdarzyć. Chyba że ma on jakieś minimalne obciążenie poniżej, którego to się dzieje albo przekroczyliśmy max obciążenie włącznika. Może jeszcze jakieś zdjęcie jak to było podłączone.
Chyba mój błąd myślałem, że rodzaj przekaźnika typ 55.02 to jest jeden rodzaj a nie sprawdziłem napięcia cewki.
napięcie cewki: 12V
Mam dokładnie taki https://allegro.pl/oferta/przekaznik-2p-230v-ac-5a-podst-cewka-12v-dc-55-02-7650612917
A zapewne potrzebny mi jest taki https://allegro.pl/oferta/przekaznik-2p-230v-ac-5a-podst-cewka-230vac-55-02-7907676018
Chyba mój błąd myślałem, że rodzaj przekaźnika typ 55.02 to jest jeden rodzaj a nie sprawdziłem napięcia cewki.
napięcie cewki: 12VMam dokładnie taki https://allegro.pl/oferta/przekaznik-2p-230v-ac-5a-podst-cewka-12v-dc-55-02-7650612917
A zapewne potrzebny mi jest taki https://allegro.pl/oferta/przekaznik-2p-230v-ac-5a-podst-cewka-230vac-55-02-7907676018
Dokładnie
A tak powinien być podpięty moduł shelly 1 z wyłącznikiem bezdotykowym. Chyba że jakoś inaczej działa ten wyłącznik bezdotykowy i musi mieć zamknięty obwód lampy by działał poprawnie.