UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Cześć. Mam niewielki system na chwilę obecną kilka czynników temperatury, wilgotności, ciśnienia. Za jakiś czas chciałem dodać sterowanie PWM-em. W tej chwili działa to openhabie w chmurze. Co jeszcze dodam za jakiś czas tego nie wiem. Chciał bym zrobic to uruchomić na RP Zero 2. Czy taki sprzęt wystarczy do uruchomienia tego co mam w tej chwili? Może zasugerujecie jakieś inne rozwiązanie.
chcesz openhub`a uruchomić na pi zero?
Tak
@adamadamowski nie jestem w temacie openHAB, ale uważam, że serwer na tej płytce będzie porażką, ilość RAM do uruchomienia pewnie wystarczy , ale wmiarę rozrostu bazy danych i potrzeb wizualizacji, szybko tej pamięci zacznie brakować.
Przy obecnych cenach tych płytek, znacznie lepszym rozwiązaniem jest tani terminal z dyskiem ssd i minimum 2G RAM-u
Z tego co widziałem na innych forach @jacekkaczmarczyk używał/używa OH z Zero 2
Więc pewnie może wypowedzieć się z placu boju.
Tak. używam na różnych płytkach ponad 20 instalacji, na pi zero przy 512ram nie pójdzie - próbowałem wszystkiego, odchudziłem unixa openhaba, logowanie, różne javy, zramy etc Całe systemy sterowania ogrzewaniem mam na skryptach, PIDach, PWM to pracuje non-stop w tle. Kompilacja skryptów trwa wieki, ich odpalanie już skopilowanych także daje opóźnienia w interakcjach pomiędzy frontem (nieważne jakiego użyjesz a backendem. To po prostu nie ma prawa działać. Min 1 GB zwykle robię RPI 3b i nie ma problemu wtedy - no ale zależy co jeszcze tam zrobisz - jak dociążysz wizualizacją, grafaną, interfejsami web to będzie średnio. Jak robisz dla siebie, to zainwestuj w płytkę z 2 lub 4 gb i koniecznie ssd, chyba, że masz wystarczający wiedzą jak zoptymalizować read/writy na systemie operacyjnym i openhabie. Kartę SD szybko zajedziesz jak nie masz w tym wprawy
No i jeszcze SSD z raspberry to też nie jest prosta sprawa bo nie zasilisz go bezpośrednio z USB, tylko musisz mieć huba z zasilaniem, bardzo trudno dobrać kompatybilny sprzęt właśnie męczę się z jakimiś chińskimi HUBami co to niby 3.0 ale jednak wykrywane jako 2.0. poza tym jak wsadzam Realtekową kieszen na mvne to tez pod rasberryos i debianem coś nie bangla i sypie się cały ten dysk 🙂
Czyli mnie jako początkującemu nie polecasz RP do takich rzeczy? Tak jak pisał @isom lepiej zainwestować w jakiś terminal? Może nie najnowszy laptop?
np. coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/terminal-hp-t620-quadcore-1-5ghz-4gb-16gb-rs-232-14181532275
jest dysk M2 16GB, zatem warto dostawić większy SSD
Może nie najnowszy laptop?
Stary laptop nie jest najlepszy jako serwer, masz przykładowy terminal hp , chociaż ja bym wolał hp T630 jest bardziej wydajny i mniej prądożerny. Moim zdaniem to jeden z dwóch najlepszych terminali do takich zastosowań, drugi to dell wyse 5070, ale wyse jest droższy.
Laptop (nawet używany) z takimi samymi możliwościami będzie po prostu droższy. Więc jeśli już masz takiego laptopa to ok , natomiast jeśli nie masz jeszcze żadnego sprzętu to lepszy terminal.
Tak samo z Raspberry , jak już go masz to go używaj, może akurat Tobie wystarczy na początek , a jak nie masz to lepiej skupić się na terminalu.
Uważam, że ani laptop, ani Pi zero - lepiej zaiwestować te parę groszy w termonal. Pi nie ma normalnego portu USB, wiem że na początku spokojnie da radę, ale za chwilę będziesz uruchamiał kolejne moduły, może będziesz potrzebował Zigbee, odpalisz wykresy i karta już nie wystarczy.
Mam starego laptopa, wiec puki wystarczy będę go używał, a kiedy przyjdzie pora że już nie będzie wystarczał pomyślę nad czymś wydajniejszym.
Dziękuję wszystkim za porady.