Kamerka wewnętrzna Vacos Indoor Cam
Vacos Indoor Cam to niewielkich rozmiarów dwu-mega-pixel’owa kamera do zastosowań wewnętrznych.
Obraz oraz dźwięk
Kamera ma dość szeroki kąt widzenia, bo około 105 stopni i udostępnia obraz w rozdzielczości Full HD 1080p.
Posiada wbudowaną jedną diodę IR, która daje możliwość podglądu obrazu przy całkowitym braku oświetlenia. Przy jednej diodzie LED widzialność to około 5 metrów.
W kamerę wbudowany jest mikrofon oraz głośnik, a to umożliwia dwukierunkowe przesyłanie dźwięku między kamerą, a aplikacją w smartfonie. Funkcja intercomu nie jest powszechnie dostępna w kamerach, dlatego warte jest odnotowania, że za pomocą tej kamerki będziemy mogli przeprowadzić rozmowę z osobą znajdującą się przed kamerą oraz osobą, która ma zainstalowaną aplikację Vacos Smart na smartfonie.
Dostępność
Transfer obrazu oraz dźwięku realizowany jest za pomocą bezprzewodowej sieci WiFi z szyfrowaniem WAP/WAP2. Kamery nie można podłączyć do sieci LAN za pomocą skrętki, gdyż producent postawił jedynie na transmisję bezprzewodową w swoich produktach.
Sieć bezprzewodowa musi pracować ze standardową w przypadku sieci WiFi częstotliwością 2.4GHz, natomiast z routerami 5GHz kamera nie będzie współpracować.
Obraz z kamery można podejrzeć oczywiście w ramach lokalnej sieci WiFi, jak również poza nią.
Podgląd obrazu z dźwiękiem dostępny jest za pomocą dedykowanej aplikacji Vacos Smart, która jest do ściągnięcia za darmo dla telefonów z system Android oraz iOS. Aplikacja jest prosta, intuicyjna w większości spolszczona. Dodatkowo posiada instrukcje głosowe do przeprowadzenia jej instalacji.
Kamera może zostać udostępniona dla wielu użytkowników, którzy posiadają aplikację Vacos Smart i otrzymali odpowiednie uprawnienia od właściciela kamery.
Monitoring
Głównym zadaniem kamer jest oczywiście monitoring otoczenia. Vacos Indoor Cam posiada dostępną funkcję wykrywania „intruzów” za pomocą algorytmu detekcji ruchu oraz hałasów.
O zdarzeniach tego typu jesteśmy informowani w czasie rzeczywistym za pomocą powiadomień w smartfonie. Obraz i dźwięki z kamery są wtedy nagrywane i w dowolnym momencie mamy możliwość ich odtworzenia.
Czułość wykrywania ruchu oraz poziomów hałasów można dostosować ręcznie, tak aby uzyskać znacznie dokładniejsze informacje o wykrytych zdarzeniach.
Aby zachować prywatność możemy:
- włączyć i wyłączyć obiektyw
- planować którego dnia w jakich godzinach monitoring ma być aktywny
Ciekawą opcją jest geo-lokalizacja, dzięki której funkcja monitoringu może zostać automatycznie wyłączona, kiedy jesteśmy w pomieszczeniu/domu, w którym znajduje się kamera. Funkcja geo-lokalizacji realizowana jest za pomocą aplikacji Vacos Smart App oraz GPS w smartfonie.
Rejestrowanie zdarzeń
Obraz i dźwięk są rejestrowane na karcie pamięci MicroSD, której maksymalny rozmiar to 128GB lub opcjonalnie w chmurze producenta. Kamera ma dwa tryby rejestrowania:
- całodzienne/ciągłe nagrywanie lub
- nagrywanie zdarzeń.
W przypadku nagrywania zdarzeń kamera rejestruje: 1, 2 lub 3 minuty od momentu wykrycia zdarzenia. Długość nagrania jest ustawialna w konfiguracji kamery. Nagrywane zdarzenia rozpoczyna się 3 sekundy przed wystąpieniem zdarzenia, co jest dobrze przemyślaną funkcją.
Zapisywanie obrazu w chmurze jest opcją dodatkowo płatna. Dostępne są abonamenty miesięczne, kwartalne oraz roczne, które mają możliwość przechowywania nagrań z ostatnich 3 lub 7 dni.
W każdej chwili mamy możliwość zrobienia zrzutu obrazu oraz rozpoczęcia nagrywania video z kamery za pomocą smartfonu.
W aplikacji mamy możliwość przejrzenia wszystkich zarejestrowanych nagrań z informacją o czasie ich zarejestrowania. Nagrania można pobrać na PC, jeśli są zapisywane na karcie MicroSD.
Rejestrowane video ma 20 klatek na sekundę oraz bitrate poniżej 1MB; daje to przyzwoity obraz, natomiast nie jest to jakość obrazu, która zachwyca
Sprzęt
Kamera wykonana jest ze starannością, jest bardzo lekka i sprawia wrażenie delikatnej niemal zabawkowej. Obudowa to dobrej jakości biało-czarny plastik.
Kamera ma podstawkę, dzięki której można postawić ją w dowolnym miejscu. Dodatkowo jest możliwość przykręcenia jej do ściany, czy sufitu za pomocą przeznaczonego do tego uchwytu. Obraz z kamery można programowo obrócić o 180 stopni, co zdecydowanie daje więcej możliwości jej instalacji. Vacos Indoor Cam postawiona na półce czy meblu na pewno nie będzie kłuła w oczy.
Vacos Indoor Cam zasilana jest napięciem 5V, za pomocą gniazda mini-USB, natomiast jak wcześniej wspomniano kamery nie można podłączyć do przewodowej sieci LAN za pomocą złącza RJ45, więc nie ma możliwości zasilania jej przez LAN (PoE).
Integracja
Ku mojemu zdziwieniu, kamera udostępnia interface ONVIF, RTSP, co daje możliwość integracji kamery z systemami do automatyki, o ile mogą one przetwarzać strumień RTSP. W najgorszym wypadku strumień RTSP można skonwertować do czegoś, co system automatyki może już przetwarzać, np. MJPEG.
ONVIF może zostać odpytany pod adresem:
http://użytkownik:hasło@ip-adres:8000/onvif/device_service
RTSP udostępnia dwa kanały o rozdzielczościach 1080p oraz 360p
rtsp://użytkownik:hasło@ip-adres:8554/Streaming/Channels/101
rtsp://użytkownik:hasło@ip-adres:8554/Streaming/Channels/102
Obraz z kamery możemy również podejrzeć w asystentach głosowych: Amazon Alexa oraz Google Assistant
Podsumowując
Vacos Indoor Cam to podstawowa kamerka do typowych zastosowań w biurze, domu, mieszkaniu, np. do monitoringu, czy dziecko śpi spokojnie. Niewątpliwie wbudowany w kamerę głośnik oraz mikrofon to zalety tego urządzenia.
Do obsługi kamery konieczna jest aplikacja producenta dostępna na smartfony. Instalacja i korzystanie z kamery są proste i intuicyjne. Aplikacja spełniła moje oczekiwania; jest łatwa, przemyślana, ma dość sporo funkcji, jak na tak niewielką kamerkę.
Jak większość kamer, ma funkcję detekcji „intruzów”, zarówno po wykryciu ruchu lub hałasu, z możliwością nagrywania zdarzeń na karcie SD lub w chmurze producenta za dodatkowa opłatą. Rozdzielczość video to 1080p natomiast jakoś obrazu nie zachwyca, jest typowa dla tego typu kamer.
Kamera udostępnia ONVIF, RTSP, niewątpliwie plus, które pozwolą na korzystanie z alternatywnych aplikacji oraz integrację z systemami automatyki.
Screenshot’y aplikacji Vacos Smart
Specyfikacja urządzenia:
- Rozdzielczość: 2MP HD (1980×1080)
- Kompresja video: H.264
- Obiektyw: 3.6mm
- Kąt widzenia: 105 stopni
- Audio: dwukierunkowe
- 1 LED podczerwieni
- Widzialność w nocy: 5m
- Tryb dzień/noc: automatyczny, kolorowy lub czarno/biały
- WiFi: 2.4Ghz (b/g/n)
- Slot na kartę pamięci SD: tak, max 128GB
- Temperatura pracy: -10 do 50C
- 2 lata gwarancji
- Koszt z wysyłką w aktualnej promocji (2021-grudzień): $23.99 (regularna cena: $29.99)
Artykuł nie jest sponsorowany; kamerę do testów użyczyła firma Vacos.